Jeff Bezos, Türkiye Piyasasına ‘’amazon.com.tr’’ Alan Adı İle Girmeyi Başardı!

0
2074
amazon türkiye de açıldı

Dünyanın en büyük online ticaret sitelerinden biri olan Amazon.com, dünya çapında ki 16. şirketini Türkiye’de kurmayı başardı.

amazon logo

Amazon hakkında hazırlanan ilk raporlar, Amazon’un Ağustos 2017 senesinden beri Türkiye pazarı için yerelleştirilmiş bir şirket hazırladığını ve bugün şirketin Amazon.com.tr’de yeni bir alan açtığını ortaya çıkardı. Amazon’un ilk ofisini İstanbul’un Beşiktaş semtinde açtığı bilinmektedir. Ancak ne yazık ki, malların nereye ve nasıl gönderileceği henüz bilinmemektedir. Çünkü yerine getirme merkezlerinin nereler olacağı henüz araştırılmamıştır. Bu konuda ki çalışmalar gizlilikle devam etse de ortada bir sorun olduğu açıktır.

İLGİLİ:Dünyanın En Zengin Adamı Hakkında Hiç Bilinmeyen 12 Gerçek!

Amazon, bir süredir küresel olarak kullanılabiliyor olsa da, alışverişini ve sunmuş olduğu alışveriş imkanını uluslararası satıcılardan mal satın alarak yapmaktadır. Bu durumda tüketiciye genellikle uzun teslimat süreleri ve yüksek nakliye ücretleri olarak yansıtılmaktadır.
amazon türkiye
Şimdiye kadar şirket, (ABD)’de dahil olmak üzere 15 pazarda, yerel Amazon hizmetleri ve depolama ile yerelleştirilmiş hizmetler sunmuştur. Şirket, 1998’den beri Almanya ve İngiltere’de, 2000’den beri Fransa’da, 2010’dan beri İtalya’da, 2011’den beri İspanya’da ve 2014’ten beri de Hollanda’da çalışmaktadır. Bununla birlikte, tüm yerel alan adları tam bir Amazon hizmeti de sunmamaktadır. Örneğin; Amazon’un Hollanda’daki işletmeleri yalnızca e-kitap satmaktadır ve burada ki müşterilerini Amazon’un Almanya portalı üzerinden başka ürünler satın alması için teşvik etmektedir.

İLGİLİ: Amazon.com Kurucusundan 14 Girişimcilik Dersi!

Türkiye, Amazon’un Avrupa Birliği (AB) pazarı dışındaki ilk Avrupa lansmanını temsil etmektedir ve amazon açılışından bu yana; kitap, elektronik, oyuncak gibi ürünlerin yer aldığı 10 kategoride ürün satmaktadır. Türk satıcılar amazon.com.tr üzerinden yerel bir tüccar hesabı açabilseler de, Amazon’un yerel piyasayı tam olarak benimsemediği bariz bir şekilde görülmektedir.
amazon türkiye de ne satıyor
Amazon’un ülke yöneticisi Sam Nicols yapmış olduğu bir açıklama da, “Amazon.com’un 1995’te piyasaya sürülmesinden bu yana, Türkiye’deki yüz binlerce Amazon müşterisi, dünyanın dört bir yanındaki mevcut Amazon mağazalarından milyonlarca ürün sipariş ettiler ve bugün, Türk müşterilerine, binden fazla yerli Türk işletmesinin ürünleri de dahil olmak üzere milyonlarca ürün seçeneği sunmaktan heyecan duyuyoruz.” demiştir.

Amazon, bu ayın başlarında 1 trilyon dolarlık piyasa değerine sahip olan ikinci ABD şirketi olmuştur. Türkiye’deki lansmanının şirketin hisse fiyatları üzerinde nasıl bir etkisi bilemeyiz, ancak yaklaşık 80 milyonluk nüfusa sahip bir ülkeyiz ve şirket için kayda değer bir genişlemeyi temsil etmekteyiz. Ülkemizde gelirlerini artırma yolunda ilerleyeceklerine de eminiz.