İhraç Edebileceğiniz Malınız Var! Peki Ya, Fiyatınız Var Mı?

0
1187
bir mal için yurt dışında nasıl fiyat belirlenir

Hiç şüphesiz, ihraç malının fiyatının belirlemesi çalışması, birbiri ile bağlantılı pek çok parametreye bağlıdır. Sizler, ticari partnerlerinizle uzun vadeli ticari bağlantılar kurmayı amaçlayan ciddi profesyoneller olarak yapacağınız müzakerede, müstakbel partnerlerinizin işletme üretim kapasitesi ve yönetimleri, kalite kontrol sistemleri, yabancı firmalarla teknik işbirliği, siparişler, karşılama şekilleri, ihracat deneyimi, mali ticari ve bankalarla ilişikleri üzerinde durmalısınız. Bu konular ele aldıktan sonra tartışmayı fiyat tekliflerine doğru kaydırabiliriz. Bu noktada kredi koşulları, ödeme programlaları, ödemenin yapılacağı para birimi, sigorta, komisyon oranları, depo masrafları, satış sonrası hizmet, sorumlulukları ve hasara uğramış malların değiştirilmesi giderleri ile ilgili tüm hususları aydınlığa kavuşturmuş olmalısınız.Bu hususlarda görüş birliğine varılması ile fiyatı paketi ortaya çıkacaktır.
mal ihraç etmek
Bir malın yabancı bir pazar için maliyetini hesaplarken, ihracatçı sadece ihraç ürünü ile doğrudan olan maliyeleri hesaba katmanız, yerel maliyetleri dikkate almamanız gerekmektedir.
Teklif edilen fiyat ürünün değerini, statüsünü, kalitesini, dayanıklılığını ve teslim şeklini içerir. Fiyat, rekabet koşullarına, dış pazarda ürüne olan talebe ve ürünü pazara ulaştırmak için yapılan toplam maliyete bağlı olarak değişir.

Fiyatı belirlenirken dikkate alınması faktörler;
-malın imalatında kullanılan girdi ve işçi maliyetleri
-paketleme, işaretleme ve etkileme maliyetleri
-ihracatın finansmanında uygulanan faiz oranları
-fabrika işletme giderleri
-gümrükle masrafları.
-liman masrafları
-sigorta primleri, ihracatvergileri, iskele ve taşma masrafları
-sigorta(yükleme ve varış limanları için )
-nakliye masrafları
-komisyonlar
-diğer giderler
Marjinal maliyet, bir işletme iktisadı terimi olmakla birlikte, masrafların sabit ve değişken masrafları olarak ayırıldığı sık kullanılan bir fiyatlandırma yöntemidir.Bu yöntem sadece ihracat yönelik üretim ile ilgili masraflarıiçeririz.Değişken masraflar malların etiketleme, paketleme ve işaretlenmesine ait maliyetleri içerir. Marjinal maliyet hesaplandıktan sonra, nihai fiyata ulaşabilmek için makul bir kar marjı eklenebilir. Ancak bu yöntemi kullanılırken dikkatli olmalısınız. Bu tarz işlemlerde en iyi yöntem , “%10’’luk bir güvenlik vanasını hesabın içine katmanız olacaktır.
Bu yöntem genellikle, aşağıdaki şartların gerçekleştiği durumlarda uygun bir seçenek olarak değerlendirilmelidir:
-İşletme ilave üretim kapasitesine sahipse,
-İhracat, dahili tüketim için yapılan üretim yanında önemsiz bir miktar olarak kalıyorsa,
-Planlanmamış siparişlerin varlığı halinde,
-İç pazar sabit maliyetleri karşılayacak kadar büyükse.
Marjinal fiyatlandırma sadece nihai ürün elde edilene kadarki maliyetleri ve marjinal kar toplamlarını içerir. Ürünün nihai fiyatı belirlenirken ihracat işleminden kaynaklanan diğer masraflar bu fiyatın üzerine eklenmelidir.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.

Önceki İçerikDış Ticaret İşlemlerinde Para Alışverişi Yapabilmeniz İçin, 4 Alternatif Yol!
Sonraki İçerikİhracat Yapmayı Mı Düşünüyorsunuz? Bu Düşüncenize Finansman Sağlayabilmenin Yolları!
mm
Y B Ü İng/Maliye Bölümünde okuyan Şule Birgül, girişimcilik alanına ilk adımını Change Starter programıyla attı. Uzun soluklu bir eğitim sonrasında RAM ve TUBITAK iş birliğiyle hazırlanan girişimcilik eğitimine devam etti. Aynı yıl içerisinde Avrupa Projeleri alanında kendini geliştirdi ve çeşitli projeler yazdı. Bu projeler kapsamında Avrupa gönüllüsü olarak Bulgaristan'da iki ay kaldı. Türkiye'de yapılmış olan KA3 projesi koordinasyon ekibinde yer aldı, yine bu kapsamda Ankara'da gerçekleşen Avrupa Birliği KA1 Youth Exchange projelerinde gönüllü olarak çalıştı. TUBITAK Bilim Şenlikleri Projesi kapsamında proje yazdı. Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı'nda kabul aldığı Uluslararası Öğrenciler Akademisi ile çeviri ve Türkçe okumaları eğitimi aldı. MÜSİAD'ın düzenlediği Uluslararası Öğrenciler Akademisi'ne katılarak Dış Ticaret Eğitimini tamamladı. Günümüzde STK'lar da aktif rol almakla birlikte, ustagirişimci.com için içerik yazmaktadır.