İç Anadolu’nun Göbeğinde Sizce Tropik Meyve Yetişir Mi? Asla İmkânsıza İnanmayın ve Sınırlarınızı zorlayın. Tıpkı Torku Şeker Gibi.

0
4888
konya şeker, konyada muz üretti

Son zamanların hızla büyüyen ve ilklere imza atan TORKU ŞEKER, yine bir ilke imza attı. Konya ikliminde muz yetiştirmeyi başardı. Muzla birlikte başka ılıman iklim ürünlerinin de yetiştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Çumra Şeker Entegre Tesislerinde, dışarıda lapa lapa kar yağarken, kurulan seralarda muz yetiştiriliyor.

Şeker üretiminde ortaya çıkan 55 santigratlık “kondense suyu”, seraların ısıtılmasında kullanıyor. Üretim esnasında ortaya çıkan bu suyun tekrar kullanılabilmesi için soğutulması gerekiyor. Özel bir teknik ile seraların ısıtılmasında kullanılan su, hem serayı ısıtıp muz yetiştirmek için gerekli ortamı sağlıyor hem de soğumuş olarak şeker üretiminde tekrar kullanılıyor. Oluşan bu devir daimle hem şeker üretiliyor hem de serada muz üretiliyor. İnanması çok güç. Ama bu bir gerçek.
torku şeker muz yetiştirdi
Peki, bunu nasıl yapıyorlar?
Normal şartlarda bir dönüm sera maliyeti 40 ila 60 bin arasında değişiyor. Tabi bu maliyetin içine serayı ısıtma maliyeti de dâhil. Şeker fabrikasından elde ettiği sıcak suyu bir ısınma kaynağı olarak kullanan TORKU ŞEKER, ekstra maliyet kullanmadan serasını kurmuş oluyor. Dönümden yılda 10 tona kadar muz alınabilen seralarda muz toptan kilosu 2-3 liradan alıcı buluyor. Masraflar çıkarıldığında dönüm başına 10 bin lira gibi bir kar kalıyor.

Bu usta girişimle başarıya ulaşan TORKU ŞEKER, bu sektörde önemli bir örnek teşkil etmiş oldu. Hollanda şeker pancarı üreticileri kooperatifi RoyalCosun’un şeker fabrikası SuikerUnie’nin CEO’su Albert Markusse, 2 kez Türkiye’ye geldiğini ve bu ziyaretleri sırasında Panko birlik’e ait şeker fabrikalarını görme fırsatı yakaladığını söyledi. Bunun yanı sıra, Konya Şeker’in kurduğu seralarda sebze ve meyve de üretmesinden etkilendiklerini ifade eden Markusse, şöyle konuştu:”Torku Şeker’in sera modeli, çok doğru bir yönetim sistemi. O modeli, buraya kopya ediyoruz. Kurduğumuz serada patlıcan ve domates yetiştiriyoruz. 300 hektarlık bir alanda sera faaliyetleri lisanslandı. Bunun yaklaşık 220 hektarı net sera alanı olarak belirlendi. Şu anda serada patlıcan ve domates yetiştiriyoruz. Çok yakın gelecekte serada salatalık, sebze ve çiçek de yetiştirmeye başlayacağız.”

Girişimciliğin asla sınırı yoktur. Fırsatların nereden doğacağını asla bilemezsiniz. Belki de fırsatlar, bizim onu bulmamızı istiyordur. Ne dersiniz?

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.