Girişimciliğin Göz Ardı Edilen Tarafı; Renk Psikolojisi!

0
3212
renk psikolojisinin önemi

Bir kişiyi sevdiği renk üzerinden tanımlayabilmek tam anlamıyla olmasa bile mümkündür. Sonuçta kişi, sevdiği her hangi bir şeyi durduk yere sevmiyor. İlgi duyuyor, psikolojini yansıtıyor veya renklerin kendine has özelliklerinden etkileniyor. Ancak, özellikle girişimcilik için renklerin nasıl kullanılacağına dair bilgi çok az ve nasıl kullanılması gerektiğide bilinmiyor.

Color Expo tarafından yapılan bir araştırmaya göre, insanların %93’e yakını bir şey satın alırken aldığı ürünün renginden, %6’sı dokunup hissettiğinden ve %1’i ise kokusundan veya sesinden etkilendiğini söylüyor. Yine yapılmış olan başka bir araştırma göre ise, insanların alış veriş yaparken bilinç dışı olarak iki dakika boyunca çevreyi ve ürünü yargıladığı, %60 ila %90’ının sadece renkler üzerinde değerlendirme yaptığı ortaya konuldu.

Tüm bunlar göstermektedir ki, akıllıca ortaya koyacağınız bir renk düzeniyle müşterilerinizin gözünü boyayabilirsiniz. İşte siz girişimciler için derlediğimiz bazı renkler:

1- Turuncu
Hırs ve enerji verme gibi bir özelliğe sahip olan bu renk tutkuyu, orjinalliği ve başlangıcı temsil eder.

2- Yeşil
Doğallık ve organiklik yansıtan bu renk, göze çabuk çarpmak gibi bir özelliğe de sahiptir. İnsanlar yeşile baktığı zaman gevşeme, güvenilirlik ve uyumluluk hisseder.

3- Kahverengi
Güven ve güçlülük anlamı veren bu rengin etkisi oldukça yüksektir. Doğru miktarda kullanıldığı zaman herhangi bir kişiyi potansiyel bir müşteri haline getirebilir.

4- Sarı
Neşe ve eğlence katmak özelliğine sahip bu renge dikkat edilmesi gerekmektedir. Aşırı kullanımı müşteri kaybına sebebiyet verebilir. Arka plan olarak değerlendirilmesi daha mantıklıdır.

5- Kırmızı
Genel itibariyle aşkın simgesi olarak nitelendirilen kırmızı, derin ve ilkel duyguları açığa çıkarması sebebiyle, sevgi ve yaşam verme özelliğiyle bilinmektedir. Doğru kullanılması, potansiyel müşterileri size bağlayabilir.

6- Beyaz
Saflık, sağlık ve net oluş gibi anlamlarıyla çokça tercih edilen bu renk, müşterileri özgür bırakmak, sıkıştırmamak gibi bir özelliğe sahiptir.

7- Mavi
Güven, barış ve üretkenlik anlamına sahip olan bu renk, en yaygın kullanılan renkler arasındadır. Ancak iştah kapatıcı özelliği göz ardı edilmemelidir.

8- Gri
Ciddiyet ve muhafazakarlığın simgesi olan bu renk, zemin oluşturmak için kullanılmalıdır. Griye uygun olan renkler ise, kırmızı ve mavi gibi canlı renklerdir.

9- Pembe
Kadınsallıkla daha çok ilişkilendirilen ve hoşnutluk, sevgi, romantizm katma özelliğine sahip bu renk, yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Genelde daha agresif renkleri(siyah, kırmızı, …) bastırmak, yumuşatmak amacıyla tercih edilmelidir.

10- Siyah
Güç ve baskınlık anlamıyla bilinen bu renk, müşterilere ‘’kendine güven’’ mesajı verme özelliğine sahiptir. Aşırı kullanımı kasvetli bir hava oluşturabilir, bu yüzden sakin renklerle (bej, beyaz, krem, …) kullanılmalıdır.

11- Mor
Zenginlik, orjinallik ve güç ile ilişkilendirilen bu renk, mantıklı kullanılması halinde müşterilerin işletmenizden mutlu ayrılmasına neden olabilir.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.