İşleri Kafanıza Çok Mu Takıyorsunuz? Dert Etmeyin. İş Yerinde Stresten Uzak Kalabilmeniz İçin 5 Basit İpucu!

0
1734
iş stresinden nasıl uzak durulur

Hangi iş ile uğraştığınızın hiç bir önemi yok. Her işin kendine göre zorlukları ve bu zorluklar neticesinde de yaşattığı stres vardır. Stres sizi bazen öyle bir noktaya getirebilir ki, rahatlamayı istediğinizde dahi zamanınızın olmadığını size söyler. Bu durumda sizi, ekstra strese mahkum bırakır.
Makul bir iş-yaşam dengesi kurabilmek hepimizin en doğal arzusudur. Bunun için hepimize yardımcı olacak 5 ipucu ise:

1- Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı Edinme
sağlıklım olmanın girişimciliğe faydası var mı
Asla ve asla diyetlerin, fiziksel egzersizlerin ve sosyal aktivitelerin sağlığınıza faydasız olacağını düşünmeyin. Bu gibi faktörlerin zihinsel sağlığınıza çok büyük etkisi vardır. Düzenli egzersizlerle, sağlıklı beslenmeyle, stres yönetim becerisini artırmak mümkündür. İş ortamında stresli bir yaşamınızda olsa bile bu gibi faktörlerden destek alarak kendinizi stresten uzaklaştırabilirsiniz.
İnsanlar maalesef ki artık gıdanın kolayına kaçma eğiliminde. Sabah poğaça, öğlen döner veya fastfood, aksam pizza vs. Bu gibi yiyeceklerden olabildiğince uzak durmak gerekirken, gün geçtikçe eğilimimiz artıyor. Bu tip gıdaların yerine meyve ve sebze her zaman daha iyi bir seçimdir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek ve antioksidan takviyesi yaparak stresten uzaklaşmanıza yardımcı olurlar.
Egzersiz için ise zevk aldığınız şeyi yapın. İlla bir fitness salonuna veya koşmaya gidin demiyoruz. Boks, karate, basketbol, futbol, yüzme vs. Tercih tamamen size bağlı. Kendinize işkence etmemin lüzumu yok. Egzersiz yapmanın birçok yolu var. Kendinizi asla kasmayın. Çünkü “ zorla yenen aş, ya karın ağrıtır ya baş”.
Stres düzeyinizi düşürerek, verimliliğinizi artırmak sizin elinizde.

2- Molalarınıza Özen Gösterin
çalışırken mola vermek önemli mi
Sporcular dahi aktif olduğu zamanlarda mola verirken, çalışan insanların iş günü içinde mola vermemesi ilginç olmaz mı? Molalarınızı periyodik hale getirmelisiniz. Yüksek iş doyumu, tükenmişliği azaltma, çalışanların konsantrasyonunu artırma ve daha da ilerisi için bu çokça önemlidir. Süresini, zamanını ve şıklığını belirlemek ise tamamen size kalmış. Mesela sabah sonu vereceğiniz kısa bir mola, sizin ve çalışanlarınızın daha enerjik, daha motive ve daha da odaklamış olmanıza yardımcı olacaktır. Hatta ve hatta baş ağrısına, göz yorgunluğunu ve bel ağrısına dahi iyi gelecektir.
Kısacası, mola vererek stresinizi iş yerindeyken bile yönetebilir, bitkinliğinizi azaltabilir ve sakin bir şekilde işinizi sonlandırmayı başarabilirsiniz.

3- Zamanınızı Planlayın
zaman planlamak önemli midir
Sizin için en önemli kavramın zaman olduğunu defalarca vurguladık. Zamanı planlayarak, üretkenliğinizi önemli ölçüde arttırabilirsiniz. Mesela; sabahların ilk 5-10 dakikasını günün hedeflerini belirlemek için kullanabilirsiniz, çalışma saatlerinizi ve molalarınızı standart ölçüye getirebilirsiniz, egzersiz, etkinlik ve hobi saatlerinizi de belirleyerek bir düzen oluşturabilirsiniz.
Kısacası; önem verdiğiniz her şeyi bir plan dâhilinde yapın.

4- Bugünden, Yarınınızı Düşünüp Planlama Yapın
neden plan yapmalıyım
İş gününün sabahında vaktinizi organize etmenin yanı sıra, ertesi günü de kısaca değerlendirin. Bu diğer gün ne yapacağınız konusunda size ciddi veri sağlayacaktır.
Bu yöntem ayrıca, ertesi gün ki görev ve sorumluluklarınızın üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Her şeyin planlı olduğunu bilmek, aksam ailenizle ya da dostlarınızla vakit geçirirken, sabahı düşünerek strese girmenize engel olacaktır.

5- İşinize Gelişiniz ve Gidişiniz Düzenli Olsun
düzenli olarak işe gelip gitmek
Çalışan insanlar için stresin en önde nedenidir diyebiliriz. Sabah işe kaçta gideceğim, acaba bu akşam işleri yetiştirip erkenden evime gidebilecek miyim, eve geç kalırsam eşim ne düşünür gibi sorular içten içe sizi yiyebilir. İsveç’teki bir araştırmanın sonucu; yataktan yeni kalkmış biri, en az 45 dakikada hazırlıklarını yapıp işe gitmek için yola koyuluyorsa, bu çiftlerin boşanma olasılığının daha hızlı hareket eden insanlara göre %40 daha fazla olduğunu söylüyor. İş ve yaşam arasında denge kurabilmek düşünüldüğünden bile zor. Başlı başına bir stres sebebi.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.