Girişimcilik İle İlgili Yazılan, Çizilen Bir Çok Şey Var. Peki,“Girişimci” Teriminin Sahibi Kim?

0
3958
girişimci kelimesini kim buldu

Kesinlikle bu sorunun cevabı Adam Smith değil. Smith’in serbest piyasa ekonomisinin baş yapıtı olarak değerlendirilen, Milletlerin Zenginliği’nde garip bir şekilde göz ardı edilen şey, girişimcinin ta kendisidir. Terimin sahibi ise, Adam Smith hayranı bir kişidir.

adam smith kimdir
Adam Smith

Girişimci kelimesi, Adam Smith gibi bir iktisatçı olan Jean-Baptiste Say türetilen ve aslen Fransızca bir kelimedir. Say, A.Smith’in kitabı üzerinde incelemelerde bulunmuş ve tüm noktalarını kabul etmiştir. Ancak bir şey hariç: Girişimcilerin ihmal edilmesi ve bu durumu da A. Smith’in bir kusuru olarak görmüştür.

Girişimciler, Yeni Fırsatlar Yaratıyor!

jean baptiste say kimdir
Jean Baptiste Say

Say kendi yazılarında, kaynakların ve sermayenin verimsiz kullanımlarını araştıran, onları daha üretken ve daha yüksek verim alanlarına iten şeyin girişimciler olduğunu belirtmiştir. Basitçe söylemek gerekirse, girişimciler kar etmek için fırsatlar ararlar. Bunu yaparak yeni pazarlar ve yeni fırsatlar yaratırlar. Rekabet dengesini sürekli bozan girişimciler, tüketicilerin tüketimini ve üreticilerin üretmesini sağlayarak özellikle tekel firmaların, geniş bir ürün çeşitliliği oluşturmasını önlemektedir. Bu riskleri almak için, Bill Gates ve Henry Ford gibi usta girişimciler ekonomideki normal girişimcilerin çok ötesinde bir servet kazandılar.

Say, Siyasi Ekonomi Üzerine Bir İnceleme ya da Servet Üretimi, Dağılımı ve Tüketimi kitaplarında, birçok insanın hayal gücünü ele geçirmiştir. Thomas Jefferson (ABD 3. Başkanı) bu kitapları okumuştur. Okumakla da kalmamış, ABD halkına öğretmesi için Say’ı bizzat ikna etmeye çalışmıştır. Say ise, ABD topraklarına hiçbir zaman ayak basmamış olmasına rağmen, sahip olduğu girişimci bakış açısı ABD’de yerini almıştır. Adam Smith’in serbest piyasa ilkelerini ve Say’ın girişimcilik silahlarını birleştiren ABD, sanayi devrimine gönüllü olarak gitmiş ve dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olarak ortaya çıkmıştır.