Girişimcilikte, Başarısızlıkla Mücadele Edebilmek İçin 9 Strateji!

0
1782
başarısızlıktan kurtulmak

Başarısızlık size çok kötü bir şeymiş gibi gelebilir, ama bu sadece bir histen ibarettir. Bizlerin ise sizden istediği, başarısızlıkları sanki bir güç kazanma şansıymış gibi değerlendirmenizdir.
Usta bir girişimci olma yolunda ilerliyorsanız, başarısızlıklarla elbette karşılaşacaksınız. Ama asla unutmayın ki; usta girişimciler başarısızlıklarla değil, bunlarla nasıl baş edebildikleri ile anılırlar.
Peki, başarısızlıkla mücadele edebilmek için neler yapılmalıdır?

1- Hazırlıklı Olun
Ne kadar planlı olursanız olun, istemediğiniz şeylerle karşılaşacaksınız. Böyle bir durumla karşılaşmadan, kendinizi başarısız olabileceğinize ya da olumsuzluklarla karşılaşabileceğinize psikolojik olarak hazırlayabilirseniz, başarısızlıklar karşısında daha dik bir duruş sergilersiniz.

2- Size Enerji Veren Şeyler Yapın
Elbet vardır, kendinizi daha iyi hissetmenize, daha olumlu düşünmenize ya da ihtiyacınız olduğunda size yardımcı olacak kişiler. Kim veya neler, size iyi zaman geçirmenizi, ilham almanızı, motivasyonunuzu artırmanızı sağlıyorsa, ya onları yapın ya da onların yanında olun.

3- Duygusal Kararlardan Uzak Durun
Başarısızlık genelde insanı duygusal kararlar vermek zorunda bırakır ve insanda bunun zararlı olacağını fark edemez. Tercihinizi her zaman rasyonel olmaktan yana kullanın. Duygusal seçimleriniz, sorunlarınızı bir araya getirerek daha büyük problemlere yol açabilir.

4- Desteklerinizi Değerlendirin
Arkadaş, aile ve diğer bazı nedenler size sıkı destek sağlayacak nedenlerdendir. Sağlanan destekler ise olumsuz duyguların önüne geçen önemli bir faktördür. Kendinizi ne zaman sıkıntıda hissedersiniz, onlardan birinin yanında kendinizi bulmak iyi bir tercih olabilir. Onlardan alacağınız tavsiyeler, sizin kendinize gelmenizi kolaylaştıracaktır.

5- Durumunuzu Yeniden Değerlendirin
Başarısızlık, durumunuzu yeniden değerlendirmek için harika bir fırsattır. Neden başarısız olduğunuzu, neden kendinizi kötü hissettiğinizi ve bundan sonra ne yapmanız gerektiğini kendinize sormalısınız. Bu konuda kendinize dürüst olmakta, size vereceği enerji ve mutlulukla sizi bu durumdan kurtarabilir.

6- Kendinizi Ciddiye Almayın
Bu madde size ilginç gelebilir. Hemen açıklamasını yapalım. Bazen başarısız olmak sanki dünyanın sonu gelmiş gibi hissettirebilir. Takmayın. Eğer kendinizi ciddiye alıp daha da yoğunlaşırsanız diğer arızalarıda beraberinde getirebilirsiniz. Farkında olmanız gereken şey başarısızlık hayatın bir parçasıdır. Nasıl ki düştüğünüz zaman kalkıp yolunuza devam ediyorsanız, başarısızlıkta da aynı şeyi yapmalısınız.

7- Başarısızlığı Kişisellikten Ayırın
Başarısızlığın en zor kısmı da budur. Durumun kişiyle olan ilişkisini yok saymak. Tavsiyemiz şu ki; eğer kendinizi kişisel olarak başarısızlıktan sorumlu tutarsanız, işlerinizin devamlılığı çok daha zorlaşacaktır. Bunun yerine bir başarısızlıkla doğru yolu bulduğunuz için sevinin.

8- Her Zaman İleriyi Düşünün
Her an kaybetme ve başarısız olma ihtimaliniz vardır. Bununla başa çıkabilmenin en iyi yolu ise üretken olmanızdır. Üretken olmak, geçmişi düşünme sorununuzu ortadan kaldırarak daha iyi bir gelecek kurmanıza yardımcı olabilir.

9- Girişimciliğin Ne Olduğunu Anlayın
Girişimci tartışmasız birçok başarısızlıkla karşı karşıya kalacaktır. Şimdiden söylemeliyiz ki, eğer sıkıntısız bir yaşam ve işle uğraşmak istemiyorsanız, uzak durun. Beklentilerinizi mantıklı ve makul tutabileceğiniz sürece bu işi başarır ve tüm zorluklara göğüs gerebilirsiniz.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.