İthalatçı Bir İşletme Kurmak İsteyenlerin, Cevaplaması Gereken 7 Soru!

0
2183
ihracat nasıl yapılır

Dünya ekonomisinde ithalat, ihracat kadar büyük önem arz etmektedir. İki yönlü olarak tanımlanabilecek olan dış ticarette ithalat, her ülkenin ve her üreticinin olmazsa olmazı konumundadır. Dünya’da bir malı sıfırdan alıp tepeden tırnağa sadece kendisi imal ederek ihracat yapan bir ülke olmadığı gibi, dış ticaretin teorik temellerinde ‘’uygun olan girdiyi, uygun olan kaynaktan tedarik etme’’ prensibi geçerlidir.
Tek bir kakao ağacı bulunmayan İsviçre’nin Dünyanın en başarılı çikolata imalatçısı ve ihracatçısı olması, bu teorinin pratiğini açıklamakta yeterli olur.
Özel anlaşmalara dayanan ithalatta, Türkiye AB ile entegrasyonunda 22 yıl süren ‘’Geçiş Dönemi’’ni 31/12/1995 tarihinde tamamlayarak, 01/01/1996 tarihinde tam üyelik sürecine sanayi ürünlerinde sağlanan Gümrük Birliği ile girmiş bulunmaktadır. İlk kez 1973 yılında başlayarak AB çıkışlı sanayi ürünlerinin ithalatında tahsil edilen gümrük vergilerinde her yıl yapılan kademeli indirimler %100’e ulaşarak tamamen kaldırılmıştır. İthalatçı olmak isteyenler ise, şu sorulara cevap bulmak durumundadır;

1) Kimler ithalat yapabilir?

2) “Serbest Dolaşıma Giriş Rejimi” nedir?

3) İthalat prosedürü genel olarak nedir?

4) İthal edilmek istenilen eşyanın vergileri nasıl öğrenilebilir?

5) İthal etmek istediğim eşyanın mevzuatı nedir?

6) İthal edilmek istenilen eşyaya ilişkin gümrük idaresine ibraz edilmesi gereken belgeler nelerdir?

7) İthal edilmek istenilen eşya herhangi bir kota veya kısıtlamaya tabi midir?

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.

Önceki İçerikBir Girişimcinin İşletmesine, Promosyon Dağıtarak Sağladığı 7 Fayda!
Sonraki İçerikDış Ticaret İşlemlerinde Para Alışverişi Yapabilmeniz İçin, 4 Alternatif Yol!
mm
Y B Ü İng/Maliye Bölümünde okuyan Şule Birgül, girişimcilik alanına ilk adımını Change Starter programıyla attı. Uzun soluklu bir eğitim sonrasında RAM ve TUBITAK iş birliğiyle hazırlanan girişimcilik eğitimine devam etti. Aynı yıl içerisinde Avrupa Projeleri alanında kendini geliştirdi ve çeşitli projeler yazdı. Bu projeler kapsamında Avrupa gönüllüsü olarak Bulgaristan'da iki ay kaldı. Türkiye'de yapılmış olan KA3 projesi koordinasyon ekibinde yer aldı, yine bu kapsamda Ankara'da gerçekleşen Avrupa Birliği KA1 Youth Exchange projelerinde gönüllü olarak çalıştı. TUBITAK Bilim Şenlikleri Projesi kapsamında proje yazdı. Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı'nda kabul aldığı Uluslararası Öğrenciler Akademisi ile çeviri ve Türkçe okumaları eğitimi aldı. MÜSİAD'ın düzenlediği Uluslararası Öğrenciler Akademisi'ne katılarak Dış Ticaret Eğitimini tamamladı. Günümüzde STK'lar da aktif rol almakla birlikte, ustagirişimci.com için içerik yazmaktadır.