İş Dünyasın da Belki de Hiç Duymadığınız Bir Kavramın, Ne Kadar Önemli Olduğunu Öğrenmek İster misiniz? ‘’SWOT ANALİZİ’’

0
2503
swot analizinin faydaları

Son günlerde adından sıkça söz ettiren bazı terimler duymaktayız. Çalışmalarda öncelik belirlemek için uygulanan planlamalar, çalışma verimliliği için tasarlanan uygulamalar, iş hayatını daha farklı kılmak için teknikler, fikirler derken etrafımız bir yığın bilgiyle doldu. Çoğu etkin ve verimli zaman için oldukça yararlı teknikler. Size şimdi bahsedeceğim teknik ise iş yaşamının olmazsa olmazı. Sadece iş yaşamı olarak düşünmeyelim; kişisel gelişim, iş, proje, ilişkiler, dersler… Bunların tamamını kapsayan daha iyiyi hedefleyen riski azaltan tek bir teknik var! ‘’SWOT ANALİZİ’’
swot analizi nedir
Dört kelimenin baş harflerini alarak adlandırılan bu teknikte ‘’S’’(strengths) güçlü yanları, ‘’W’’ (weakneses) zayıf yanları, ‘’O’’ (opportunities) avantajları, ‘’T’’ (threats) tehditleri temsil ediyor.
swot analizi nasıl yapılır
Yukarıdaki görselde insanı dörde böldüğümüzü varsayalım. sol taraf güçlü, yanları ve fırsatları temsil eder. Sağ taraf ise zayıf yanları ve tehditleri içerir. Burada dikkatinizi çekmek istediğim nokta, sol taraf tamamen işinizin iç bünyenizde oluşmuş veya oluşacak olan kısımları, sağ taraf ise dışarıdan gelen etkileri temsil eder. Bu ayrım daha nesnel analizler yapmanızı ve rasyonel kararlar almanızı kolaylaştıracaktır.
İş dünyasının devleri bu tür tekniklerle ölçeklerini büyütüp, daha hızlı ve gelişmiş şirketler kurdular. Daha iyi anlaşılması açısından Starbucks SWOT ANALİZ örneğine bakalım.
1971 yılında İngilizce öğretmeni Jerry Baldwin, Tarih öğretmeni Zev Siegel ve yazar Gordon Bowker tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle eyaletinde kurulan Starbucks, 2006 yılı sonunda 8 milyar dolara yaklaşan cirosuyla ve 12,440 lokasyonuyla, sektörünün en büyük şirketidir. 2006 yılı içinde 2,199 yeni mağaza daha açılmıştır. Kuzey Amerika dışında ilk lokasyonunu 1996 yılında Tokyo’da açmıştır. 1998 yılında girdiği İngiltere pazarında, Kasım 2005 itibariyle Londra’da bulunan şube sayısı, Manhattan’da bulunan şube sayısını geçmiştir.
Türkiye’de Starbucks’ın temsil hakları Shaya A.Ş. ye aittir. Starbucks Coffee tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bayilik sistemiyle çalışmamaktadır. Tüm mağazalar Shaya merkez yönetimi tarafından açılmaktadır, işletilmektedir ve denetlenmektedir. Ülkemizde hali hazırda Ankara, Aydın, Balıkesir, Bursa, İstanbul ve İzmir’de toplam 63 şubesi (İstanbul 45, Ankara 7, İzmir 6, Bursa 2, Aydın 2, Balıkesir 1) bulunmaktadır.
Şimdi Swot Analizini Yapalım:

Güçlü Yönler (S)
Starbucks 2006 yılı sonunda 7,8 milyar dolar satış performansı ve 600 milyon dolarlık net karıyla son derece karlı ve güçlü bir şirkettir. Dünya çapında 38 farklı ülkede 12440 farklı noktada müşterilerine kaliteli ürünler ve hizmet sunarak, onların iyi vakit geçirmelerini amaç edindiği için, şirketin güçlü ve pozitif bir marka imajı vardır. Fortune Dergisi’ nin çalışılabilecek en iyi 100 şirket araştırmasında 16. sırada yer alan şirket, çalışan memnuniyetine ve şirket etik değerlerine son derece önem vermektedir.(2007). Şirketin misyonun da, işinin her yönünde çevresel liderlik rolünü üstlenmeyi vaat eden tanımlamalar bulunmaktadır.

