Ikea’nın Kurucusu Ingvar Kamprad’ın, Usta Girişimci Olmasının Altında Yatan 5 Sebep!

0
1623
ikeayı kim kurdu

5 yaşında komşularına kibrit çöpü satarak başladığı girişimcilik hayatına 90 senesini vererek dünyanın en zengin adamları listesine girmeyi başaran ve 58,7 milyar dolarlık bir servet bırakarak hayata veda etmiş bir girişimciden bahsediyoruz. Peki, bunu nasıl başardı? Onun UstaGirişimci olarak nitelendirilmesinin altında yatan sebep neydi? Şimdi size Kamprad’ın iş yaşamında bu kadar etkili olmasının 5 sebebini söyleyelim:

1- Müşteriye Bakış Açısı
Şirketinin amacını her zaman, ‘’kullanıcı ihtiyaçlarını ön planda tutmak’’ olarak belirledi. Birçok insanın sınırlı finansal kaynağa sahip olduğunu düşündü. Bu sebepten dolayıda ilk kuralın her zaman, ‘’düşük fiyat seviyesini korumak olduğunu’’ vurguladı.

2- Kaynaklardan En İyi Şekilde Yararlanmak
Elinde bulunan tüm kaynaklarda yararlanmaya çalıştı. En önemli gördüğü kaynağı ‘’zaman’’dır. Bu konuda vurguladığı şey ise, ‘’10 dakika içinde çok şey yapabilirsiniz, bu on dakika sizin için iyi geçtiyse, iyi ama geçmediyse, bir daha onu asla geri getiremezsiniz.’’

3- Tek Bir Ürüne Razı Olmamak
Çocukken bile tek bir ürünle satışa çıkmazdı. Noel süsleri, balık, kalem, tohum vs. Şuan ki Ikea’nın durumuna da bakabilirsiniz. Oluşturduğu konsept buna hitap etmiyor mu? Başladığınız yerin, sonunda geldiğiniz yerden farklı görünmesi her zaman daha iyidir.

4- İşin Sadece İş Olarak Kalmamasına İnanmak
Bir işin asla, ‘’sadece geçim kaynağı olarak düşünülmemesi gerektiğine’’ inanıyordu. İşiniz gerçektende hevesiniz olmalı, onu coşkuyla yapmalısınız. Yoksa ne liderlik yapabilirsiniz nede işinizi başarabilirsiniz.

5- Hata Yapmaktan Korkmamak
Hata yapmazsanız korkun. Hata yaptığınız için değil. İnsan sadece uyurken hata yapmaz. Üstüne basa basa söylediği şey ise, ‘’hedeflerimiz için sorumluluk almalıyız, bu ağlımız sorumluluklar ancak hata yapma korkusunun önüne geçiyor ve bu korku gelişimin düşmanıdır.’’

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.