Girişimcilik Faaliyetlerinin En iyi Yapıldığı, 10 Ülke ve Türkiye!

0
4200
girişimcilikte en iyi ülkeler hangileridir

Wharton Üniversitesinin ve Abd’li bir pazar araştırma şirketinin ortak çalışması ile hazırlanmış olan bu sıralama, 80 ülkenin;
• Sermayeye kolay erişim sağlaması
• İyi gelişmiş altyapısı
• Şeffaf iş uygulamaları
• Eğitimli nüfusu
• Nitelikli işgücü
• Girişimcilik faaliyetleri
• Dünyanın geri kalanına verdiği hizmetler
• Yenilikçi konumları
• Teknolojik uzmanlıkları
• İyi geliştirilmiş yasal çerçeveleri
Gibi durumları analiz edilerek oluşturulmuştur.

Türkiye’nin ortalama 1.5 puanla 36. Sırada bulunduğu bu liste, her sene güncellenerek yayınlanmaktadır.
Listenin son sırasında ise 0(sıfır) puanla Tanzanya bulunmaktadır.

Peki, listenin ilk 10 sırasını hangi ülkeler almaktadır gelin birlikte inceleyelim;

10. Norveç 
norveç girişimcilik sıralaması
Dünyanın en pahalı ülkeleri arasında yer almasına rağmen, şeffaf iş uygulamaları, eğitimli nüfus oranı, nitelikli iş gücü ve çok iyi geliştirilmiş bir yasal sistemleri olması sebebiyle, ortalama aldığı 7.5 puanla listede 10. sıradadır.

9. Hollanda 
hollanda girişimcilik sıralaması
Deniz seviyesinin altında bulunması ve ülke olarak ilginç hukuksal kararlarla(ötenazi-eş cinsel evlilik-uyuşturucunun yasallaştırılması) ve İslam düşmanlığıyla dikkatleri üzerine çekse de, girişimcilik adına iyi geliştirilmiş bir yasal düzenlerinin olması, sermayeye ulaşım kolaylığı sağlaması ve yüksek eğitimli nüfus sebebiyle aldığı 7.6 puanla listede 9. sıradadır.

8. Singapur 
singapur girişimcilik sıralaması
‘’The Economist’’ gazetesinin, bu ülkeyi “dünyanın en sıkı şekilde oluşturulmuş girişimci ekosistemi” olarak adlandırması boşuna değil. Gelişmiş alt yapısı, kolay sermaye erişimi sağlaması ve girişimcilik faaliyetlerindeki yüksek artış sebebiyle 7.8 puanla listede 8. sıradadır.

7. Kanada 
kanada girişimcilik sıralaması
2015 yılında ülke göçmen girişimcileri, Kanadalı özel sektör kuruluşlarıyla ilişkilendiren yenilikçi bir “Başlangıç Programı” planı yaptı. Eğitimli nüfus, iyi yasal çerçeve, şeffaf iş uygulamaları ve sermayeye erişim kolaylığı sebepleriyle 8.6 ortalama puanla 7. sıradadır.

6. İsveç
işveç girişimcilik sıralaması
İskandinav devleti dünyanın en cömert insanlarına sahip olmasıyla bilinir. İş dünyası uygulamalarının şeffaflığı, yüksek öğrenim görmüş iş gücü ve yeniliğe açık olduğu için girişimcilik faaliyetlerine büyük önem vermektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı listede ortalama 8.7 puanla 6. sıradadır. İsveç başkenti Stockholm, lider bir girişimcilik merkezidir.

5. İsviçre 
isviçre girişimcilik sıralaması
Küçük ama dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alan bir Avrupa ülkesidir. Oldukça yetenekli ve yüksek eğitimli bir iş gücünden yararlanmaktadır. Tam anlamıyla oturmuş yasal düzen, düşük kurumsal vergiler ve sermayeye kolay erişim sebepleriyle aldığı ortalama 8.9 puanla 5. sıradadır. Girişimcilik faaliyetleri için oldukça caziptir.

4. Birleşik Krallık
ingiltere girişimcilik sıralaması
OECD istatistikleri, 2007 ve 2016 yılları arasında İngiltere’de girişimci faaliyetlerin% 31’lik bir artış olduğunu ancak, dünya genelinde ise bir düşüş eğilimi olduğunu belirtti. Altyapı, sermayeye kolay erişim imkanı, teknolojik uzmanlık ve güçlü yasal çerçeve ile ortalama 9.2 puan alarak listede 4. sıradadır.

3. Amerika Birleşik Devletleri 
ABD girişimcilik sıralaması
ABD, uzun zamandan beri yenilikçilik ve girişimcilik faaliyetlerinin önde gelen merkezidir, özellikle de Facebook ve Google dahil olmak üzere birçok markayı bünyesinde barındıran bir ülkedir. Teknolojik uzmanlığı, dünyaya etki eden üretimleri, gelişmiş alt yapısı ve sermayeye erişim kolaylığı gibi imkanları sayesinde aldığı ortalama 9.7 puanla 3. sıradadır.

2. Japonya 
japonya girişimcilik sıralaması
Japonya dünyanın en iyi eğitimli ve teknolojik açıdan gelişmiş ülkesidir diyebiliriz. Girişimciler için oldukça cazip ülkedir. Teknolojik uzmanlıkları, girişimcilik faaliyetleri ve üst düzey gelişmiş alt yapıları gibi etkenlerden aldıkları tam 10 puanla listede 2. sıradadır.

1. Almanya
almanya girişimcilik sıralaması
Almanya, son derece gelişmiş altyapıya, yüksek vasıflı işgücüne sahip olmasıyla, teknolojik uzmanlığıyla, dünyaya etki eden üretimleriyle ve eğitimli nüfusuyla girişimcilik faaliyetlerinde aldığı tam 10 puanla ilk sırada yer almaktadır.

UstaGirişimci ile kalmaya devam edin…

 

 

 

 

 

kaynak:”Best Countries 2018 Global rankings, international news and data insights” isimli makaleden derlenmiştir.