İhracat Yapmayı Mı Düşünüyorsunuz? Bu Düşüncenize Finansman Sağlayabilmenin Yolları!

0
1562
ihracat için devletten destek almak

Finansman konusu yani para bulmak, iş hayatının en önde gelen sorunu şeklinde algılanır. Aslında bu algılama yanlış değildir ancak bilhassa ülkemiz gibi dış ticarette eğitime ve profesyonelliğe gerektiği kadar önemin verilmediği bölgelerde daha fazla ön plana çıkmaktadır. Sizlere daha açıklayıcı olması açısından daha adım adım bir yol tarif ettik keyifli okumalar 🙂
ihracata finansman nasıl sağlanır

—————————-PAZAR ARAŞTIRMASINI TAMAMLADINIZ———————-
Yani üreticisi veya pazarlamacısı olduğunuz malın hangi pazarlarda olduğunu tespit ettiniz ve bu malın ilgili pazarlardaki alıcılarının isimlerine/adreslerine ulaştınız.
———MALINIZIN İLGİLİ PAZARDAKİ SATILABİLİRLİĞİNİ TESPİT ETTİNİZ——–
Elinizdeki malı belli ülkelerdeki belli firmaların nihai alıcılarını bilmek yeterli olmayacaktır, bu malı onlara satıp satamayacağınızı da tespit etmeniz gerekmektedir.
—————————-MALI İHRAÇ ETME AŞAMASINA GELDİNİZ———————
Yani bu malı alıcınıza ulaştırmak için; imalat, diğer operasyon (ihracat işlemleri ve nakliye gibi sözleşmeye bağlı işlemler için gerekli parayı bulmak durumunda kaldınız.
İşte bu aşamadan itibaren nakit dediğimiz ihtiyaç ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu ihtiyacı gidermek, dünyanın her yerinde zor bir iştir, hele hele ülkemiz gibi reel faizlerin çok yüksek oranda seyrettiği ülkelerde neredeyse imkansız gibidir. Bu alan dışında başka hiçbir finansman aracı yok mudur? Elbette vardır. Peki, bu finansmanı nasıl sağlayabilirim?

Öncelikle cari fazlaları azaltmaktan başlamalısınız. İhracatçılar ham madde stoklarını azaltabilir, tüketebilir veya diğer nitelikli, malların stoklarını azaltabilir ve bunları yapmak için güvenilir toptancılarla çalışıp dağıtım sıklığını arttırabilirler. Ayrıca envanter veya bitmiş ürünlerin stokları kısılabilir. Çalışmanın hızı arttırılıp, geri dönen ürün sayısı azaltılabilir.
Cari borçlarda iyileşme sağlamak ta aynı şekilde etkili bir yöntemdir. Bir diğer alternatif ise örneğin hammadde sağlayıcılarından elde edilebilecek daha uzun vadeli ödeme imkanları sağlamak olabilir. Böylece ticaret kredisi yükselecektir. Vergilerin ödenmesinde öngörülen tarihlerde uygun değişiklik aranabilir. Borçların geri ödenme tarihlerinde erteleme sağlanabilir.
İş hammadde alımının finansmanına gelince neler yapılabilir? İhracat bağlantılarını karşılayacak mal ve hizmetleri sağlamak için nakit sıkıntısı çektiğinizde senet kullanma yoluna gidebilirsiniz. Eğer sürekli bir dış finans kaynağına ihtiyaç duyarsanız, kısa vadeli sermaye için finansal kuruluşlara başvurabilirsiniz. Ki bu işlemler şu şekilde gerçekleştirilebilmektedir;
devletten ihracat desteği almak mümkün mü
• Bankada hesap açılması
• Belirlenen miktarda ve zamanda paranın çekilmesi
• İthalatçı firma bankasının, akreditif sonucu satış sözleşmesinde belirlenen tutarın %80’ine kadar olan kısmını önceden elde etmesi
• İhracatçı firmanın kredi mektubu kullanarak, malın gönderilmesinden önce finansman istemesi

Not: Kullanılan tüm bu yöntemler gerekli yasal belgelerle birlikte bankadan garanti verilmesini gerektirir. Ayrıca; EXIM Bank, ihracatçıların ve imalatçıların hazırlık aşamasında finansman gereksinimini sağlamak amacıyla ihracat kredileri kullandırmaktadır.
Tüm bunlara ilaveten, KOBİ’lerin finansman sorunlarını kredi dışında çözmek için oluşturulan bazı firmalar vardır. Bu firmalardan biri olan; ‘’Leasing Firmaları’’ özellikle teknolojik yenilemeye gitmek için, ‘’Faktöring Firmaları’’ ise işletmenin sermayesine ek finansman sağlamak için kullanılmaktadır.

İyi bir dış ticaretçinin her şeyi bilmesi gerekmez ancak neyi nereden öğreneceğini bilmesi gerekmektedir ki bu aşamada bir danışman desteği alması en doğru çözüm olacaktır.
Bilgiyle kalın!

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.

Önceki İçerikİhraç Edebileceğiniz Malınız Var! Peki Ya, Fiyatınız Var Mı?
Sonraki İçerikİhracat İşlemlerindeki Büyük Fırsat! ‘’KDV İstisnası’’
mm
Y B Ü İng/Maliye Bölümünde okuyan Şule Birgül, girişimcilik alanına ilk adımını Change Starter programıyla attı. Uzun soluklu bir eğitim sonrasında RAM ve TUBITAK iş birliğiyle hazırlanan girişimcilik eğitimine devam etti. Aynı yıl içerisinde Avrupa Projeleri alanında kendini geliştirdi ve çeşitli projeler yazdı. Bu projeler kapsamında Avrupa gönüllüsü olarak Bulgaristan'da iki ay kaldı. Türkiye'de yapılmış olan KA3 projesi koordinasyon ekibinde yer aldı, yine bu kapsamda Ankara'da gerçekleşen Avrupa Birliği KA1 Youth Exchange projelerinde gönüllü olarak çalıştı. TUBITAK Bilim Şenlikleri Projesi kapsamında proje yazdı. Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı'nda kabul aldığı Uluslararası Öğrenciler Akademisi ile çeviri ve Türkçe okumaları eğitimi aldı. MÜSİAD'ın düzenlediği Uluslararası Öğrenciler Akademisi'ne katılarak Dış Ticaret Eğitimini tamamladı. Günümüzde STK'lar da aktif rol almakla birlikte, ustagirişimci.com için içerik yazmaktadır.