Hayvan Çiftliği Kurmak İsteyenlere, Bam Başka Bir Alternatif; ‘’Alpaka’’

0
19826
hayvan çiftliği kurmak için, fikri

Bu yazımda sizlere, Türkiye’de kırmızı ete alternatif, girişimcilerin yeni gözdesi usta bir iş fikrinden bahsetmek istiyorum. Bu fikir nedir? Diye sizleri düşündürmeden hemen konuya gireyim.
Tüm besi çiftliklerini bir kenara bırakın ve marjinal olmak istiyorsanız, Alpaka develeri ile tanışmanın tam zamanı…

alpaka devesi çiftliği kurmak
alpaka develeri

Özellikle Güney Amerika’nın hayvancılık alanında vazgeçilmez kabul ettiği Alpaka develeri, koyun ve deve melezlemesi gibi bir görüntüye sahiptir. Bu devenin birçok iklime ayak uydurabilen bir yapısı da vardır. Tek problemleri biraz sosyal hayvanlar olmasıdır ve bu sebepten dolayı tek başlarına yaşayamamaktadır. Yani anlayacağınız, en az bir çift olmaları gerekmektedir.

Aslında sıcak iklim hayvanı görüntüsü vermektedir. Ancak aşırı soğuk iklimler dışında birçok iklimde yaşayabilmektedir. Konuyla alakalı olarak Selçuk Üniversitesi, Avustralyalı bir şirketle ortak yürüttükleri proje kapsamında 2016 yılında 8 Alpaka devesini Konya’ya getirmiştir. Getirilen develerin Konya’ya uyum sağladığı ve gayet rahat bir şekilde yaşadığının gözlemlenmesinin ardından 500 başlık bir çiftlik kurulması planlanmaktadır.

Not: Bir turizm girişimcisi, 2003’te Antalya’da lama ve alpaka çiftliği kurmuş ve yavru almayı da başarmıştır. Sonucunda ise yavruları hayvanat bahçelerine satarak gelir elde etmiştir. Karadeniz iklimine de uygun olduğu görülen develer için son zamanlarda, Ordu ilimize de bir çiftlik kurulması gündemdedir.

Öneri: Bonanka

Bu bilgilerden sonra Alpaka devesinin bakımı nasıl yapılır? Birlikte inceleyelim:

Geleneksel büyükbaş barınma sistemlerinde olduğu gibi, Alpaka’nın yetiştirilmesinde de barınak olmazsa olmazdır. İklime ve mevsime göre; tam kapalı barınak, yarı açık sistem veya sadece gölgeden veya yağmurdan koruyacak sistemler yeterlidir. Her daim önünde temiz su isteyen Alpaka, taze otla beslenmeyi de çok sevmektedir. Kış şartlarını dert etmeye hiç gerek yok, çünkü kurutulmuş otla da beslenebilmektedir. Bunun yanında arpa ve yulaf gibi yemlere de uyum sağlayabilmiş durumdadır. Bu develerin tek derdi aşırı titiz olmalarıdır. Bu yüzden oldukça temiz bir ortam istemektedir. Hatta öyle ki, Alpaka kendi kendine bir alanı tuvalet tayin edip, sadece orayı ihtiyacı için kullanmaktadır.

alpaka devesini kırkmak
yünleri alınmış alpaka develeri

Alpaka genelde çift olarak satılmaktadır. Eğer sizlerde almayı düşünürseniz bu hayvanı çift olarak alacaksınız. Çift fiyatı ise, 4000-5000 dolar civarlarındadır. Çok lezzetli ve kaliteli bir ete sahip olduğu da bilinmektedir. Özellikle, Peru ve Avustralya’nın lüks restoranlarında fahiş fiyatlara satılmaktadır. En önemli getirilerinden bir diğeri ise, yılda bir kez kırkılarak elde edilen kaliteli yünüdür. Zaten dünya genelindeki üretim amacı da yünüdür. Öyle ki, kaşmir yünden daha nadir bulunma ve daha pahalı olma özelliğine sahiptir. Turizm amaçlı kullanımı da bazı ülkelerde mevcuttur.

Yaklaşık 25 yıl kadar yaşayabilen bu hayvan, henüz ülkemizde üretimi yok denecek kadar az ve rekabet ortamı da oluşmamışken, tüm girişimciler için iyi bir fırsat olabilir.

Yeni fikirlerle buluşmak üzere… UstaGirişimci ile kalın.

BİR KADIN GİRİŞİMCİMİZE DESTEK OLMAK İÇİN SAYFAYI BEĞENEBİLİRSİNİZ