İşte Sizlere Dış Ticaret Yapmanız İçin, 3 Neden!

0
2114
neden ithalat ve ihracat yapılmalı

Çocukluğumuzdan beri, Türk Malı ürünlerle ilgili gelmeyen kalmadı kulağımıza. Şaka da olsa söylenen sözler: Türk Malı ürünler kalitesizdir algısı oluşturdu kafamızda. Alman çikolatalarından tutun da, kremlerine kadar bilinçaltımıza işleyen bazı şeyler… Belki de bu durum kendi mallarımızı ve kalitemizi küçümsememizdendir.
Aslında, Kalitesiz Türk Malı kısmına bir çizgi çekip, sizin bu konuya yepyeni bir bakış açısıyla yaklaşmanızı istiyoruz. Hep birlikte, kimin ne dediğini bırakıp, ne yapmamız gerektiğine odaklanalım. Dışarıda ki dünya, dersine çok iyi çalışıyor. Bizimde çok çalışmamız gerekiyor. Ve en önemli derslerimizden biri: Dış Ticaret. Buyrun yakından bakalım.

dış ticaret
1) Doğal kaynaklar adil dağılmamıştır.
Her ülkenin kaynakları, ürettiği ya da ihtiyaç duyduğu malzemeler birbirinden farklıdır. Bazıları petrol bakımından zenginken (Ortadoğu ülkeleri),bazıları iklim koşulları sebebiyle tarım( Türkiye), bazıları ise teknoloji(Japonya) ülkesi olabilir. Ama ne olursa olsun, ülkeler hangi bakımdan gelişirse gelişsin yine de çeşitli ihtiyaçları olacaktır. Örneğin; ülkemiz bir tarım diyarı iken, tropikal meyvelerin ülkemizde yetişme şartları zordur. Ya da Japonya düşünüldüğünde, teknoloji için ham maddeye ihtiyacı vardır ama neredeyse ülkelerinde hiç ham madde yoktur. Bunu dışarıdan alır, yeni bir şey üretir ve tekrar dışarıya satar. Bir ürüne ulaşamamanız ya da o ürünlerin ülkenizde olmaması, o ürünü alma hakkınız olmadığı anlamına gelmez.
Kısacası: ‘’Dış Ticaret her ülkenin kaderidir.’’ Diyebiliriz. Her ürünün bir alıcısı vardır. Yeter ki aldığınız veya sattığınız ürünler, bir ihtiyaç ya da yeni şeyler üretmek için bir gereklilik olsun. Talebe göre hareket edildiği sürece aslında dış ticaret, her ülke için çok büyük bir fırsattır.

2) Kalifiye İş Gücü Her Millete Göre Değişkenlik Gösterir
Muhteşem gelişmişlik düzeyi olan ya da az gelişmiş bir ülkede yaşıyor olabilirsiniz. Bu tip kavramların çoğu, iş gücünüzün çalışma alanıyla ilgilidir. Yani siz, teknoloji alanında kendini geliştirmemiş ve makine sanayi ile uğraşmayan bir toplumdan teknoloji alanında süper bir ülke olmasını beklerseniz, bu yüz yıllarızı alabilir. Çünkü her şeyden önce sizin, bu alanda üretim yapabilecek kalifiye iş gücünüz mevcut değildir. Böyle bir duruma sahip olduğunuz için de, ülkenizin dış ticaret yapması kaçınılmaz hale gelecektir.

3) Rekabet Gücü Yetersizdir
Değişen, gelişen ve gitgide karmaşık bir hal alan dünyada ön saflarda yer alabilmenin tek yolu ekonomik alanda en iyi olmaktan geçiyor. Burada gözümüze çarpan en önemli kavram ise ‘’rekabet gücü’’dür.
Rekabet edebilmek için muadil mallarla veya benzer sektörlerde olsanız bile, alanında iyi olan ülkelerle hemen hemen eş değer olup, başarıyı yakalamalısınız.
Bu bağlamda güçlü iş kolları piyasada etkin roller oynuyor. Dünya’nın söz edebileceği bir ekonomiye sahip olmak, diğer büyük ekonomilerle yarışabilecek güçte bir rekabet hacmiyle mümkün olacaktır. Rekabetçi piyasaya giriş için kullanacağımız yol ise, dış ticaretten geçmektedir. Bu sayede malınızı dış dünyaya tanıtabilecek, bununla birlikte rakiplerinizle ürünlerinizi karşılaştırabilecek ve daha gelişmiş üretimlere imza atabileceksiniz.

Sonuç
Dış ticaret, her ülkenin kaderidir ve iyi bir ekonomiye sahip olmak için vazgeçilmez bir araçtır. Her şirket aslında düşünüldüğünde bir ülkedir. Bu yüzden yerel markanız veya şirketleriniz varsa büyüyebilmek, karınıza kar katmak için dış ticareti denemelisiniz.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.

Önceki İçerikİş Dünyasın da Belki de Hiç Duymadığınız Bir Kavramın, Ne Kadar Önemli Olduğunu Öğrenmek İster misiniz? ‘’SWOT ANALİZİ’’
Sonraki İçerikİhracat Nedir, Nasıl İhracatçı Olunur? İşte, İhracatçı Bir Firma Olabilmeniz İçin 5 Yol!
mm
Y B Ü İng/Maliye Bölümünde okuyan Şule Birgül, girişimcilik alanına ilk adımını Change Starter programıyla attı. Uzun soluklu bir eğitim sonrasında RAM ve TUBITAK iş birliğiyle hazırlanan girişimcilik eğitimine devam etti. Aynı yıl içerisinde Avrupa Projeleri alanında kendini geliştirdi ve çeşitli projeler yazdı. Bu projeler kapsamında Avrupa gönüllüsü olarak Bulgaristan'da iki ay kaldı. Türkiye'de yapılmış olan KA3 projesi koordinasyon ekibinde yer aldı, yine bu kapsamda Ankara'da gerçekleşen Avrupa Birliği KA1 Youth Exchange projelerinde gönüllü olarak çalıştı. TUBITAK Bilim Şenlikleri Projesi kapsamında proje yazdı. Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı'nda kabul aldığı Uluslararası Öğrenciler Akademisi ile çeviri ve Türkçe okumaları eğitimi aldı. MÜSİAD'ın düzenlediği Uluslararası Öğrenciler Akademisi'ne katılarak Dış Ticaret Eğitimini tamamladı. Günümüzde STK'lar da aktif rol almakla birlikte, ustagirişimci.com için içerik yazmaktadır.