İyi Bir Patron Olabilmeniz İçin, Uygulamanız Gereken 6 Kural!

0
1475
patron olmak

İyi bir patron olmanın getirisi çok fazladır, ancak çok fazlada sorumluluk almak anlamına geliyor. Özgür olmayı herkes sever ama her özgür olan kişi iyi bir patrondur demek doğru değildir. Çoğunuz zor şartlar altında çalışırken neden bir başkası için çalışıyorum ve neden kendi işimin patronu olmuyorum? Diye düşünüyor. Tamam, bu sorunu aşarakta kendi işinizin patronu olduğunuzu varsayalım: Her şey bitti mi? Tabi ki de hayır. Böyle bir durumdan memnun olmanız, işletmenizin uzun vadede başarıya ulaşabileceği anlamına gelmez. İşinizin iyi bir başarıya ulaşması, ancak sizin iyi olmanızla gerçekleşir. Bizlerde sizlerin iyi birer patron olabilmesi adına 6 kural belirledik:

1- İşinizi Tanımlayın
Birçok UstaGirişimci gibi, üretken olabilmeniz için yöne, odağa ve amaca ihtiyacınız var. Bu nedenle, birincil işlevlerinizi ve sorumluluklarınızı tanımlamak için zaman ayırmalısınız. Her projede sizlere engel olan, yardıma ihtiyaç duyacağınız yerleri vurgulamak ve çabalarınızı doğru yerlere ulaştırmak adına işinizi en iyi şekilde tanımlamalısınız.

2- Öncelikleri Vurgulayın
İşinizle alakalı her ayrıntıyı tamamen acilmiş gibi yapmaya çalışmak sizi gerici bir moda sokabilir ve gerçekten önemli olan şeyleri ihmal etmenize yol açabilir. Bunun yerine, kendiniz için birkaç önceliği seçin. Zamanlamanızı ve iş akışınızı yönlendirmek için bu öncelikleri kullanın.

3- Hedefleri Belirleyin
Amaçları ve doğru hedefleri belirlemek, performansın önemli bir parçasıdır. Ancak bu konuda dikkat etmeniz gereken 3 şey var:
• Eğer çok yüksekten uçarsanız, hayal kırıklığına uğrarsınız.
• Çok düşük belirlerseniz, gerçek potansiyelinizi yansıtamazsınız.
• Eğer hiç belirlemezsiniz, yok olursunuz.

4- Performansınızı Gözden Geçirin
Girişimcilerin yaptıkları bir diğer hata, performans incelemesine tabi olmadan yıllarını heba etmesidir. Elbette, kendinizi gözden geçirmek biraz garip, ancak bunu yapmak önemli bir uygulamadır. Çünkü bir başkası bunu sizin için yapmaz, yapamaz. İşletmenizin yeteneklerinizden yararlanıp yararlanmadığını kendinize sorun ve bunu realist bakış açısıyla değerlendirin. Ardından, işletme hedeflerinize ulaşabilmek için değerlendirmelerinizi kullanın.

5- Mesleki Gelişime Yatırım Yapın
Performans incelemenizi, iyileştirmeniz gereken alanların listesini yapmak için kullanın. Nesnellik edinmede sorun yaşıyorsanız, bir meslektaşınızdan veya uzmandan yardım almaktan korkmayın. Sonra, kitaplar, dersler, konferanslar veya özel danışmanlar aracılığıyla olsun, bu becerileri güçlendirme yöntemleri üzerine beyin fırtınası yapın.

6- Kendinizi Mola İle Ödüllendirin
Son olarak kendinize bir mola vermeyi unutmayın. Çoğu girişimci, devasa beklentileri kendine yığarak; hayal kırıklığı, memnuniyetsizlik ve tükenme ile karşı karşıya kalıyor.
Unutmayın, daha önce yapılmamış bir işin içindesiniz. Hiçbir yol haritası ve deneyiminiz boyunca sizi koruyacak kimse yok. Ne kadar yetenekli, şanslı veya çalışkan olursanız olun, girişimciliğin zor olduğunu bilmelisiniz. Bu yüzden arada gevşeklik göstermelisiniz. Kendi stres ve memnuniyet seviyeniz de son derece önemlidir.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.