İnsan Psikolojisini Kullanarak, Satış Artırabilmenin 9 Kolay Yolu!

0
1526
pazarlamanın en etkili yöntemlerinden biri, insan psikolojisini kullanmaktır

İnsanları anlayabilmek bazen gerçekten zor, biliyoruz. Çünkü her insan birbirinden farklıdır. Bir ürün veya hizmet satıcısıysanız ve işinizde psikolojiyi kullanmayı biliyorsanız, işletmeniz için iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Yapmanız gereken şey ise, sadece küçük birkaç kurala uymak.
Bilmem hiç duydunuz mu? İş dünyasının içinde ‘’iş stratejistleri’’ diye adlandırılan kişiler vardır. Bu kişiler, satış artırma ve iş büyütme konusunda bazı taktikler benimserler. Sizler eğer işinizi yeni başlattıysanız veya işiniz var ve satışlarınızı artırmak istiyorsanız, paylaşacağımız yollar sizi başarıya ulaştırabilir:
girişimcilikte insan psikolojisini kullanmak ve satış yapmak

1- İnsanlar, Kararlarında Gerçekleri Baz Alır
Hangi ürün veya hizmet sunduğunuza bakmaksızın, bunları tüm gerçekliğiyle insanlara sunmalısınız. İlgi çekici bir reklamla insanlara ürününüzü veya hizmetinizi sunmak doğru bir tercih olabilir, ancak aynı zamanda da bilgilendirici olmalısınız. Örneğin; herhangi bir kişi bir saat reklamı gördüğünde onu çok sevebilir. Ancak onu o saati almaya itecek güç, saatin fiyatı ve özellikleri gibi gerçeklerdir.

2- İnsanlar Egosantriktir
Her insan kendisine değer verildiğini hissetmeyi sever. Ürün veya hizmetinizi satarken müşterilerinize, kendileriyle ilişki kurabileceğini düşündüğünüz bir şeyler vermelisiniz. Yani onarın kişiselliğini öne çıkarmalısınız. Hele ki bir kişi size, benim için veya bizim için burada neler var? Diye sorarsa kaçırmayın!

3- İnsanlar, Duygusal Kararlar Verir
İnsanların duygusal olmasının, insanlara ihtiyaçlarından ziyade duygularına göre karar aldırdığı psikolojik bir gerçektir. Bu yüzden, herhangi bir ürününüz veya hizmetiniz için bir şeyler söylerken ya da yazarken onlara insani dokunuşlar eklemeniz faydanıza olacaktır.

4- İnsanlar, Benzersizliğe Aşıktır
Psikolojisine göre, insanlar tatminsizdir ve her zaman en iyiyi aralar. Ürün veya hizmet sahibi sizler, bir şekilde onlara ürününüzün veya hizmetinizin diğer ürün ve hizmetlere nazaran daha iyi olduğunu göstermelisiniz. Konuşmanızda ki yeni, en güzeli ve dünyanın en iyisi gibi kelimeler bile buna etki edebilir.

5- İnsanlar, Doğası Gereği Şüphecidir
İnsanlar herhangi bir şeye körü körüne güvenmez. Tüm iddiaların arkasında bazı gerçekler görmeyi isterler. Ürününüz veya hizmetiniz hakkında öne çıkan kişiler tarafından yapılan araştırmalar, anketler ve öneriler varsa bunları değerlendirmek sizin için avantaj olabilir.

6- İnsanlar, Marka Olanı Almayı Sever
Alışveriş hastalığını duymayanınız yoktur. Peki, bunun için uygulanan alışveriş terapisini hiç duydunuz mu? İnsanlar gerçekten para harcayarak rahatlayabiliyor. Onlara oluşturacağınız markanızla fırsatlar ve teklifler vermelisiniz. Onları kendinize doğru çekmeyi başarmalısınız. Çünkü bunu siz yapamazsanız, başka birileri bunu yapacaktır.
İnsanların sevmediği şey, aldatılmak veya sahte pazarlamayla kandırılmaktır. Dikkatli olmalısınız. Yanlış ve hatalarla dolu pazarlama stratejileri ile ürününüzü veya hizmetinizi satabilirsiniz, ancak itibarınızı ve potansiyel müşterilerinizi kaybedersiniz.

7- İnsanlar Görmekten, Dokunmak ve Koklamaktan Hoşlanır
Her ürün veya hizmet için bunu söyleyemeyiz. Ancak mümkün olduğunca insanlara somut bir deneyim yaşatabilmelisiniz. Özellikle internet üzerinden satış yapmayı düşünüyorsanız. Bir kıyafet veya aperatif malzemeler satıyor veya satmayı düşünüyorsanız, ürününüzü veya hizmetinizi olabildiğince açıklamalı hale getirmeniz faydanıza olacaktır. Yani bir şekilde onlara sanki gerçekte alışveriş yapıyormuş hissi vermelisiniz.

8- İnsanlar, Verdiği Paranın Karşılığını Arar
Bir insanın parasının karşılığında değer istemesi olağandır. Fakat bu durumu kavramak biraz zor olabilir, çünkü değer göreceli bir kavramdır. Herkesin farklı standartları ve beklentileri vardır. İnsanlara, gerçekten paralarının karşılığını sizde bulacağı hissini vermek için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Bunu onlara hissettirmek için sadece bir ürün veya hizmet değil aynı zamanda mükemmelde müşteri hizmeti sunmayı amaçlamalısınız.

9- Çoğu İnsan Kalabalığı Takip Eder
Birçoğumuzun taklitçi olduğu psikolojik açıdan kanıtlanmış bir gerçektir. Kalabalığı takip etmeyi ve güvenli olmayı seviyoruz. Çoğumuz bir şey yaparken veya alırken, önerilere göre hareket ediyor ve başkalarının yaptıklarını takip ediyoruz.
Bu nedenle, daha fazla kişinin markanıza güvenip sizi tercih etmesi için referanslarınızı, yaptığınız işleri ve kişisel deneyimlerinizi kullanabilirsiniz.

UstaGirişimci ile kalın…