Hayvancılığa İlgi Duyanlar İçin, Verimliliği İle Göz Dolduran 3 Küçükbaş Hayvan Türü!

0
2697
hayvancılık iş fikirleri

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde, hayvancılık alanında artık bilinen türlerin dışında yeni türler keşfetmeye ve üretimini yapmaya başladı. Değişen ikim şartları ve küresel ısınma, tarım ürünlerinde olduğu gibi hayvancılık alanında da ülkemizi değişikliğe götürdü. Her alanda fırsatları değerlendirmeyi bilen usta girişimciler, çoktan bu değişikliğe uyum sağlamaya başladılar bile.
Eğer sizlerde hayvancılık alanına ilgi duyuyorsanız, sizinle paylaşacağınız 3 küçükbaş hayvan türü tercihiniz olabilir. Gelin şimdi en verimli küçükbaş hayvan türlerinden bazılarını beraber inceleyelim:

3.Suffolk Koyunu

en verimli koyun türleri
sulffolk koyunu

Bu koyun ırkının anavatanı İlgiltere’dir. Tüm dünyada büyük üne sahip bu ırk, melezleme sonucu ortaya çıkmıştır. Hızlı büyüyen, dayanıklı ve yüksek döl verimine sahip bir ırktır. 19. Yüzyılın başlarında elde edilen ve bu yüzyılın sonlarına doğru üne kavuşmasıyla Amerika gibi birçok ülkeye de ihracı yapılan bir tür haline gelmiştir.
Ülkemize ise, yerli türlerle melezleme yapılarak katılmaya başlamıştır. Melezleme yapılmasının sebebi, canlı hayvanlar yurtdışından getirildiğinde istenilen verimi vermemesidir. Verimli olması için yurt dışından getirilen türler, Türkiye’de bulunan yerli türlerle melezlenmektedir.
Bu koyun türü, iri kas yapılıdır ve boynuzsuzdur. Uyumlu bir yapısı vardır ve narin bir hayvan değildir. Kolay adapte olabilmektedir. Çoklu doğum özelliğine sahiptir. İkiz veya üçüz doğum özelliği yüksek olan bir hayvandır. Doğan kuzular 150 günde 70 kilo kadar büyüyebilmektedir.

2.Romney Koyunu

en verimli küçükbaş hayvan türleri
romney koyunu

Yünü ve eti için çokça tercih edilen bu türünde anavatanı İlgiltere’dir. Yine melezleme yoluyla elde edilmiştir. Hastalıklara karşı çokça dirençli olan bu tür, ova ırkı olarak bilinir. Yüksek rakımlı yerleri sevmesi, sert ve yağışlı iklimlere aşırı dayanıklı olmasıyla dikkat çekmektedir.
Kuyruksuz olan bu tür boynuzsuzdur ve doğurganlık özelliği oldukça gelişmiştir. Yünü çok kalitelidir ve özellikle halı ipliğinde kullanılmaktadır. Yağ oranı oldukça düşük etleri sebebiyle besicilik için fazlaca tercih edilmektedir. Canlı ağırlıkları 120 kiloya kadar çıkabilir.

1.Romanov Koyunu

en çok doğuran koyun
romanov koyunu

Yüksek döl verimi sayesinde en çok tercih edilen türdür. Anavatanı Rusya olan bu ırk soğuğa oldukça dayanıklı ve ani sıcaklık değişimlerine karşı oldukça dirençlidir. Ülkemizde üretimine başlanmış ve özellikle doğu bölgelerde yüksek verim alınmıştır. Bu ırkın en önemli özelliği, yılda bir kez olsa bile çok doğurgan olmasıdır. Tek doğum yaptığı nadir olarak gözlenmiş ve beşiz kuzu doğurmasıyla da ünlenmiştir. Fazla sayıda doğum yaptığından dolayı, iri bir bünyeye sahip değildir. Kilo alışı da diğer türlere göre daha az ve yavaştır. Süt verimi ise bir hayli yüksektir.

Yeni bilgilerle karşınızda olmaya devam edeceğiz. UstaGirişimci ile kalın.