Girişimciliğin, Sizlere Sağlayabileceği 5 Dezavantaj!

0
3613
girişimciliğin zararları

Sonuçta, yapacağınız her işte olduğu gibi girişimcilik faaliyetlerinizde de avantaj ve dezavantajlar vardır. Bizler için girişimciliğin avantajları dezavantajların üzerindedir. Ancak bu durum kişiden kişiye göre değişebilir!
Kendi işinizi yapmayı düşünüyorsanız, sizinle paylaştığımız tecrübeleri göz önünde bulundurmanız akıllıca olacaktır.

1- Rol Bunalımı Yaşamak
rol bunalımı yaşamak
Eğer siz bir girişimci iseniz işletmenizin sadece sahibi olamazsınız. Bir yönetici, sekreter, muhasebeci, pazarlama elamanı, temizlikçi ve daha niceleri. Ancak korkmayın. Bu durum bu sorumlukları sizden devralacak elamanlar bulana kadardır. Daha sonra gerçek bir işveren unvanına sahip olursunuz. Yani anlamanız gereken, biraz sancılı bir dönem geçireceğinizdir.

2- Genelde İş Başında Olmak
iş başında olmak
İstediğiniz zaman istediğiniz yerden çalışacağınız doğrudur. Ancak, konumunuz ne olursa olsun (ister ev, ister iş, ister sosyal hayatınız) çalışmak zorunda olduğunuzun psikolojik baskısını üzerinizde hissedeceksiniz. Bir sisteminizin olmayacağını, herkesin hayal ettiği 8-5 çalışma sistemine sahip olamayacağınızı bilmelisiniz. Herşeyden uzaklaşmaya çalışsanız bile, cebinizdeki telefon susmayacaktır. Çünkü siz bir girişimcisiniz ve çalışmazsanız başaramazsınız.

3- İş ve Yaşam Dengesini Sağlayamamak
iş yaşam dengesi kurabilmek
Bunu sağlayabilmek gerçekten oldukça zordur. Ama emin olun, çoğu zaman istediğiniz yerde olamayacaksınız. Belki girişimciliğe adım atmadan önce, koltuğa uzanıp televizyon izlemek sizin için çok kolay bir sosyal aktiviteyken, artık onu yapabilmeyi çok özleyeceğinize emin olabilirsiniz. Çoğu zaman işletmenizde tüm gününüzü geçireceğiniz kaçınılmaz bir gerçektir. Ta ki! İş ve yaşam planınızı tam anlamıyla oluşturana kadar.

4- Anormal Kazanç Sağlamak
normal kazanç sağlayamama
Girişimcilik, sağladığı özgürlük kadar tedirginlikte(üstünüze düşen sorumluluklardan dolayı) verir. Girişimcilerin devlet memurları gibi sabit bir geliri yoktur. Girişimci çalışır, üretir, hizmet verir ve bunun karşılığında para kazanır. Ancak kazanılan paranın bir düzeni yoktur. Bazen az bi emekle çok fazla kazanabilirken, bazen de bir haftada 70 saate kadar yakın çalışıp hiç bir şey kazanamamak hatta zarar etmek bile girişimcilikte mümkündür.

5- Yep Yeni Stres Boyutlarıyla Tanışmak
stres
Girişimcilik size getirdiği güzellikler kadar, sizi bam başka bir stres boyutuyla karşı karşıya bırakabilir. İş yetişecek mi, bu ay çalışan maaşları verebilecek miyim, kira, fatura…? Daha neler neler. Bunlar girişimciliğin maddi stres boyutudur. Birde çalışanlarınızın yaptığı işlere son kararı verecek olan sizsiniz. Başarı ya da başarısızlık dilinizin ucunda iken yaşayacağınız durum? Müşterilerin, çalışanlarınızın sizin hakkınızdaki düşünecekleri? Bu gibi etkenlerde stresinizin manevi boyutunu oluşturur.

 

 

Bir diğer yazımız, ‘’girişimciliğin avantajlarında’’ görüşmek üzere.