Harnup Pekmezini Tarımsal Üretimde Kullandı, Ciddi Bir Başarıya İmza Attı!

0
1838
tarımsal fikirler
harnup pekmezini tarım için kullanmak?

Tarımsal iş fikirleri köşemizde, siz değerli okuyucularıma tarımla ilgili usta iş fikirleri paylaşmaya devam ediyorum. Bu yazımızın içeriğine gerçekten hepiniz çok şaşıracaksınız. Çünkü bu içeriği hazırlama ve sizlerle paylaşma sürecinde, usta girişimci ailesi olarak bizlerde çok şaşırdık.

Bir tarım ürünü yetiştirdiğinizi düşünün. Bakımını nasıl yaparsınız? Nasıl yetiştirir ve ne tür uygulamalarda bulunursunuz? Hepimizin aklına aşağı yukarı aynı şeyler geliyor değil mi? Yabancı otla mücadele, sulama, budama, gübreleme vb.

Mersinde 3 diplomaya sahip bir girişimci, hepimizin bildiği yöntemlerden çok farklı bir şey denedi. Fidanlar ve fideler üzerinde deneme yanılma yoluyla verim artışı sağlamak amacıyla çeşitli yöntemler uygulayan girişimcimiz, salatalık fidelerine harnup pekmezi takviyesi yaptı. Evet yanlış duymadınız mersinli girişimci bitkilerini pekmez ile besliyor.

Peki, sonuç mu? Gerçekten şaşırtıcı.

harnup pekmezi tarımsal üretimde kullanıldı
keçiboynuzu pekmezi

Pekmez ile beslenen salatalıklar olması gerekenden daha önce yetişti. Bu yöntemle erken hasat şansına kavuşmuş olan girişimcimiz, rakip üreticiler hala hasat zamanını beklerken, salatalıklarını çoktan toplamıştı. Erken hasat ile ürünlerini daha yüksek fiyatlara satmayı başaran girişimci, bu durumdan bir hayli memnun. Bununla birlikte bu yöntemi dut ağaçlarında uyguladı ve aynı sonuçla karşılaştı. Sera da yetiştirilen dutlar, mevsiminden önce yetiştiği için 20 lira gibi fiyatlara satıldı. Ancak mevsiminde dut 8-9 liralara kadar düşmekte.

Bu girişimcimizin keçiboynuzu pekmezi ile yaptığı faaliyette gözlemlenen şu ki; dutlarda, salatalıklarda mevsiminden önce olgunlaştı ve hasada geldi. Durum böyle olunca kısa sürede ürün yetiştirebildiği için, seraya gerek kalmadığını kendisi savunuyor. Bilimsel olarak pekmezin tarım alanında kullanılması ile ilgili bir çalışma bulunmuyor. Ancak deneme ve yanılma yoluyla, bu girişimde başarı sağlanabilmiş durumda.

Kim bilir belki de ilerleyen zamanlarda yapılan çalışmalar sonucunda uzmanlar bunun bilimsel olarak bir dayanağının olduğunu ve gübre yerine bitkilere pekmez vererek organik ürünler elde edeceğimizi açıklarlar. Bunu hep birlikte bekleyip göreceğiz. Umarız, hormonsuz ürünlere merhaba diyebileceğimiz güne yaklaşmışızdır. Usta girişimcimize ilerlediği bu yolda başarılar dilerim.

UstaGirişimci ile kalmaya ve yep yeni bilgiler öğrenmeye devam edin.