İhracata Yönelik Devlet Desteklerinden İkincisi;’’ Pazara Giriş Desteği’’

0
1844
ihracata yönelik devletten destek almak

Bu destek, şirketlerin ve işbirliği kuruluşlarının yurtdışına yönelik pazar araştırmaları, eylem planları oluşturması aynı zamanda Türkiye’deki yüksek öğretim kuruluşların, sağlık sektöründe tedavi amaçlı faaliyet gösteren kuruluşların ve diğer ilgili kuruluşların yurt dışında tanıtımı amacıyla yapılan faaliyetler çerçevesinde; ulaşım, konaklama ve tanıtım giderleri için verilen destektir. Bu desteğin kapsamında;
– Rapor ve danışmanlık
– Yurtdışı Tanıtım
masrafları yer almakta ve desteklenmektedir.
 Kimler başvuru yapabilir?
devlet ihracatçıyı destekliyor mu
İşbirliği Kuruluşları, İhracatçı Birlikleri, İl Ticaret ve Sanayileri/ Sanayi Odaları, Sektör Dernekleri ve Kuruluşları, Organize Sanayi Bölgeleri, İmalatçıların kurduğu dernekler, birlikler ve kooperatifler başvuru yapabilirler.
Konu kapsamında; Uluslararası kuruluşlara yaptırılan ve satın alınacak sektör, ülke yabancı şirket ve marka odaklı raporlar (mali ve hukuki raporlar dahil) ile sadece yabancı şirket alımlarına yönelik olarak uluslararası kuruluşlardan alınacak danışmalık hizmetlerine (mali ve hukuki danışmanlık dahil) ilişkin giderler yer almaktadır.

Destek süresi ne kadardır?
Azami 3 yıldır.

Destek miktarı ne kadardır?

KURUM DESTEK ORANI (%) AZAMİ DESTEK MİKTARI (USD/YILLIK)
Şirket %60 200.000
İşbirliği Kuruluşu %75 200.000

Nereye başvuru yapılmalıdır?
Başvuru sahibi ilgili evrakları hazırlayarak Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapılmalıdır.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.

 

 

Not:Bu makale Asım Çalış’ın ‘’Sorularla Dış Ticaret ‘’ kitabından derlenmiştir.

Önceki İçerikHarput Dibek Kahvesi
Sonraki İçerikSivil Toplum Kuruluşları İçin Proje Yardımları, Başvuruları Başladı!
mm
Y B Ü İng/Maliye Bölümünde okuyan Şule Birgül, girişimcilik alanına ilk adımını Change Starter programıyla attı. Uzun soluklu bir eğitim sonrasında RAM ve TUBITAK iş birliğiyle hazırlanan girişimcilik eğitimine devam etti. Aynı yıl içerisinde Avrupa Projeleri alanında kendini geliştirdi ve çeşitli projeler yazdı. Bu projeler kapsamında Avrupa gönüllüsü olarak Bulgaristan'da iki ay kaldı. Türkiye'de yapılmış olan KA3 projesi koordinasyon ekibinde yer aldı, yine bu kapsamda Ankara'da gerçekleşen Avrupa Birliği KA1 Youth Exchange projelerinde gönüllü olarak çalıştı. TUBITAK Bilim Şenlikleri Projesi kapsamında proje yazdı. Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı'nda kabul aldığı Uluslararası Öğrenciler Akademisi ile çeviri ve Türkçe okumaları eğitimi aldı. MÜSİAD'ın düzenlediği Uluslararası Öğrenciler Akademisi'ne katılarak Dış Ticaret Eğitimini tamamladı. Günümüzde STK'lar da aktif rol almakla birlikte, ustagirişimci.com için içerik yazmaktadır.