Güzel Kokusunun Yanında, Güzelde Kazanç Kapısı Olabilecek Bir Bitki; ‘’Lavanta’’

0
4043
tarımsal iş fikri, lavanta

Lavanta’yı birçoğunuz duymuştur. Bitkinin kendisini bilmeseniz dahi sabun, krem, yumuşatıcı ve daha birçok ürünün içeriğinde bulunması sebebiyle biliyorsunuzdur. Peki, nedir, nasıl üretilir ve en önemlisi ne kazandırır? Gelin hep birlikte bakalım:
lavanta nasıl üretilir
Öncelikle şunu söylemeliyiz: Lavanta’ dan elde edilen lavanta yağı, Dünya’da rağbet gören ve birçok kullanım alanına sahip 14 uçucu yağ arasında yer alır. Yani, pazar anlamında sıkıntı yaşamayacak bir bitkiden bahsediyoruz.
Bu işi yapacak olanlara ne kadar getirisinin olduğunu soracak olursanız:
lavantanın kullanım alanları nedir
Hali hazırda Trakya yöremizde üretimi yapılan lavanta dönüm başına 15 kg kadar yağ üretimi sağlıyor. Dönüm başına kazancı ise 2000-2250 TL aralığında değişiyor. Bu özelliği buğdayla kıyaslandığında lavanta, 4-5 katı daha fazla kazanç sağlıyor demektir. Üretimini yapan girişimciler ise, talebe yetişemediklerini ve girişimcilerin bu alana yönelmelerini özellikle vurguluyorlar.
Peki, lavanta üretimi nasıl yapılır?
lavanta çiftçiliği
Toprak ihtiyacı konusunda çok seçici olmayan bitki; kireçli kalkerli ve kuru toprakları daha çok seviyor. Bu tip topraklarda yapılan üretimde illaki verimi artırıyor. Sıcak ve soğuktan çok fazla etkilenmeyen lavanta, aşırı ve sürekli soğuklarda zarar görür. Çelikle ve tohumla üretimi yapılan lavanta, genellikle tohum kullanılarak üretilmektedir. Çok yıllık bir bitkidir ve çalı familyasındandır. Uzun ağaçlar şeklinde değil, yayvan çalılar olarak hayatlarını sürdürürler. Bu sebepten dolayı tohumları fide haline getirip dikim yapmak en uygunu olacaktır. Traktör ve yardımcı tarım ekipmanları ile bakım yapabilmek amacıyla, sıra arası 100 cm sıra arası 50 cm şeklinde dikim yapılmalıdır. Lavantayı fidan gibi düşünebilirsiniz. 20 yıl kadar verimli hasat almanız mümkün. Fideler dikildikten sonra ilk yıl ihtiyaç fazlası sulama gerekir. Fidenin toprakla bütünleşmesi için bu şarttır. Sonraki yıllarda ise, kurak ortamı seven bitki için nadiren sulama yeterli olacaktır. Lavantanın en önemli düşmanı yabancı otlardır. Yabancı ot müdahalesi yeterli düzeyde yapılan lavanta kolay kolay hastalanmaz ve haşere tarafından zarara uğramaz. Nadiren de olsa kök çürümesi ile karşı karşıya kalınabilir. Bunun sebebi ise, fazla sulama veya fazla gübrelemedir. İklime göre yaz ortalarında  çiçek açar ve hasat zamanı da çiçek dönemidir. Hasatta değişik tarım ekipmanları kullanılabilmektedir. Elle hasatta yapılabilmekte lakin zaman ve maliyet kaybına yol açmaktadır. Hasat yapıldıktan sonra hangi alanda değerlendirilecekse ona göre işlem yapılır. Demet halinde çiçek olarak satılabilir, yaş haliyle yağı için işleme gönderilebilir ve yahut gölgede kurutularak kurusu pazarlanabilir. Tavsiyemiz ise; özellikle yağ için üretiminin yapılmasıdır. Daha da ötesi sizlerin bu yağı üretebilmesidir.
lavanta yağı

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin