İhracat İşlemlerindeki Büyük Fırsat! ‘’KDV İstisnası’’

0
1709
kdv istisnası

KDV yani Katma Değer Vergisi, bir malın üretiminin aşamalarını göz önüne aldığınızda satış fiyatından, bir önceki aşamada yapılmamış ana tüketim harcamasının çıkarılması sonucu elde kalan miktardır. Yani üretim sürecindeki çıktı ile girdi arasındaki farktır.
Peki, bunun ihracata yansıması nedir?
kdv istisnasının faydaları nedir
KDV sistemini uygulayan ülkelerde, ihracat işlemleri KDV’den muaftır. Nitekim ülkemizde de bu durum geçerlidir. Bu çerçevede ihraç olarak kabul edilen mallar KDV’den muaf olacaktır. Öncelikle bir malın ihraç mal olabilmesi için şu koşulları sağlaması gerekmektedir;
– Teslimin, Türkiye dışında yerleşik bir alıcıya yapılmış olması gerekmektedir.
– Teslim konusu mal, Türkiye Cumhuriyeti gümrük hattından geçerek bir dış ülkeye ulaşmalıdır.
– Teslim konusu malın ihraç edilmeden önce yurtdışındaki alıcı adına hareket eden yurtdışındaki bazı firmalar veya bizzat alıkçı tarafından işlenmesi gerekmektedir.
Yurtdışındaki müşteri ifadesi; ikametgâhı, işyeri, kanuni ve iş merkezi yurtdışında olan alıcılar ile yurt içinde bulunan bir firmanın yurt dışında kendi adına faaliyet gösteren şubelerini ifade eder. Bir hizmetin yurtdışındaki müşteriler için yapılan hizmet sayılabilmesi için aşağıdaki her iki koşul birden, istisnasız olarak yerine getirilmiş olmalıdır.
– Hizmetler yurtdışındaki bir müşteri için yapılmış olmalıdır.
– Hizmetten yurtdışında faydalanılmalıdır.
Başka bir hal ise şöyledir; ikametgahı Türkiye’de olmayan şahıslar(turist vb.) Türkiye’den aldıkları mallar için alım esnasında vergi öderler ancak ödedikleri bu vergiyi gümrükten çıkarırken söz konusu mala ait faturaları beyan ettikleri takdirde geri alırlar.
Diğer istisnaya tabi durumlardan bazıları ise şunlardır;
a) Uluslararası taşımacılık işleri.
b) Petrol arama ve taşıma işleri.
c) Uluslararası anlaşmalar gereğince, diplomatik temsilcilere başka ülkelerde yapılan temsil ve hizmetler.
d) Serbest Bölge hükümlerine tabi hizmetler.
e) Zirai amaçlı su teslimleri ile ticari amaçlı olmayan perakende içme suyu teslimleri.
f) Darphane ve damga matbaası tarafından yapılan hizmetler.
Bu bağlamda bilinmesi gereken husus, ihracatçı firmanın ihraç edeceği mal üzerindeki KDV yükü kadar bir ön finansman temin ettiğidir.
Bilgiyle kalın!

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.

Bu makale Asım Çalış’ın ‘’Sorularla Dış Ticaret’’ kitabından derlenmiştir.

Önceki İçerikİhracat Yapmayı Mı Düşünüyorsunuz? Bu Düşüncenize Finansman Sağlayabilmenin Yolları!
Sonraki İçerikİhracata Yönelik Devlet Desteklerinden İlki;’’ Pazar Araştırması Desteği’’
mm
Y B Ü İng/Maliye Bölümünde okuyan Şule Birgül, girişimcilik alanına ilk adımını Change Starter programıyla attı. Uzun soluklu bir eğitim sonrasında RAM ve TUBITAK iş birliğiyle hazırlanan girişimcilik eğitimine devam etti. Aynı yıl içerisinde Avrupa Projeleri alanında kendini geliştirdi ve çeşitli projeler yazdı. Bu projeler kapsamında Avrupa gönüllüsü olarak Bulgaristan'da iki ay kaldı. Türkiye'de yapılmış olan KA3 projesi koordinasyon ekibinde yer aldı, yine bu kapsamda Ankara'da gerçekleşen Avrupa Birliği KA1 Youth Exchange projelerinde gönüllü olarak çalıştı. TUBITAK Bilim Şenlikleri Projesi kapsamında proje yazdı. Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı'nda kabul aldığı Uluslararası Öğrenciler Akademisi ile çeviri ve Türkçe okumaları eğitimi aldı. MÜSİAD'ın düzenlediği Uluslararası Öğrenciler Akademisi'ne katılarak Dış Ticaret Eğitimini tamamladı. Günümüzde STK'lar da aktif rol almakla birlikte, ustagirişimci.com için içerik yazmaktadır.