Güçlü Çalışma Ekibi Oluşturabilen Liderlerin, 5 Özelliği!

0
2070
güçlü çalışma ekibi nası kurulur

İş yaşamından durgun satışların, aşırı masrafların ve uygun çalışan bulamamanın sebepleri, zayıf liderlik neticesinde ortaya çıkar. İşletme yönetiminde ki en kilit noktalardan biri, işletme sahibinin sadece çalışması için çalışan edinmemesi aynı zamanda liderliğiyle beraber çalışanlarını güçlendirmesidir. Çünkü siz, ekibiniz yaptığı işlerle işletmeyi yönetebilir, para kazanabilir, masraflarınızı azaltabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz. Sizlerde iyi birer lider olup ekibinizle beraber başarılarla dolu bir yol katetmek istiyorsanız, aşağıda belirtilen 5 özellik size yardımcı olacaktır:

1- Güven Ortamı Oluşturmak
bir işletmede nasıl güven ortamı oluşturulur
Bir lider ekibinin her üyesine güvenmeli, ekibin kendisine güvenmesini sağlamalı ve ekip üyelerinide birbirine güvendirmelidir. Çünkü girişimcilik, aslında bir takım çalışmasıdır.

2- Etkili İletişim Kurmak
etkili iletişim kurmak
Eğer bir liderseniz hedeflerinizi net bir şekilde çalışanlarınıza aktarmadan iş yönetebilmenin ve başarı sağlayabilmenin çok zor olduğunu bilirsiniz. İletişim sadece sizinle de bağlantılı değildir. Çalışanlarınızda sizinle iletişim kurabilecek cesareti kendilerinde bulmalı, yapılan işlerin işleyişi konusunda sizi bilgilendirmelidir.

3- Yeteri Kadar Kaynak ve Destek Sağlamak
çalışana yeteri kadar destek sağlamak
Çalışanlar, görev ve sorumluluklarını tamamlayabilmek için gerekli zaman ve kaynak bulamazsa başarısız olurlar. İyi bir lider etkili iletişimin de gücüyle çalışanlarının ihtiyaçlarını anlar, onlara istedikleri desteği sağlar ve sorumluluk verir.

4- Olası Eksiklik ve Aksaklıkları Mevcut Çalışanlarla Giderebilmek
az çalışanla çok iş yapabilmek
Her ekip üyesi, eğitim veya iş tecrübesine bakılmaksızın aynı mükemmellik standardına sahip olmalıdır. Bu biraz zaman alabilir. Ancak olası görev değişikliği, ayrılık, hastalık ve izin gibi durumlarda ekip üyelerinin işi tamamlayabilmesi için bu gereklidir. Önemli olan işlerin titizlikle yapılması ve zamanında teslim edilebilmesidir.

5- Çalışanları Bilgilendirmek
çalışanları bilgilendirmek
Bir bilgilendirme yapmadan, çalışanlarınızın kendi kendine iş yapmasını beklemek biraz saçmalık olur. Lider, gerekli bilgiyi verir ve geri çekilir. İş tamamlandığın da övgüler sunarak çalışanların motivasyonunu artırmayı amaçlar. Olası bir aksiliğe yol açan çalışanla özel toplantı yaparak ve bu toplantının gerçekleştiğini diğer çalışanlarında bilmesini sağlayarak, yönetimdeki etkinliğinizi ortaya mümkündür.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.