İş Planı Hazırlanmadan Önce, Yapılması Gereken 6 Şey!

0
1170
iş planı hazırlamak

Bir iş planı hazırlamak, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Net ve çekici bir iş planı, kişisel ve finansal hedeflerinize odaklanmayı sağlar ve başarılı bir girişim oluşturmak için size kılavuz olur. Ayrıca, bankalar da dahil olmak üzere, işinize yatırım yapmak isteyenleri ve en önemlisi müşterilerinizi ikna etmeye yardımcı olabilir. Peki bir iş planını nasıl oluşturursunuz?

1- Potansiyel Pazarınızı Analiz Edin
işletme hedeflerini analiz etmek
Yerel veya uluslararası nüfusun hangi ürünlerinizi ve hizmetlerimizi kullanabileceğini düşünün. Bu düşünce tahminlerin ötesinde olmalı, akıllı ve doğru bir araştırma yapmayı içerir.Bunun için şu soruşturma alanlarını göz önünde bulundurunuz:
• Satmak istediğiniz ürün veya hizmet için uygun bir pazar var mı?
• Potansiyel müşterileriniz kaç yaşında?
• Yaşamlarını sürdürmek için neler yapıyorlar?
• Ürününüz veya hizmetiniz belirli bir etnik gruba veya nüfusa etki ediyor mu?
• Hangi gelir düzeyine hitap etmek istiyorsunuz?
• Müşterileriniz belirli bir alanda yaşıyor mu?

2- Pazar Boyutunuzu Belirleyin
pazar büyüklüğü
Piyasanız ve ürününüz açısından mümkün olduğunda spesifik olmalısınız.Hangi işi kuracak olursanız olun, insanların ürettiğiniz şeye ne kadar ihtiyacının olduğunu bilmelisiniz. Dünya’ya mal olacak bir işletme ve ürün geliştirecek olsanız bile, başlangıç pazarınız küçüktür. Hedef aldığınız müşteri grubunu başlangıçta belirleyip ona göre hareket etmelisiniz. Örneğin bir besi çiftliği kurmak istiyorsunuz, bunun için ne yapmalısınız?
• Bulunduğunuz bölgede et ve süt ürünlerine ne kadar insanın ihtiyacı var?
• Bir ay veya bir yılda ne kadar bu ürünlerden kullanacaklar?
• Kaç tane çiftlik sahibi, pazardan pay alıyor?
• Rakipleriniz piyasada ne kadar büyük?
Bu şekilde analiz yaparak, kendinize demografik bir grafik sağlayabilir ve işinizin takibini sağlayabilirsiniz.

3- Düşündüğünüz İşin İlk İhtiyaçlarını Belirleyin
bir işletmenin ihtiyaçları
Bir işe başlamak için neye ihtiyaç duyacaksınız? Belirli bir işi devralsanız bile, çeşitli ihtiyaçlarınız olacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Bu ihtiyaçlarınız somut(masa, sandalye, klasör vs.) veya soyut( tasarım, logo vs.)olsa da bir liste hazırlamalısınız.

4- Ürün/Hizmet Örneklerini Hazırlamaya Çalışın
ürün numunesi
Eğer işletmenizde bir şeyler üretmeyi planlıyorsanız, bu ürünlerden bazılarını müşterilere örnek olarak sunmalısınız.Potansiyel müşterilerinize her zaman daha sağlam ve cazip ürün modelleri göstermelisiniz.

5- İşiniz İçin Uygun Mekan Arayışına Girin
iş için uygun mekan bulmak
Bir mekan bulmak için, emlak siteleri üzerinden veya emlakçılardan yararlanabilirsiniz. Emlakçılardan yararlanmaktansa bizzat elden kiralamanızı, kurulum maliyetinizi düşürmeniz için tavsiye ediyoruz. Mekanların konumuna, kira ücretlerine ve ihtiyaç duyduğunuz alana göre sınırlayıp en ideal mekanınızı tutun.

6- Başlangıç Maliyetinizi Belirleyin
işletme maliyeti hesaplamak
İşletmeniz için gerekli maddi ve manevi kaynakları listeledikten sonra bunu görebilmeniz hiçte zor olmayacak. Tek yapmanız gereken fiyat araştırması yapıp, listenizde fiyatlandırmaya gitmek. Mantıksız derecede pahalı gelen ürünler için, alternatif ürünler keşfetmeyi ihmal gelmeyin. Başlangıçta her şeyin en iyisini hedeflemeyin. Ekonomik olan işler ve gereçler satın almak bu maliyetinizi ciddi anlamda düşürecektir.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz.Bizi takip etmeye devam edin.