İnekleriniz Olsa, Onları Satıp Eşek Alır Mıydınız? O Bunu Yaptı ve Başardı!

0
3364
Eşek Çiftliği Kurmak, iş fikri

Kansere, koaha iyi geliyor. Bağışıklığı kuvvetlendiriyor. Aynı zamanda anne sütüne en yakın süt olarak nitelendiriliyor ve daha neler neler…
Eşek sütü! At sütünü (kımız) duymuştuk ama eşek sütü de neyin nesi? Diyebilirsiniz. Biz de öyle düşünerek yola çıkarak sizler için, eşek sütünü ve daha da önemlisi eşekle para kazanmak mümkün mü? Sorusunun cevabını araştırdık.

Eşekleri, verimli veya verimsiz gibi ırklara ayırmak biraz zordur. Ancak yetiştirilişi, büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine eşdeğer diyebiliriz. Temiz bir barınak yardımıyla gerekli bakımlar yapılarak eşek yetiştirmek mümkündür. Bilinmesi gereken en önemli husus, eşekler çok fazla yem tüketmektedir. Buna karşılık olarak da, çok az süt vermektedir. Ortalama bir eşekten, günlük 0,25 litre kadar süt verimi elde edebilirsiniz. Zaten, eşek sütünün bu denli kıymetli olmasının sebebi de budur.(litresi100 TL)

Dikkate en çok değer olan nokta, Manisalı kadın girişimcimizin eşek çiftliği kurmasıdır. Kadın girişimcimizi bu sektöre iten sebep ise, yurtdışındaki hayvancılık faaliyetlerini araştırırken karşılaştığı eşek çiftlikleri ve eşek sütünün bağışıklık sistemine olan faydaları olmuştur. Eşeklerin özellikle büyükbaş hayvanlarla birlikte yetiştirilemeyeceğini de kendisi savunmaktadır. Bu yüzden hali hazırda bulunan büyükbaş hayvan çiftliğini dağıtarak, sadece eşek yetiştirmeye başlamıştır. Tek bir eşekle büyümüş ve bugün yüzün üzerinde eşeği ile bu sektöre hizmet vermektedir.

Eşeklerin 12 ay gebelik süresi bulunuyor ve yaklaşık 16 ayda bir yavru almak mümkün oluyor. Toplumumuzun böyle bir nimetten bihaber olduğunu söyleyen kadın girişimcimiz özellikle şu sorunlara dikkat çekmektedir:
Bu alanda devlet desteğinin olmaması ve veteriner hizmetlerinin yetersizliği.

Usta Kadın Girişimcimiz

eşek çiftliği kuran kadın girişimci
Türkan EĞRİBOYUN

Not: Ülkemizin çeşitli illerinde eşek çiftliği faaliyetleri görmek mümkündür. Ankara, Adana, Konya, İstanbul, Antalya gibi… Türkiye’de ilk kurulan çiftlik ise, 2012 senesinde Kırklareli’nde bir tıp doktoru tarafından 2,5 milyon TL harcanarak kurulan, 180 eşek kapasiteli çiftliktir.

BİR BAŞKA KADIN GİRİŞİMCİMİZE DESTEK OLMAK İÇİN SAYFAYI TAKİP EDEBİLİRSİNİZ:)