Girişimcilikte Özel Bir Yaşam Tarzı Oluşturabilmeniz İçin, 3 Tavsiye!

0
1816
girişimciliğin sunduğu özel yaşam tarzı

Herkesin farklı olmak için uğraştığı ve bunun için çeşitli yollar denediği bir dünyada yaşıyoruz. Günümüzdeki kimlik arayışı ve sıfatlaştırma isteği yüzünden birçok insan öz benliklerini kaybetmektedir. Bununla beraber oluşan boşluk, birçok insanı ucu bucağı belli olmayan bir arayışa sürüklemektedir.
Günümüzde psikologların ve insan bilimcilerin hem fikir olduğu tek bir görüş var; ‘’bu kara delik bizi içine çekmeden kendi yaşam tarzımızı oluşturmak’’.
Bunun için size özel birkaç tavsiyemiz var: 🙂

1) Sondan Başlayın
girişimcilik hayali kurarken sonunu düşünün
Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı kitabının yazarı Stephen Covey, ‘’hayal kurmayı unutmamamız gerektiğini’’ öğütlüyor. Bu, bir hayale başlamadan önce hayalinizi nerede bitirmek istediğinizi bilmeniz gerektiği anlamına gelmektedir.

Öyleyse hayalinizdeki yaşam tarzı nedir? Hayattan gerçekten istediğiniz şey nedir?

Sizin için önemli olan, kendi programınızı belirleyebilme düşüncesi olabilir. Belki de, herhangi bir yerden oturarak çalışma yeteneği de istiyor olabilirsiniz.

Hayalinizdeki yaşam tarzı, ailenizle birlikte evde olmayı da içeriyorsa veya seyahat etmek sizin için vazgeçilmezse, büyük olasılıkla gelirinizi hayallere göre şekillendirip bu hayalleri gerçekleştirmenin bir yolunu bulursunuz. Bu konuda gidebileceğiniz çeşitli yollar vardır. Etkili olan yollardan biri ise, sonu hayal edip bu yolda ilerlemektedir.

2) Talebi Yüksek Olan Bir Hizmet Geliştirin
girişimcilikte sosyal medya hizmeti sunmak
Öte yandan, birçok insanın isteyeceği bir hizmet geliştirebilirsiniz. İşte sizin için, sadece bir örnek:

Türkiye’de ortalama her kişi, sosyal medyada günde beş saatten fazla harcıyor. Sosyal medyayı kullanma konusunda yetenekliyseniz, hedef pazarınızı insanların en sevdiği sosyal medya platformlarında, nasıl para kazanacaklarını öğrenmek isteyen insanlar arasında bulabilirsiniz. Ancak önce, kendinizi geliştirmeniz gerekecek.

En sevdiğin site hangisi? Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter, YouTube veya Pinterest mi? Bunlardan herhangi birinden para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için, internet kurslara göz atın ve işiniz bitince en sevdiğiniz kahveyi yudumlarken nasıl para kazandığınızı görün. Sıkı çalışın ve sonunda öğrendiğiniz bilgileri başkalarına öğretip, büyük bir işe sahip olabilirsiniz. Odaklanmaya devam edin. Çünkü bir gün yarı zamanlı işiniz, tam zamanlı işinizin yerini alabilir.

3) Kullanıcı Dostu, Mobil Teknoloji Kullanın
girişimcilikte mobil teknoloji kullanmak
Hangi yolu seçerseniz seçin, eğer internet üzerinden bir hizmet veriyorsanız, internet ortamına açık olan işinizi günümüzde mobil uygulamalar üzerinden de yapabilmeniz mümkündür. Android ve İOS uygulamardan bahsediyoruz.  Müşterilerinizin en az % 60’ı geliştireceğiniz mobil uygulamaları, cihazlarında kullanacaktır.

Son olarak;
Temelden yeni bir iş geliştirmek zor olsa da, girişimcilik adına oluşturacağınız yeni yaşam tarzı kesinlikle buna değer olacaktır. Öyleyse, hayalinizdeki yaşam tarzının tam olarak ne olacağı konusunda, kendinize biraz cömert davranın. Odaklanın, çalışkan olun ve hayalinizi gerçekleştirin.

Hayallerinize sarılmanız dileğiyle… UstaGirişimci ile kalın.

Önceki İçerikÇiçekleri Farklılaştıran ve Tatlandıran Fikir, Lezzet Çiçekleri!
Sonraki İçerikDış Ticarete İlginiz Varsa, Bu Eğitimi Kaçırmamalısınız!
mm
Y B Ü İng/Maliye Bölümünde okuyan Şule Birgül, girişimcilik alanına ilk adımını Change Starter programıyla attı. Uzun soluklu bir eğitim sonrasında RAM ve TUBITAK iş birliğiyle hazırlanan girişimcilik eğitimine devam etti. Aynı yıl içerisinde Avrupa Projeleri alanında kendini geliştirdi ve çeşitli projeler yazdı. Bu projeler kapsamında Avrupa gönüllüsü olarak Bulgaristan'da iki ay kaldı. Türkiye'de yapılmış olan KA3 projesi koordinasyon ekibinde yer aldı, yine bu kapsamda Ankara'da gerçekleşen Avrupa Birliği KA1 Youth Exchange projelerinde gönüllü olarak çalıştı. TUBITAK Bilim Şenlikleri Projesi kapsamında proje yazdı. Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı'nda kabul aldığı Uluslararası Öğrenciler Akademisi ile çeviri ve Türkçe okumaları eğitimi aldı. MÜSİAD'ın düzenlediği Uluslararası Öğrenciler Akademisi'ne katılarak Dış Ticaret Eğitimini tamamladı. Günümüzde STK'lar da aktif rol almakla birlikte, ustagirişimci.com için içerik yazmaktadır.