Zayıf Yönler(W)
Starbucks’ın dünya çapında yeni ürün geliştirmeye ve yaratıcılığa dayalı bir ünü vardır. Şirket her ne kadar Arge’ye yoğun yatırım yapsa da yenilikçiliğinin zamanla duraksamasına karşı savunmasızdır. Firmanın direk kendisinin yönettiği 7,102 şubesinin 5,668’i ABD sınırları içindeyken, 1,434 tanesi de diğer ülkelerin sınırları içinde yer almaktadır. 5,338 ortaklık şubesinin ise 3,168 tanesi ABD de, 2,170 tanesi diğer ülkelerdedir. Bu da Starbucks’ın 3/4 ünün ABD’de de faaliyet gösterdiğini diğer ülkelerde zayıf kaldığını göstermektedir. Firmanın geleceği kahve çekirdeği perakendeciliğindeki rekabet avantajına bağlıdır. Bu, onların zamanla ihtiyaca bağlı olarak ortaya çıkabilecek başka sektörlere doğru eğilimini yavaşlatacaktır.

Fırsatlar(O)
Starbucks fırsatları değerlendirme konusunda son derece hızlı ve başarılı bir şirkettir. 2004 yılında Hewlett-Packard işbirliğiyle Santa Monica’da müşterilerinin kendi müzik cd’lerini oluşturabilecekleri, cd yapım servisine başlamışlardır. Bazı şubelerinde kahvaltı için hem soğuk hem de sıcak sandviç sunulmaktadır. Daha önce bir zayıflık olarak bahsettiğimiz ABD ağırlıklı şubeleşmesini global çapta genişletebilmek için önünde çok önemli fırsatlar ve büyük bir pazar bulunmaktadır. Bunu kısmen de olsa İngiltere pazarında başarmışlardır; ancak pazarın büyüklüğü düşünülürse pastadaki dilimlerini genişletebilmeleri için doğru açılımlar yapmalılar.

Tehditler(T)
Kahve sektörünün büyüyüp büyümeyeceğini, yerinde saymayacağı veyahut kahvenin yerini bambaşka ürünlerin almayacağını kimse bilemeyeceği için tehdit her zaman vardır. Fakat trend itibariyle düşünürsek böyle bir tehdit olmaya da bilir. Kahve ve süt ürünlerindeki maliyet artışları Starbucks’a ek maliyet olarak yansıyacağı için satışlarının düşmesine ve daha az kar elde etmelerine yol açabilir. Starbucks’ın kurulduğu tarihten bu zamana kadar sektöründe elde ettiği başarı ve kazanç, müteşebbisleri bu alana doğru yöneltmiş ve pazara birçok rakip girmiştir. Giderek kızışan rekabet her firma için olduğu gibi Starbucks için de önemli bir tehdittir.

Sizde bunun gibi analizlerle işletmenizi, markanızı veya internet sitenizi büyütebilir, riskinizi en aza indirerek yeni girişimler yapabilirsiniz. Unutmayın iş dünyasının size ihtiyacı var.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.

Önceki İçerikBiraz Bireyselliğe Yönelip, Kişisel Ekonominizi Artırmanın 5 Yolu!
Sonraki İçerikİşte Sizlere Dış Ticaret Yapmanız İçin, 3 Neden!
mm
Y B Ü İng/Maliye Bölümünde okuyan Şule Birgül, girişimcilik alanına ilk adımını Change Starter programıyla attı. Uzun soluklu bir eğitim sonrasında RAM ve TUBITAK iş birliğiyle hazırlanan girişimcilik eğitimine devam etti. Aynı yıl içerisinde Avrupa Projeleri alanında kendini geliştirdi ve çeşitli projeler yazdı. Bu projeler kapsamında Avrupa gönüllüsü olarak Bulgaristan'da iki ay kaldı. Türkiye'de yapılmış olan KA3 projesi koordinasyon ekibinde yer aldı, yine bu kapsamda Ankara'da gerçekleşen Avrupa Birliği KA1 Youth Exchange projelerinde gönüllü olarak çalıştı. TUBITAK Bilim Şenlikleri Projesi kapsamında proje yazdı. Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı'nda kabul aldığı Uluslararası Öğrenciler Akademisi ile çeviri ve Türkçe okumaları eğitimi aldı. MÜSİAD'ın düzenlediği Uluslararası Öğrenciler Akademisi'ne katılarak Dış Ticaret Eğitimini tamamladı. Günümüzde STK'lar da aktif rol almakla birlikte, ustagirişimci.com için içerik yazmaktadır.