Girişimcilik Faaliyetleri İle Uğraşmanın, Hiç Bilinmeyen 16 Sürpriz Gerçeği!

0
2511
girişimcilikte karşılaşılan zorluklar

Girişimcilik, fikirlerinizle koşabilmeniz ve fikirlerinizin gerçekten işe yarayıp yaramayacağını görebilmeniz için harika bir fırsat sunmaktadır. İnsan hayatını daha iyi hale getirebilmenin, tutkuları hayata geçirebilmenin, sıkıntılı bir işten kurtulabilmenin ve özgür olabilmenin bir yoludur. Kendi işinizin sahibi olabilmek; hayatınızın en heyecan verici, en akıl almaz, en mutlu, en sinir bozucu ve en karlı macerası olabilir. Burada, birçok girişimcinin girişimcilik yolculukları boyunca yaşadığı 16 gerçeği siz değerli okuyucularımızla paylaşacağız. Hadi başlayalım:
kendi işinin sahibi olmak
Girişimcilikte;

1. Günlük rahatınızdan bir müddet sıyrılmanız gerekiyor. (Anne yemeği, dost muhabbeti, halı saha maçları, kahve oyunları vs.)

2. Ürününüzü veya hizmetinizi piyasaya sürdüğünüz de, ilk denemeniz büyük olasılıkla kısa sürecektir ya da tamamen başarısız olacaktır. (Girişimcilerin %80’i ilk denemelerinde başarısız olmaktadır.)

3. Sevmediğin pek çok insanı öpmek zorunda kalacaksın. (Dünya çok küçük ve kiminle nerede karşılaşacağın hiç belli olmaz.)

4. Çok iyi bir dinleyici olmalısınız. (Müşterileriniz, çalışanlarınız, yatırımcılarınız… Liste olabildiğince uzundur.)

5. Kabul etmek zor olsa da birçok kez, işinizi ailenizden önde tutacaksınız. (Açamayacağınız telefonlar, unutacağınız buluşmalar, gidemeyeceğiniz ziyaretler vs.)

İLGİLİ: Girişimciliğe Adım Atmadan Önce Kesinlikle Bilmeniz Gereken 12 Şey!

6. Asla 8/5 çalışamayacaksınız. (Tipik iş gününüzün 16 saat, gece saatlerinde çalışma ve haftanın 7 günü izin yapmadan çalışmanın olduğu bir düzen düşünün.)

7. Para biriktirmek ve müşterileri bulmak, hayal ettiğinizden çok daha zordur. (pek çok zaman hayır cevabı alacaksınız.)

8. Ürününüzü veya hizmetinizi rakiplerinizden nasıl ayıracağınız konusunda mücadele vereceksiniz. (Rekabette önde olabilmenizin en önemli kuralı budur. Farklılık.)

9. İşletmenizin ani başarısı veya başarısızlığı, omuzlarınıza büyük yük olacaktır. (Ne oldum demeyin, ne olacağım deyin.)

10. Hatalarınızdan birçok ders çıkaracağınız zamanlarınız olacak. (Girişimciliğin en kötü yanı, hiç hata yapmamaktır.)

İLGİLİ: Her Girişimcinin Kesinlikle Bilmesi Gereken, 4 İstatistiksel Gerçek!

11. İstediğiniz bir şeyi sorma becerisini hızla elde etmeniz gerekmektedir. (Utangaçlığınızı kırmalısınız. Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp.)

12. İtibarınız siz çalıştığınız sürece her geçen gün artacaktır. (Siz büyüdükçe, çevrenizde büyüyecek.)

13. Her gün fethetmeniz gereken yeni bir sorunla karşılaşacaksınız. (Müşteri memnuniyeti, personel sorunu, ücretler, siparişler vs.)

14. Nakit akışını sürekli düşünecek ve müşterilerinizin size hızlı ödeme yapmasını umacaksınız. (Bunun asla söylendiği kadar kolay olduğunu düşünmeyin. Beklide en zorlanacağınız alan burası olacak.)

15. Sabahtan gece geç saatlere kadar çalıştığınızı, yeri gelecek arkadaşlarınıza ve ailenize anlatamayacaksınız. (Daha doğrusu, şahit olmadıkça sizi asla anlamayacaklar.)

İLGİLİ: Bir Girişimciyi Başarıya Götürecek 6 Kural!

16. İşler iyi gittiği zaman, kendinizi yapamayacakmış gibi bir havaya sokacak ve kendinize bazı sıkıntılardan kurtulmanız gerektiğini söyleyeceksiniz. (Sakin olun! Sadece biraz kafa dağıtmaya ihtiyacınız var.)

Bir girişimciyseniz ve bu saydığımız maddelerden farklı olarak, yaşamış veya yaşanmışlıklarınız varsa yorumlarınızla bizlere bildirebilirsiniz.

girişimcilikte yaşanan zorluklar
Usta Girişimci ile kalın…
.