İhracat İşlemlerinin Mevzuatı ve Bu İşlemleri Gerçekleştirebilmenin Prosedürü Nedir?

0
2038
ihracat işlemleri

Yapılacak her işlem için, nasıl gerek duyulan usul ve prosedürler varsa; İhracat işlemleri içinde yerine getirilmesi gereken usul ve yollar vardır. Bu prosedürler:
– İhracat yapılacak ülkeye
– İhracat şekline
– İhraç edilecek ürüne
Göre değişiklik göstermektedir. Yani AB üyesi bir ülkeye ihracat yapmakla (Serbest Ticaret Anlaşması), bir ülkedeki herhangi bir müşteriye ihracat yapmak, usul ve prosedürler bakımından aynı olmadığı gibi; Tarım ürünü ihraç etmekle de, sanayi ürünü ihraç etmek yine aynı olmaz.
tarım ürünü ihraç etmek

Usul ve prosedürler; her ürün, her ülke ve her ihracat şekli için farklıdır. Burada bize karmaşık gelebilecek husus; resmi prosedürler ( Ekonomi Bakanlığı- Dış Ticaret Müsteşarlığı başta olmak üzere, kimi bakanlıkların ve kamu kurumlarının rolleri) olabilir. Aslında, bu kamusal rollerde oldukça kolaydır. Yapmanız gereken şey, sadece konuyla alakalı mevzuatı açıp kontrol etmek.

Bu aşamada bizler de, ‘’İhracat Yönetmeliği’’nin ilgili maddelerinden yola çıkarak, aşağıdaki grafikte, sizlere ihracat akışını tanımladık.
ihracat akışı
Bu şemanın en üstünde yer alan ihracatçı: ‘’İhraç edeceği mala göre, ilgili ihracatçı birliği genel sekreterliğine üye olan, vergi numarasına sahip gerçek veya tüzel kişiler ile tüzel kişilik statüsüne sahip olmamakla birlikte, yürürlükteki mevzuat hükümlerine istinaden hukuki tasarruf yapma yetkisi tanınan ortaklıklardır.’’ Biçiminde tanımlanmıştır.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.

Önceki İçerikİhracat Nedir, Nasıl İhracatçı Olunur? İşte, İhracatçı Bir Firma Olabilmeniz İçin 5 Yol!
Sonraki İçerikİhracat Şekilleri ve Yasal Olan 10 İhracat Şekli!
mm
Y B Ü İng/Maliye Bölümünde okuyan Şule Birgül, girişimcilik alanına ilk adımını Change Starter programıyla attı. Uzun soluklu bir eğitim sonrasında RAM ve TUBITAK iş birliğiyle hazırlanan girişimcilik eğitimine devam etti. Aynı yıl içerisinde Avrupa Projeleri alanında kendini geliştirdi ve çeşitli projeler yazdı. Bu projeler kapsamında Avrupa gönüllüsü olarak Bulgaristan'da iki ay kaldı. Türkiye'de yapılmış olan KA3 projesi koordinasyon ekibinde yer aldı, yine bu kapsamda Ankara'da gerçekleşen Avrupa Birliği KA1 Youth Exchange projelerinde gönüllü olarak çalıştı. TUBITAK Bilim Şenlikleri Projesi kapsamında proje yazdı. Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı'nda kabul aldığı Uluslararası Öğrenciler Akademisi ile çeviri ve Türkçe okumaları eğitimi aldı. MÜSİAD'ın düzenlediği Uluslararası Öğrenciler Akademisi'ne katılarak Dış Ticaret Eğitimini tamamladı. Günümüzde STK'lar da aktif rol almakla birlikte, ustagirişimci.com için içerik yazmaktadır.