Japonlardan Yük Hafifleten Buluş, Yapay Kas!

0
1606
yapay kas

Teknolojik başarıları tüm dünya tarafından kabul görmüş Japonlar; yenilikçi çalışmaları ile insanlığın ufkunu genişletmeye devam ediyor.

Bu yazımda sizlere, Japon bilim adamları tarafından geliştirilen yapay kaslardan bahsetmek istiyorum.
bel ve boyun fıtığını önleyen yapay kas
Öncelikli hedefi fıtık sorunlarına çözüm olmak olan bu çalışma, her ne kadar tıp alanına hizmet etmek için yapılmış olsa da bu çalışmanın fıtık sorunlarını çözme dışında da bir işlevi var.
Özellikle ağır işlerde çalışan işçiler için çok büyük kolaylık sağlıyor. İşçinin hareket kabiliyetini artıran robotik bir sistemle, daha fazla yük kaldırabilmesine olanak sağlamaktadır. Kişiye sağladığı ekstra güç ve destek sayesinde, daha az yorularak iş yapmaya ve bunun yanında kişinin kapasitesi üzerinde ağırlık kaldırmasına yardımcı oluyor.
yapay kas robotu
Zamanla oluşabilecek bel, boyun fıtığı gibi sorunları engellediği için birçok sektörde tercih edilebilecekmiş gibi duruyor. Çünkü günümüzde halen, birçok iş insan gücüne muhtaç durumdadır. Birkaç farklı şekilde üretimi yapılmış olan bu ürünün ağırlığı yaklaşık olarak 4.5 kg. Kendi ağırlığı da dahil olmak üzere 30 kilograma kadar ekstra ağırlık taşınmasına imkan sağlıyor. Cihazın etiket fiyatı ise 4970 dolar.

Usta girişimci sözünü fazlasıyla hak eden Japonlar, yaptıkları bu tarz cihazlarla hem girişimcilik alanında büyük bir başarılara imza atıyorlar hem de robot çağının kapısını biraz daha aralamış oluyorlar.