İnsanların Çokça Duyduğu, Ancak Ne Olduğunu Kestiremediği Bir Kavram; BEDELSİZ İHRACAT!

0
2044
bedelsiz ihracat şartları

Herkesin aklına’’ bedelsiz ‘’ kelimesi dolayısıyla, böyle bir ihracat olur mu? Sorusu geliyor elbette. Ancak bu ihracat şekli birçok ihraç alanında kullanılıyor. Esas itibariyle yurtdışına numune veya satış sonrası servis hizmetleri kapsamında yedek parça gönderiyorsanız, bedelsiz ihracat yapıyorsunuz demektir. Yani, bazı ürünleri satabilmek için firmalara gönderdiğiniz örnekleri kapsayan ihraç şekline, bedelsiz ihracat deniyor.
bedelsiz ihracat nedir, nasıl yapılır
Bedelsiz ihracat, ihracat 96/10 sayılı sayılı tebliğ ile düzenlenmiştir. Söz konusu tebliğde bedelsiz olarak ihraç edilebilecek mal ve eşyalar sayılmıştır.
Peki, bunlar nelerdir?

a) Gerçek veya tüzel kişiler tarafından götürülen veya gönderilen hediyeler, miktarı ticari teamüllere uygun numuneler ile reklam ve tanıtım eşyaları.

b) Evvelce, usulüne uygun olarak ihraç edilmiş malların bedelsiz gönderilmesinin ticari örf ve adetlere uygun parçaları, fireleri ile garantili olarak ihraç edilen malların garanti süresi içinde yenilenmesi gereken parçaları.

bedelsiz ihracat

c) Türkiye’de yerleşik olan misyon mensuplarının, Türkiye’de çalışan yabancıların, yurtdışına hane nakli suretiyle gidecek Türk vatandaşlarının, sürekli veya geçici görevle yurtdışına giden kamu görevlilerinin, bu durumlarının ilgili mercilere belgelemesi şartıyla beraberinde götürecekleri eşyalar

d) Yurtdışına yerleşmiş olan tüzel kişiler, yabancı turistler ve yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşlarının beraberinde götürecekleri, gönderecekleri veya adlarına gönderilecek eşya ve taşıtlar.

Bu çerçeve içerisine giren tüm ürünler bedelsiz ihracat kapsamına girer. Dış ticaretle uğraşan her firmanın ilgi alanına giren bu şekil kaliteli bir ticaret için olmazsa olmazlar arasındadır.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.

Önceki İçerikİhracat Şekilleri ve Yasal Olan 10 İhracat Şekli!
Sonraki İçerik2017 Yılının Girişimcisi, Soyer ORHAN!
mm
Y B Ü İng/Maliye Bölümünde okuyan Şule Birgül, girişimcilik alanına ilk adımını Change Starter programıyla attı. Uzun soluklu bir eğitim sonrasında RAM ve TUBITAK iş birliğiyle hazırlanan girişimcilik eğitimine devam etti. Aynı yıl içerisinde Avrupa Projeleri alanında kendini geliştirdi ve çeşitli projeler yazdı. Bu projeler kapsamında Avrupa gönüllüsü olarak Bulgaristan'da iki ay kaldı. Türkiye'de yapılmış olan KA3 projesi koordinasyon ekibinde yer aldı, yine bu kapsamda Ankara'da gerçekleşen Avrupa Birliği KA1 Youth Exchange projelerinde gönüllü olarak çalıştı. TUBITAK Bilim Şenlikleri Projesi kapsamında proje yazdı. Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı'nda kabul aldığı Uluslararası Öğrenciler Akademisi ile çeviri ve Türkçe okumaları eğitimi aldı. MÜSİAD'ın düzenlediği Uluslararası Öğrenciler Akademisi'ne katılarak Dış Ticaret Eğitimini tamamladı. Günümüzde STK'lar da aktif rol almakla birlikte, ustagirişimci.com için içerik yazmaktadır.