İşletmenizde Kalite Sağlayabilmek İçin, İzlemeniz Gereken 4 Yol!

0
993
kalite sağlamak

Büyük ölçekli işletmelerde kalite sağlayıcısı, ya uzmanlardır yada programlar. Ancak küçük ölçekteki işletmelerin bunu yapabilmesi pek mümkün olmayacaktır.
Bizde siz küçük işletmelerin kalite sağlaması için 4 yol belirledik:

1- İşlemlerinizi Belgelemek
Kobiler için kalite iyileştirmesi yapmak, kuruluş ve sonrasındaki tüm süreçler boyunca bir amaç haline gelmelidir. Yaptığınız işlemlerin belgelenmiş olması, işin takibini yapabilmenin en iyi yoludur. Yaptığınız işlemleri belgelemek size cazip gelmese de, kalite iyileştirme için tutarlı bir şekilde yapılması gereklidir.

2- Oluşabilecek Kalite Sorunlarını Kabul Edebilmek
Hiç bir işletme kalite sorununun olduğunu öğrenmek yada kabul etmek istemez. Sizlerin bu noktada üstüne düşmesini istediğimiz konu; gerçekten bir kalite problemi ile karşı karşıya gelirseniz, bunu olumlu hale getirebilmeniz. Kalite sorunları keşfedildiği vakit, anında müdahale edilip düzeltilebilir.

3- Müşterileri Sorunlarına Çözümsel Yaklaşabilmek
Her insan hata yapabilir.Önemli olan hata yada problemlerle nasıl baş edebildiğinizdir. Müşteriniz size bir sorunla geldiğinde,ilk önceliğiniz konunun çözümü olmalıdır.Aksi halde sadece o müşteriyi kaybetmezsiniz.O ve onun tüm çevresinide kaybedersiniz.

4- Bir Sorunu Düzelttiğinizde, Sorunun Tekrarlanmamasını Sağlayabilmek
Düşünmeniz gereken şey, soruna neden olan şey nedir ve bir daha tekrarlanmaması için ne yapmalıyız? Bu soruları yanıtladığınız zaman, sorunu çok rahat düzeltebilirsiniz.