İş Modellerinin Başarısız Olmasını Sağlayan, 6 Önemli Faktör!

0
1880
işletmelerdeki başarısızlığın nedenleri
İş Modellerinin Başarısız Olmasını Sağlayan, 6 Önemli Faktör

Bir iş modeli, bir işletmenin müşteriler için değer geliştirip uygulamış olduğu yöntemdir. İşletmenin çekirdek stratejisini belirleyen önemli bir unsurudur. Ancak, iş modeli sağlam değilse veya problemlerle doluysa, iş doğası gereği risk altındadır. Sonucun adı ise, başarısızlıktır.
Bir işletmenin, iş modelindeki bazı sorunlar şunları içermektedir:

1. Doymuş Pazar

ürüne ihtiyaç duymayan müşteriye ulaşmaya çalışmak
doymuş pazar

Bazen bir işletme, daha fazla ürüne ihtiyaç duymayan müşterilere ulaşmaya çalışabilir. Müşteriler sahip oldukları şeyden memnun olduklarında, daha fazla satın alma isteğinde bulunmazlar. İşte bu durum, doymuş pazar olarak kabul edilir. Böyle bir durumda işletme, müşteri tabanını bulmak için aşırı mücadele etmek zorunda kalır. Bu durum, işletmeyi olağanüstü yoracağından dolayı başarısızlık kaçınılmaz olacaktır.

2. Çok Fazla Fekabet

pazar payını kazanmak için daha fazla çaba göstermek
çok fazla rekabet

Bir piyasa ne kadar rekabetçi olursa, her bir işletmenin pazar payını kazanmak için daha fazla çaba göstermesi gerekir. Daha önceden kurulan ve piyasaya hakim olan rakiplerin, çok güçlü olmaları muhtemeldir. Yeni kurulacak olan işletmeleri kolaylıkla saf dışı bırakabilirler. Rakiplerle dolu bir alana ürün veya hizmet sunmak istiyorsanız, avantajı farklılık göstererek sağlayabilirsiniz. Çünkü hedeflemiş olduğunuz pazar, rakiplerinizin hâkimiyetinde ve eğer onlardan farkınız olmazsa başarısızlık kaçınılmazdır.

3. Giriş Engelleri

araştırma yapmadan piyasaya girmeye calışmak
piyasaya giriş engelleri

Bazı endüstrilere girmek gerçekten çok zordur. Yasal prosedürler veya başlangıç maliyetlerinin yüksek olması gibi nedenler buna sebep olmaktadır. Bu gibi nedenler, birçok işletmenin adım dahi atamadan başarısız olmasını sağlayabilir. Eğer yeterince araştırmadan, piyasaya ürün veya hizmet sunmaya kalkarsanız, engelleri görmeden piyasaya girdiğinizden kaybeden siz olursunuz.

4. Kötü Fikir

girişimci, fikrinin çok iyi olduğunu düşünüyor
kötü fikir

Birçok girişimci, ya fikrinin çok iyi ya da uzun vade için daha büyük bir fikre sahip olduğunu düşünüyor. Ürününü veya hizmetini, piyasaya sunduktan hemen sonrada başarılı olacağı kanaatinde. Onlar bu inançlarından dolayı, hedef pazarı anlamak için zaman ayırmazlar veya ürünlerini etkili bir şekilde test etmezler. Sonuç ise hüsrandır.

5. Uygulamadaki Zorluk

girişşimcinin kurgulamış olduğu herşeyi hayata geçirebileceğini düşünmesi
fikri piyasaya uygulama zorluğu

Bazı işletmeler, kurgulamış olduğu herşeyi hayata geçirebileceği düşünüp, çok iyimser olabilmektedir. Bu sebepten dolayı, sunacakları ürün veya hizmetlerin ne kadar karmaşık, tasarlanmasının veya birleştirilmesinin ne kadar zor olduğunu analiz etmeden piyasaya adım atabilir. Futbol nasıl ki sadece top ile oynanan bir oyun değilse, girişimcilikte sadece fikirle veya iyimserlikle yapılacak bir iş değildir.

6. Modası Geçmiş Teknoloji

girişimciler, teknolojinin işlerine olan etkilerini bilmelidir
modası geçmiş teknoloji kullanmak

Tüm girişimciler, teknolojinin işlerine olan etkisini bilmeli, önemini de anlamalıdır. Son teknoloji ürünü bir bilgisayar veya üretim sistemi, zaman ve para tasarrufu sağlamanızı aynı zamanda rekabette öne geçmenizi sağlayabilir. Ancak, modası geçmiş teknoloji ile rekabet etmeye çalışan bir işletmenin, rekabet avantajı sağlayabilmesi ya da uzun süre hayatta kalabilmesi çok düşük bir ihtimaldir.

Kötü bir iş modeli, büyük bir şirketi dahi mahvedebilir. Tüm işletmelerin, iyi birer analizci olması gerekmektedir. Kötü bir iş modelinden kaçınmanın yolu, iyi araştırma ve iyi planlamadan geçmektedir.

UstaGirişimci ile kalmaya devam edin.