Her Girişimcinin, İlham Alabileceği ve Motivasyon Sağlayabileceği 10 Film!

0
1461
girişimcilerin izlemesi gereken filmler

Girişimciler ve girişimcilik hayali olanlar, zaman zaman ilhama ve motivasyona ihtiyaç duymaktadır. Düşündürücü ve ufuk açıcı bir film izlemek ise, ilham ve motivasyon bulabilmek için iyi bir yoldur.
Girişimciliğin neresinde olursanız olun, bu filmleri şiddetle izlemenizi tavsiye ediyoruz.
İşte her girişimcinin izlemesi gereken 12 ilham ve motivasyon kaynağı film.

10. Sosyal Ağ (The Social Network)

the social network
sosyal ağ isimli film

David Fincher’ın yönettiği bu film , Mark Zuckerberg’in Harvard’da okurken Facebook’u nasıl kurduğunu, fikrin çalıntı olduğunu söyleyen kardeşlerin ve şirketten atılan en iyi dostun davranışlarını anlatıyor.

Neden izlemelisiniz? Facebook’un nasıl başladığına dair bir bakış açısı sunuyor ve büyük şirketlerin genellikle küçük başlangıçlara sahip olduğunu bizlere hatırlatıyor.

9. Silikon Vadisi Korsanları (Pirates of Silicon Valley)

Silikon Vadisi Korsanları (Pirates of Silicon Valley)
silikon vadisi korsanları

Vadideki Ateş isimli kitaptan uyarlanan, 1999 yapımı bu film Silikon Vadisi’nin Korsanları isimli bu film 1971 ve 1997 yılları arasındaki Steve Jobs ve Bill Gates arasındaki rekabeti konu almaktadır.

Neden izlemelisiniz? Dünya’nın en başarılı iki teknoloji şirketinin mütevazı başlangıcına bir bakış sunuyor.

8- Startup.com

startup.com filmi

İnternet şirketlerinin yükselişi ve düşüşü hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Startup.com mükemmel bir film. Bu listede yer alan tek belgesel olan Startup.com, kötü yönetim ve iç müdahaleler nedeniyle olağanüstü başarısızlığa uğrayan GovWorks’un öyküsünü anlatmaktadır.

Neden izlemelisiniz? Belgesel, arkadaşlıkların iç politikalardan dolayı acı çekişmelere nasıl dönüşebileceğine dair uyarıcı bir hikâye anlatmaktadır.

7. Wall Street

wall street
wall street filmi

Oliver Stone’un yönettiği Wall Street isimli bu film, sırasıyla Charlie Sheen ve Michael Douglas tarafından çok iyi şekilde şekilde betimlenen bir hırs hikayesini anlatmaktadır. Ana kahramanı Bud Fox, Gekko’yu putlaştırmakta ve göz alıcı yaşam tarzından uzaklaştırmaktadır.

Neden izlemelisiniz? Genç girişimciler olarak, açgözlü olmak ve ahlaki olarak değerlendirmediğiniz kararlar vermek çoğu zaman kolaydır. Wall Street, hırsın bazen etik kurallardan sıyrılarak nasıl bir yol izlediğine dair uyarıcı bir öyküdür.

6.Glengarry Glenn Ross

6.Glengarry Glenn Ross filmi

Al Pacino’yu, Kevin Spacey’i, Jack Lemmon’u ve William Baldwin’i içerisinde bulunduran bu filmi, motivasyonel bir araç olarak kullanabilirsiniz.Glengarry Glenn Ross, çalkantılı bir satış sezonu boyunca emlakçıların kötü durumunu gösteren ödüllü bir oyuna dayanmaktadır.

Neden izlemelisiniz? Film, yüksek basınçlı bir satış ortamında çalışmanın nasıl olduğunu, hayatta kalmak ve gelişmek için zekanızı nasıl kullanmanız gerektiğini anlatmaktadır. Filmi piyasaya sürüldüğünden bu yana, gerçek hayatta çalışanları eğitmek için kullanılmıştır.

5. Para Avcısı (The Wolf of Wall Street)

wall street'in kurtları
wall street’in kurdu

Wall Street’in Kurt’u, Jordan Belfort’un gerçek bir hikayesine dayanmaktadır. FBI’ın da dikkatini, hisse senetleri ve menkul kıymetlerde yapılan dolandırıcılıkla çeken Stratton Oakmont isimli şirketi konu almaktadır. Martin Scorsese tarafından yönetilen film; Leonardo DiCaprio, Jonah Hill, Margot Robbie ve Matthew McConaughey gibi büyük oyuncuları da içerisinde bulundurmaktadır.

Neden izlemelisiniz? Aç gözlülükle sürekli tahrik edilen bir girişimcinin, sonunda nasıl bir sefaletin içerisine düştüğünü gözler önüne sermektedir.

4. Havacı (The Aviator)

the aviator filmi

Yine listede başka bir Scorsese-DiCaprio işbirliği var. Bu film eksantrik milyarder Howard Hughes’un bir biyografisidir. DiCaprio bu filmde oldukça iyi bir performans sergileyip, ikinci Oscar ödülüne aday oluştur.

Neden izlemelisiniz? Howard Hughes, rekabetin nasıl farklı boyutlarda olduğunu gözler önüne sermektedir. Hayattaki birçok engeli aşmak zorunda olan yeni girişimciler için, mükemmel bir rol modelidir.

3. Steve Jobs

steave jobs'ı anlatan film
steave jobs filmi

Danny Boyle tarafından yönetilen ve Aaron Sorkin (aynı zamanda The Social Network’ü de yazan ) tarafından yazılan Steve Jobs isimli film, farklı bir biyografi türüdür. İş yaşamındaki en önemli noktaları tasvir etmektedir. Film, Fassbender ve Kate Winslet’in mükemmel performanslarını içermektedir.

Neden izlemelisiniz? Steve Jobs’un merak ediyor ve biyografisini okumak için zamanınız yoksa, bu filmi izlemelisiniz.

2. Sigara için teşekkür ederim (Thank You for Smoking)

sigara için teşekkür ederim
sigara için teşekkür ederim

Pazarlama sanatı konusunda uzmanlaşmak veya hemen hemen her türlü ürünün satışını yapmak mı istiyorsunuz? Öyleyse, Sigara için Teşekkürler isimli filmi kedinlikle izlemelisiniz. Filmin ana fikri, sigara endüstrisini zorlu koşullarda savunan Big Tobacco’nun baş sözcüsü, Nick Naylor’un işleyişi etrafında kurgulanmaktadır.

Neden izliyorsun? Satış, girişimciliğin vazgeçilmez bir yönüdür. Bu film size, ikna gücünüz olduğu sürece her şeyi satmanın mümkün olduğunu öğretmektedir.

1. Mutluluğun Peşinde (The Pursuit of Happyness)

The-Pursuit-of- Happyness
mutluluğun peşinde filmi

Bu film , girişimci Chris Gardner’ın evsiz olarak sürdürdüğü mücadelesini gerçek bir hikayeden uyarlamıştır.

Neden izlemelisiniz? Chris Gardner hayallerini gerçekleştirmek için inanılmaz koşulların üstesinden geldi. Özellikle yeni girişimcilerin yüz yüze geldiği olağan durumlar.

Motivasyona ve ilhama ihtiyaç duyuyorsanız, bu filmleri izlemelisiniz. Hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

Eğer sizlerinde, girişimciliği konu alan bildiğiniz filmler varsa, yorum yaparak tüm girişimcilere bunu bildirebilirsiniz.

Usta Girişimci ailesi olarak, Teşekkür Ederiz.