Günümüzde Dünyaya Mal Olmuş, Ancak Sadece Oda Büyüklüğündeki Yerlerde Kurulmuş 6 Şirket!

0
992
dünyanın en iyi girişimcileri

Kendi işinizi kurmanın yollarını mı arıyorsunuz? Ki ararken, çok az kaynağa sahip olduğunuzu düşünüyorsunuzdur. Sizlere daha çok ilham vermesi için, çeşitli bilgilere ulaştık. Ve eski tarih fikirlerinin onca imkânsızlığa rağmen, günümüze kadar nasıl ulaşıp geldiğini sizlere kısacıkta olsa aktarmak istedik.
Şuan o fikirler, şuanda milyonlarca dolar kazanıyorlar. Çok çalışarak ve en iyisini yapma arzusuyla bunu başardılar. Hem de sadece 10-15 metrekarelik odalarda…

6. Mattel Oyuncakları

mattel oyuncak şirketibarbie bebek nasıl kuruldu
Mattel oyuncak şirketi, 1945 yılında Harold Matson(takma ismi MATT’tir), Ruth ve Elliot Handler tarafından küçük bir atölyede kurulmuştur. Şirket, başlangıçta resim çerçeveleri daha sonra çerçeve atıklarından üretmiş oldukları mobilyaları satmaya başladı. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra oyuncak sektörüne odaklandılar ve 1947’de şirketin ilk hit oyuncağı “Uke-A-Doodle”(bu minyatür enstrümanlardır) doğdu. 1955 yılına gelindiğinde ise, Mickey Mouse’a bir yıl boyunca sponsor olabilecek kadar büyüdü. En tanınan ürünleri Barbie bebek, 1959 senesinin en çok satan oyuncağı oldu. Sektörde ki devrimlerini ise, 1960 yılında konuşan bir bebek olan Chatty Cathy piyasaya sürerek yaptılar. Günümüzde, 8,5 milyar dolarlık piyasa değerine sahip bir şirket haline gelmiştir.

5. Disney

walt disney nasıl kuruldumickey mause ne zaman ortaya çıktı
Bugün bildiğimiz Disney, temalı park ve yüksek teknoloji ürünü stüdyolar zinciridir. Ancak başlangıçta sadece küçücük bir dükkandı. Hem de 1923 Los Angeles’ında kirası 10 dolar olan dükkan. Bu dükkanda Walt Disney ve kardeşi Roy, ‘’ALICE COMEDIES’’ olarak adlandırılan kısa ve canlı aksiyon filmi çekmeye başladılar. 4 ay gibi kısa bir sürede git gide büyüdüler. Hatta inanması güç olur belki ama, Mickey Mouse 5 yıl sonra 1928 senesinde doğdu. Ardından Pluto, Goofy, Donald Duck ve hepsi… Günümüzde ise Disney, sadece 2017 senesinde 8,98 milyar dolar net gelir elde edebilen dünyanın en büyük eğlence şirketidir.

4. Harley-Davidson Motorsiklet

harley davidsonharley davidson nasıl kuruldu
Birçok motosiklet tutkununun hayali olan bu markayı duymayanınız yoktur. Peki, kendi alanında dünya devi olmuş bu markayı kim, nasıl kurdu biliyor musunuz?
1903 senesinde daha 21 yaşlarındaki iki kafadar girişimciden bahsediyoruz; William S. HARLEY ve Arthur DAVİDSON.
İlk üretimlerini, sadece 15 metrekare büyüklüğündeki küçük bir kulübede yaptılar. İlk ürettikleri şey ise 3-1/8 inç çaplı ve 3-1/2 vuruş gücüne sahip bir yarış motoruydu.
Günümüzde ise, Honda ve Polaris Industries Inc gibi devasa rakiplere sahip olmasına rağmen, piyasa değeri 10.7 milyar dolar olan devasa bir şirkettir.

3. Yankee Mum Şirketi

yankee mum yankee mum nasıl kuruldu
Michael Kittredge, 1969 senesinde annesine hediye alamadığı için çok üzüldü. Ona, mum, kırmızı boya kalemi, mutfak ipi ve süt kutusu kullanarak bir mum yapabileceğini düşündü. Kendi odasında, daha 16 yaşındayken bunu başarabildi. Yapmış olduğu mum, komşuları olan bir kadın tarafından çok beğenildi ve bu kadın mumu satın almak istedi. Satmaya karar verdi. Çünkü satıştan elde edeceği parayla iki mum daha yapabileceğini biliyordu.( Biri annesi için, diğeri satmak) Sadece 4 sene gibi kısa bir süre içerisinde 12 çalışanlı bir işletme haline geldi. Günümüzde ise bu şirket, birçok değişikliğe uğramış mumlar sayesinde 13,26 milyar dolar gelir elde eden ve 53.400 çalışana sahip olan bir şirket haline dönüşmüştür.(2016 verisi)

2. Hewlet-Packard (HP)

hp bilgisayar kurucularıHp'nin ilk kurulduğu yer
Bill Hewlett ve Dave Packard, 1939’da Packard’ın Koliforniya’da sahip olduğu oldukça küçük bir kulübede HP’yi kurdu. O sırada, işlerini başlatabilmek için ellerinde sadece 538 dolar vardı. İlk ürettikleri şey ise, sekiz sesli osilatördü. Bunu alan ilk kişi ise, Walt Disney’di. Şirketin asıl büyümesini sağlayan ise, 2. Dünya Savaşı sırasında ürettikleri yüksek hızlı frekans sayacı olmuştur. Bugün HP, yazılım ve donanım desteği sağlayan bir bilgi teknolojisi şirketidir, değeri ise 13.7 milyar dolardır.

1. Amazon.com

amazon.com kuruluş tarihi
Amazon.com 1994’te perakendecilik yapmıyordu. Jeff Bezos, kendisine ait olan ve Washington eyaletinde bulunan(adresi:DC Bellevue. 10704 NE 28.) garajında online kitap satarak, siteyi bugün ki haline getirmiştir. Amazonda ilk satılan kitabın ismi de, Fluid Concepts and Creative Analogies (akışkan kavramlar ve yaratıcı analoglar)’tir. Devrim niteliğindeki kablosuz e-kitap okuyucuyu Amazon Kindle’ın, 2007 senesinde piyasaya girmesi boşuna değil. Jeff Bezos’un, kitaplara olan düşkünlüğünden gelmektedir. Günümüzde Bezos, dünyanın en zengin adamı ve Amazon.com dünyanın en büyük perakendecisidir. Piyasa değeri ise, 2018 Şubat’ı itibariyle 702,5 milyar dolardır.

Bilgi ve UstaGirişimci ile kalın…