İhracata Yönelik Devlet Desteklerinden İlki;’’ Pazar Araştırması Desteği’’

0
2397
yurt dışında nasıl pazar araştırması yapılır

Pro-aktif pazarlama stratejisinin en önemli aşamalarından biri de hiç şüphesiz pazarı yerinde tanımak ve müşteriyi yerinde görmektir. İşte bu faaliyetleri gerçekleştirmek ve fiziken yurt dışına açılmak isteyen KOBİ’lerimizin seyahat, konaklama ve gidilen ülkelerdeki pek çok masrafları %70 gibi ciddi bir oranda destek kapsamına almış bulunmaktadır. Pazara girişi, sadece pazara gidip yerinde araştırma ve müzakere yapmak olarak görmeyen modern dış ticaret anlayışı, fizibilite çalışması yaptıktan sonra eldeki verileri pazarın bizzat kendisine giderek kıyaslamayı ve potansiyel alıcılarla yüz yüze görüşmeyi öngörmektedir.2011 yılında yayınlanan tebliğ, bu yönüyle pek çok yenilik içermektedir. Bu tebliğ kapsamında şirketlerin yurtdışı pazar araştırmaları için yaptıkları yurtdışı gezi giderlerinin karşılanması, pazar raporlarının hazırlanması, yabancı şirket alımlarına yönelik danışmanlık hizmetleri, sektörel ticaret heyet programlarının desteklenmesi, ticaret sitelerine üyelik gibi başlıklar yer almaktadır.
Bu destek kapsamında;
– Yurtdışı Pazar Araştırması Desteği
– Pazara Giriş Desteği
– Rapor ve Danışmanlık
– Yurt Dışı Tanıtım
– Sektörel Ticaret Heyeti ve Alım Heyeti Programlarının Desteklenmesi
– Ticaret sitelerine Üyelik Desteği
alanlarında destekler verilecektir.
Yurtdışı Pazar Araştırması desteği en çok kullanılan destek şekillerindendir. Şirketlerin iş birliği kuruluşlarının yurtdışına yönelik pazar araştırmaları için yaptıkları yurtdışı gezileri için harcanan giderlerin karşılanması için sağlanan destek türüdür. Bu destekten yararlanmak için sınai ve ticari şirketler başvuru yapabilmektedirler. Destek kapsamında; ulaşım (uluslararası ve şehirler arası ekonomi sınıfı uçak, tren, gemi, otobüs bileti ücretleri) ve konaklama masrafları desteklenmektedir. Destek ayrıntıları şu şekildedir:
pazar araştırması yapmak
Araştırma gezisinin en az 2 en fazla 10 günü desteklenir. En fazla 2 şirket çalışanı destekten faydalanabilir. Bir takvim yılı içinde aynı ülkeye en fazla 2 araştırma gezisi desteklenir. Coğrafi konumu yakın olan üç ülkeye yapılacak olan araştırma gezileri de destekten faydalanabilir.

Destek Türü Kişi Başı Günlük Azami Destek Miktarı (USD)
Ulaşım 50
Konaklama 300
Araç Kiralama 500
Destek Oranı (%) Destek Miktarı (USD)
%70 7.500 (ihracat gezisi)

Nereye başvuru yapılmalıdır?
Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğüne başvurularınızı yapabilirsiniz.
Başvuru esnasında ve sonrasında nelere dikkat edilmelidir?
– Yurtdışına pazar araştırması yapmak için gidilmelidir.
– Gidişlere ilişkin uçak bileti masraflarının destek kapsamına alınmalıdır.
– Gidilen ülkedeki otel masraflarının desteklenmesi ( 10 günden çok olmamalı, kredi kartı ile ödeme yapılıp firma adına fatura alınmalı ve faturada yalnızca oda+kahvaltı masrafı yer almalıdır)
– Gidilen Ülkede araç kiralandı ise bu kira kredi kartı ile yapılmalı ve firma adına fatura alınmalıdır.
– Gidişler iki kişiye kadar yapılmalı ve bu iki kişi firma ortaklarından ya da sigortası firma tarafından ödenen çalışanlar arasından olmalıdır.
– Gidilen ülkede her gün en az bir yabancı firma ile görüşme yapılmalı ve görüşülen firmanın kartviziti alınmalıdır.
– Döndükten sonra pazara ilişkin gözlemler için kısa bir rapor hazırlanmalıdır.

Diğer bir makale başlığımız ‘’Pazara Giriş Desteği’’ olacaktır. Bilgiyle kalın .

 

 

Not:Bu makale Asım Çalış’ın ‘’Sorularla Dış Ticaret ‘’ kitabından derlenmiştir.

Önceki İçerikİhracat İşlemlerindeki Büyük Fırsat! ‘’KDV İstisnası’’
Sonraki İçerikHarput Dibek Kahvesi
mm
Y B Ü İng/Maliye Bölümünde okuyan Şule Birgül, girişimcilik alanına ilk adımını Change Starter programıyla attı. Uzun soluklu bir eğitim sonrasında RAM ve TUBITAK iş birliğiyle hazırlanan girişimcilik eğitimine devam etti. Aynı yıl içerisinde Avrupa Projeleri alanında kendini geliştirdi ve çeşitli projeler yazdı. Bu projeler kapsamında Avrupa gönüllüsü olarak Bulgaristan'da iki ay kaldı. Türkiye'de yapılmış olan KA3 projesi koordinasyon ekibinde yer aldı, yine bu kapsamda Ankara'da gerçekleşen Avrupa Birliği KA1 Youth Exchange projelerinde gönüllü olarak çalıştı. TUBITAK Bilim Şenlikleri Projesi kapsamında proje yazdı. Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı'nda kabul aldığı Uluslararası Öğrenciler Akademisi ile çeviri ve Türkçe okumaları eğitimi aldı. MÜSİAD'ın düzenlediği Uluslararası Öğrenciler Akademisi'ne katılarak Dış Ticaret Eğitimini tamamladı. Günümüzde STK'lar da aktif rol almakla birlikte, ustagirişimci.com için içerik yazmaktadır.