İşletmeniz İçin, Bir Marka Belirleyebilmenin 6 Kolay Yolu!

0
974
markanın önemi nedir

İyi bir etki yaratacak ve akılda kalacak marka oluşturmak kolay bir iş değil. Nasıl görünmeli? İnsanlara ne hissettirmeli? Hedef kitleye nasıl hitap ettirebilirim? Gibi birçok soru, satmak istediğiniz ürünü veya hizmeti, hedef kitlenize eriştirmek için düşünmeniz gerekenler arasında yer alır.
İster iş fikriniz, ister mevcut bir işletmeniz olsun eğer markanızı pivotlamak istiyorsanız, güçlü bir marka oluşturmak için bilmeniz gereken bazı şeyler var. Marka oluşturmak için:

1- Piyasa Konumunuzu Analiz Etmek
Bir marka hakkında karar vermeden önce pazarı anlamanız, potansiyel müşterileri değerlendirmeniz ve rakiplerinizi analiz etmeniz gerekmektedir. Bunu yapabilmek için de;
• Çevrenizde ki ya da ulaşabildiğiniz benzer ürün/hizmet sunan işletmeleri analiz edebilirsiniz.
• Potansiyel ve mevcut müşterilerinizden öneri alabilirsiniz.
• Sosyal medya üzerinden işletmeniz veya fikriniz hakkındaki trendleri takip edebilirsiniz.
• Sanal veya gerçek pazarda rakiplerinizin sattığı ürün/hizmetler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

2- Markanızın Odak Noktasını Belirlemek
Bunu belirleyebilmek için;
• Konumlandırma bildirimi yapabilirsiniz. Bu, sadece markanız ile ilgili soruları yanıtlamanıza yardımcı olmak ve işletmenizi piyasaya sunmak için kullanılır. Yani en net ifadesiyle, bir iki satırda olsa misyonunuzu belirtmektir.
• Markanızı, uygun gördüğünüz birkaç kelimeyle ilişkilendirebilirsiniz. Bu, ürün veya hizmetinize göre müşterilerinizin kişilikleriyle bile bağlantılı olabilir. Sloganlar genellikle bu amaç için kullanılır.
• Hangi metaforların markanızı ifade ettiğini düşünebilirsiniz. Örneğin; biz girişimcileri hedefleyen bir marka yaratmak istedik. Girişimcilik kavramını için kravat ve kol metaforundan esinlenerek ve odak noktamızın girişimciler olduğunu vurguladık.

3- İşletme İsmi Seçimi Yapmak
İşletme isminiz markanızın kişiliğine, fiillerine ve pazardaki itibarına anlam veren etkendir.

4- Slogan Yazmak
Dikkat çekici bir slogan sosyal medyanız, web site başlığınız ve reklamlarınız için çok büyük bir etki yaratacak, çok az sözcüğünüzün bulunduğu, herhangi bir yerde kullanılmayan kısa ve açıklayıcı bir cümle olmalıdır. Örneğin; bizlerin sloganı olan ‘’ Usta Girişimci, İşinin Ehli’’ gibi bir slogan olabilir.

5- Marka Rengi Belirlemek
Renkler yalnızca markanızın görünümünü tanımlamaz; aynı zamanda iletişim kurmak istediğiniz hissi verir ve hayatınız boyunca tutarlı olmanıza yardımcı olur. Müşterilerinizin kafasını karıştırmaktan kaçınmak için, sizi rakiplerinizden ayıran renkleri seçmelisiniz. Renk psikolojisi bu konuda size yardımcı olabilir.

6- Logo Tasarlamak/ Tasarlattırmak
Logo, bir işletme kurmayı düşündüğünüzde akla ilk gelen şeylerden biridir. Sonuçta logo, işletmenizin yüzüdür ve potansiyel olarak markanızın bulunduğu her yerde olabilir. Bunu bilgisayarla biraz ilgiliyseniz kendiniz yapabilir, değilseniz reklam ajansları aracılığıyla yaptırabilirsiniz.

Not: İnsanların markanızı algıladıkları konusunda hiçbir zaman% 100 denetime sahip olamayacağınızı bilmelisiniz.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.