Girişimciliğe Adım Atmadan Önce, Kesinlikle Bilmeniz Gereken 12 Şey!

0
1996
girişimcilikte nelere dikkat edilmelidir

Sıklıkla “girişimci olmak nasıl bir şey?” Diye kendinize soruyor olabilirsiniz. Bu soruyu soran kişiler, muhtemelen kendilerini bir girişimci gibi hissediyor ve girişimciliği her zaman belirli bir sermayeye bağlıyorlardır. Böyle düşünenlere söyleyelim, girişimcilik için umduğunuz çekiciliği bulmanız bir hayli zor.
girişimcilik için olumsuz düşünceleri değiştirmek
İşte bu düşüncesini değiştirmek, girişimciliği daha da iyi tanımak isteyenler için bazı tavsiyeler ve girişimciliğin bazı gerçekleri:

1. Girişimci olmak başarıyı garanti etmez. Elbette ki başarısız olacaksınız! Eğer başarısız oluyorsanız, yeterli risk almadığınızı veya alamadığınızı düşünebilirsiniz.

2. Destekleyici olma çabalarında, çoğu insan size fikirlerinizle ilgili gerçeği söylemeyecektir. Bu durumun asla kararlarınızı değiştirmesine izin vermeyin. Özellikle negatif geri bildirim almıyorsanız, bazı şeylerden endişe duymalısınız.

3. Siz ya da kurucu arkadaşlarınız ortaya bir şey koymadıkça, çevreniz sizin fikrinizle ilgilenmeyecektir. Daha az konuşun ve daha çok gösterin. Dikkatlerini çekebilmek için onlara bir sebep vermelisiniz.

4. Para toplama işi ne kolaydır nede çekicidir. Sonuçta bir ticari faaliyetle uğraşıyorsunuz. Çoğu müşteriniz iş tesliminden veya belirli bir süre sizi oyaladıktan sonra ödeme yapmak isteyecektir. İşletmenize döner sermayeyi organik olarak getirebileceğinizden ve kendinizi bu konuda geliştirmeye özen göstereceğinizden emin olmalısınız.

5. Tutkunuz, başarınızda büyük rol oynayacaktır. Tutkulu olduğunuz şeylere yorulmadan çalışarak ulaşabileceğinizi unutmayın. İnanmak başarmanın yarısıdır.

6. En iyi arkadaşınızı veya ortağınızı kovmak gibi zor kararlar verebilmelisiniz. Ne yaparsanız yapın ama bu gibi şeyleri hızlıca ve iç güdünüzün size seslendiği şekilde yapın. Ve devam edin.

7. Uzun geceleriniz olacak, hafta sonları çalışacak ve hatta hiç uyumadığınız günleriniz olacaktır. Rakipleriniz ilerlerken ve müşterileriniz beklerken nasıl tatil yapabilir ve uykuyu çalışmaya tercih edebilirsiniz?

8. Geleceğinize ışık tutabilmeniz için, satış oluşturabilmeniz gerekecektir. Bir girişimci olarak, satış şapkalarınızı giymeniz, bazı kapılar çalmanız ve iş yapmak için telefon görüşmeleri, mailleşmeler gibi hareketler yapmanız gerekecektir.

9. Bazıları sizden nefret edecektir. Bu kişiler girişimci olma cesaretine sahip olamayan ve risk alıp başarıya ulaştığınız için sizi çekemeyecek insanlar topluluğudur. Büyük ihtimal en yakın çevrenizdeki insanlardan böyle bir şey görürsünüz. Onları görmezden gelmeyi başarabilmelisiniz.

10. Başka bir girişimciye bakıp, başarısının sizde kıskançlığa sebep olması sorun değildir. Sadece bu durumun sizi durdurmadığından ve planlarınızdan vazgeçirmediğinden emin olun.

11. Kendinizi verimsiz hissedeceğiniz günler çokça olacaktır. Böyle bir durumda işletmenizden çıkın. Kendinize vakit ayırın ve arkadaşlarınızla ya da ailenizle zaman geçirin. Daha da güçleneceksin.

12. Usta girişimcilerin gerçek zenginliği maddi değildir. Onlar her zaman daha büyük hedeflerle daha büyük bir şeyler ortaya koyma eğilimindedir. Dünyaya bir iz bırakma ve onun bir parçası olma arzusuna sahiptirler.