İhracata Yönelik Devlet Desteklerinden Üçüncüsü;’’ Yurtdışında Ofis-Mağaza-Marka Desteği’’

0
1619
ihracat destekleri

Küresel rekabetin işletmelerimizi her geçen gün daha fazla rekabete zorladığı bir dünyada, durağan olarak adlandırabileceğimiz ‘’re-aktif’’ pazarlama stratejileri yerine, müşterilerin ayağına gitmek anlamına gelen ‘’pro-aktif’’ pazarlama stratejileri ortaya çıkmıştır. İşte bu anlamada potansiyel pazara giderek orada mekan kurma ve kurumsallaşma yolu ile ihraç pazarlarını geliştirmek isteyen firmalarımıza en büyük maliyet kalemleri olan kiralar, reklam tanıtım ve marka tescil maliyetlerinin desteklenmesi gibi alanlarda 4 yıl boyunca destek verilmektedir.
marka için devletten destek alabilirmiyim
Özet olarak bu destek; Türk malı imal eden şirketler tarafından yurtdışında tanıtım birimlerinin depo, ofis, showroom, mağaza veya reyon açılması tanıtım faaliyetleri, reklam ve pazarlama çalışmaları ile şirketlerin sahip oldukları markalarını yurtdışında tescil edilmesine ilişkin sağlanan desteklerdir. Peki, bu desteğe kimler başvurabilir?
– Sektörel Dış Ticaret Şirketleri
– Dış Ticaret Sermaye Şirketleri
– Sınai ve Ticari Şirketler

Hangi alanlar desteklenir ve destek sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
-Birim kira giderleri (yurtdışında açılacak olan depo, ofis, showroom, reyon, teşhir salonunun her biri bir birim olarak kabul edilir.)
-Tanıtım faaliyetleri (reklam, tanıtım, pazarlama)
-Yurtdışı marka tescil faaliyetleri

Kira desteğinden en fazla 15 birim için yararlanılabilir. Kira desteği, tanıtım desteği, marka tescili ve korunması desteği süreleri 4 yıldır. Kira desteğinde destek süresi birim başına verilir. Onaylatılan harcama belgeleri, Türkiye tarafında bağlı olunan ‘’ihracatçı birliğine’’ sunulmalıdır. Harcama belgeleri İngilizce ise tercüme ettirmeye gerek yoktur ancak İngilizce dışında bir dilde ise, yeminli tercümana onaylatılmalıdır. Belgelerin üzerinden 180 gün geçmemesine özen gösterilmelidir.

Destek miktarları, oranları ve desteklerin şirketlere göre ayrımı nasıldır?

DESTEK TÜRÜ DESTEK ORANI AZAMİ DESTEK MİKTARI(USD)
Sınai şirketler için mağaza kirası %60 120.000
Sınai şirketler için ofis, showroom, depo veya reyon kiraları %60 100.000
Ticari şirketler için mağaza kirası %50 100.000
Ticari şirkteler için ofis, showroom, depo veya reyon kiraları %50 75.000
Yurtdışında gerçekleştirilen reklam, tanıtım ve pazarlama giderleri %60 150.000
Yurtdışı birimi bulunmayan ancak tanıtım yapacağı ülkede marka tescil belgesine sahip/ belge başvurusu yapmış şirketlerce yurtdışında gerçekleştirilen reklam tanıtım ve pazarlama giderleri %60 250.000
Yurtiçi marka tescil belgesine sahip oldukları markalarının yurtdışında tescili ve korunmasına ilişkin giderler %50 50.000

Başvuru nereye yapılmalıdır?
Başvuru sahibi, gerekli belgeleri hazırlayarak bağlı bulunduğu İhracatçı Birliği Genel Sekreteri’ne başvuru yapar. Başvurusu olumlu sonuçlanan şirketlerin belgelerini yurtdışındaki ticaret müşteşarlıkları, ateşelikleri ve konsoloslukları onaylar.

 

 

 

 

Bu içerik Asım Çalış’ın ‘’Sorularla Dış Ticaret’’ kitabından derlenmiştir.

Önceki İçerikGirişimcilikte Verimli Olabilmeniz Adına, Bilmeniz Gereken 5 Gerçek!
Sonraki İçerikOrganik Tarım Alanında Bildiğimiz En Usta İş Fikri; HİDROPONİK TARIM
mm
Y B Ü İng/Maliye Bölümünde okuyan Şule Birgül, girişimcilik alanına ilk adımını Change Starter programıyla attı. Uzun soluklu bir eğitim sonrasında RAM ve TUBITAK iş birliğiyle hazırlanan girişimcilik eğitimine devam etti. Aynı yıl içerisinde Avrupa Projeleri alanında kendini geliştirdi ve çeşitli projeler yazdı. Bu projeler kapsamında Avrupa gönüllüsü olarak Bulgaristan'da iki ay kaldı. Türkiye'de yapılmış olan KA3 projesi koordinasyon ekibinde yer aldı, yine bu kapsamda Ankara'da gerçekleşen Avrupa Birliği KA1 Youth Exchange projelerinde gönüllü olarak çalıştı. TUBITAK Bilim Şenlikleri Projesi kapsamında proje yazdı. Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı'nda kabul aldığı Uluslararası Öğrenciler Akademisi ile çeviri ve Türkçe okumaları eğitimi aldı. MÜSİAD'ın düzenlediği Uluslararası Öğrenciler Akademisi'ne katılarak Dış Ticaret Eğitimini tamamladı. Günümüzde STK'lar da aktif rol almakla birlikte, ustagirişimci.com için içerik yazmaktadır.