İhracat Nedir, Nasıl İhracatçı Olunur? İşte, İhracatçı Bir Firma Olabilmeniz İçin 5 Yol!

0
1933
nasıl ihracat yapılır

İhracat kavramı hayatımızın bir parçası olmakla birlikte, sık sık televizyonlarda duyduğumuz kavramlar arasındadır. Gelin bu çok duyduğumuz kavrama yakından bakalım:

İhracat, bir ülkenin ürettiği mal ve hizmetleri dış ülkelere satması ve bu satış sonucu mal ve hizmetlerin, fiilen ülkenin gümrük sınırlarını terk etmesi gerekir.

İhracat, ister kapitalist ister sosyalist ülkelerde olsun, gerçek veya tüzel kişiler (bu bir devlet kuruluşu da olabilir) aracılığıyla yapılır. Piyasaların vazgeçilmezi olan bu kavram, ülkelerin büyümesinden, para kurlarındaki değişimlere kadar büyük önem arz etmektedir.

İhracatçı olabilmek ise, son yıllarda uygulanan devlet politikası sayesinde, riskin en aza indirilmesi ve teşviklerle çok kolay hale getirilmiştir.

Bazı sorulara verilecek doğru cevaplarla ilk adımınızı bu yönde atabilirsiniz. Peki, nedir bu sorular?

 1. Ürettiğim mal yeterince kaliteli mi?
 2. Malı hedef pazara nasıl satabilirim?
 3. Dünya’da ki mevcut 237 ülke içerisinden hangisini tercih etmeliyim?
 4. Bu çerçevede izleyeceğim yol haritasını nasıl oluşturmalıyım?

… Bu gibi sorulara verilecek doğru cevaplarla, bu sektörde sizde yerinizi alabilirsiniz.

 • Kurumsal Kimlik Çalışması Yapılmalıdır

Bunun için ilk ve en önemli araç, İngilizce web sitesinin tasarlanması ve hazırlanmasıdır. Dünya’da ortak olarak kullanılan dil, İngilizcedir. Bu sayede pazara ilk adımı atabilirsiniz.

 • Firmanızın İhracata Uygun Olup Olmadığı Araştırılmalıdır

Bu noktada izlenebilecek iki yol var: Birincisi firmanız için testler düzenleyip bunu analiz edebilirsiniz, ikinci bir yol ise SWOT analizi yapabilirsiniz. (SWOT analizi için önceki içeriklerimizi gözden geçirebilirsiniz.)

 • Sağlıklı Danışmanlık ve Koçluk Hizmetleri Araştırılmalıdır.

İhracata yeni başlayan veya daha önceden bilinmeyen dış pazarlara giren şirketler, uluslararası ihracat planını gerçekleştirmeden önce, ihracat konusunda bilgi ve destek veren kuruluşlardan yararlanmalıdır. Eğer firma olarak bir şekilde bu işe adım atmayı düşünüyorsanız, profesyonel destek almak kaçınılmazdır.

 • En Az Bir İhracat Personeli İstihdam Edilmelidir

İhracat yapmak isteyen bir firmanın en az bir dış ticaret elemanı olmalıdır. Bu görevi orta düzey İngilizce bilen ve mutlaka üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmuş, ek olarakta alanında sözü geçen ciddi bir kurumdan bu işin eğitimini almış olması şarttır.

 • Eksiksiz Bir Pazar Araştırması Yapılmalıdır
 1. Ürününüzün GTİP(Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) numarasını biliyor musunuz?
 2. Ürününüz küresel ticaret trafiğini tespit edebiliyor musunuz?
 3. Bu ürünü en çok alan coğrafyalar, ürünü hangi miktarda alıyor?
 4. Bu ürünü en çok alan coğrafyaların alım yüzdeleri, büyüme eğiliminde mi, küçülme eğiliminde mi?
 5. Tespit ettiğiniz ülkenin ithalat mevzuatını ve gümrük mevzuatını biliyor musunuz?
 6. İhracatı hedeflediğiniz ülkenin gümrük makamları, sizin ürününüze bir gümrük vergisi uygulayacak mı, uygulanacaksa bu vergi % kaç nispetinde olacak?
 7. Müşteri ile (ithalatçı adayınız) nasıl yazışır? İngilizce yazışma kuralları nasıldır?
 8. İhracatı gerçekleştirdiğiniz ülkenin gümrük makamları, sizin ürününüzün o ülkeye İhracatı hedeflediğiniz ülkenin iş kültürü neler içeriyor?
 9. Hedef ülkede, ‘’nokta atışı’’yaparak ithalatçı isimlerine nasıl ulaşırım?

Bu sayede ihracat stratejisi oluşturabilecek ve bu strateji firmanızı dışa açılma eksenine yerleştirecektir.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.

 

 

 

Önceki İçerikİşte Sizlere Dış Ticaret Yapmanız İçin, 3 Neden!
Sonraki İçerikİhracat İşlemlerinin Mevzuatı ve Bu İşlemleri Gerçekleştirebilmenin Prosedürü Nedir?
mm
Y B Ü İng/Maliye Bölümünde okuyan Şule Birgül, girişimcilik alanına ilk adımını Change Starter programıyla attı. Uzun soluklu bir eğitim sonrasında RAM ve TUBITAK iş birliğiyle hazırlanan girişimcilik eğitimine devam etti. Aynı yıl içerisinde Avrupa Projeleri alanında kendini geliştirdi ve çeşitli projeler yazdı. Bu projeler kapsamında Avrupa gönüllüsü olarak Bulgaristan'da iki ay kaldı. Türkiye'de yapılmış olan KA3 projesi koordinasyon ekibinde yer aldı, yine bu kapsamda Ankara'da gerçekleşen Avrupa Birliği KA1 Youth Exchange projelerinde gönüllü olarak çalıştı. TUBITAK Bilim Şenlikleri Projesi kapsamında proje yazdı. Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı'nda kabul aldığı Uluslararası Öğrenciler Akademisi ile çeviri ve Türkçe okumaları eğitimi aldı. MÜSİAD'ın düzenlediği Uluslararası Öğrenciler Akademisi'ne katılarak Dış Ticaret Eğitimini tamamladı. Günümüzde STK'lar da aktif rol almakla birlikte, ustagirişimci.com için içerik yazmaktadır.