Hayat Kurtarabilmek Adına, Dron’un Kullanıldığı 4 Ülke!

0
1455
dronun kullanım amaçları

Günümüzün en popüler icatlarından biri haline gelen Dronlar, bilinen özelliklerinin dışında birçok alanda kullanılmaktadır. Bitkilerin tozlaşmasında, posta tesliminde, casusluk yapmakta ve hatta bir savaşta… Ama tüm bilinenlerin dışında da bir kullanım alanı var. Sağlık.
dronla alakalı iş fikri
Günümüzde mühendisler, dronları dünyanın herhangi bir köşesindeki hasta insanların tedavisinde kullanmaya çalıştığı da gerçektir. İşte dronların sebep olduğu, en umut verici sağlık uygulamalarına bir bakış:

4-Amerika
amerika özgürlük heykeli
Amerikalı bir grup araştırma ve sağlık kuruluşu, ilaç dağıtımı için ABD’nin havacılık idaresi tarafından onaylanan dronları kullanmaktadır. Havacılık idaresi tarafından bazı kısıtlamalar getirilmiş olsa da, bunların tamamen ortadan kaldırılacağı beklenmektedir. Kısıtlamaların tamamen ortadan kalkmasıyla astım, kan basıncı, diyabet ve diğer çeşitli hastalıklara sahip insanlara düzenli olarak hizmet vermek ve anında ilaç götürmek amaçlanmaktadır.

3- Avustralya
avustralya ülkesi
Avustralya plajında boğulmakta olan 15 ve 17 yaşındaki iki genç cankurtaranlar tarafından fark edildi. Dalgaların şiddetli oluşu gençlere ulaşabilmeyi bayağı zorlaştıracaktı. Bunun yerine drona bağladıkları can simidini, onlara iki dakika içinde ulaştırarak hayatlarını kurtarmışlardır.

2-İsveç
isveç stocholm şehri
Yakın zamanda İsveç’te yapılan bir araştırmanın sonucu, ambulanslara göre dronlarla gönderilen defibrilatörlerin ortalama 16 dakika daha hızlı hastaya ulaştığını ortaya koymuştur. Eğer kişi dronla gönderilen defibrilatörü uygun şekilde kullanabilirse, hastanın durmuş kalbini yeniden çalıştırabilmektedir.
Not:Defibrilatör: Krize girmiş kalbin normal ritmini geri kazanabilmesi için, kalbe kısa süreli olarak yüksek değerde akım veren cihazdır. En bilinen adıyla elektro şok cihazı.

1- Ruanda
ruanda
Zipline isimli bir şirket, Ruanda’nın Muhanga şehrinde bulunan dağıtım merkezi sayesinde şehrin tüm hastanelerine acil kan taşımaktadır. Dronlar, ameliyatlar ve sıkıntılı doğumlarda transfüzyon için kullanılmak üzere insan kanı paketleri taşımaktadır. Şirket, kötü hava koşullarına daha iyi dayanabilen sabit kanatlı dronları kullanmaktadır. Zipline şirketinin operatörleri ise, her uçuşu bir iPad’le izlemektedir. Rotalar, 3 boyutlu bir uydu haritasıyla belirlenmiştir. Dronların taşıdığı paketleri, çapı 16 feet olan bir hedef alan içerisine bırakmasını sağlayabilmek için önceden ayrıntılı bir yer araştırması yapılmış ve dronlar bu yerler için programlandırılmıştır. Zipline şirketi, kanın talep edildiği andan itibaren en az 15 dakika içinde dronu havalandırmayı vaat etmektedir.

UstaGirişimci ile kalın…