Kadın Girişimcilerin, Korkularını Bastırabilmesi İçin 5 Öneri!

0
1310
kadınlar nasıl korkularını bastırabilir

Eğer bir girişimciyseniz veya girişimci olma yolunda ilerliyorsanız sizi motive eden temel taş ‘’özgürlük’’tür. Ancak girişimcilikte sadece özgürlüğü düşünmeniz, başarı için yeterli değildir. Mesela; cesarette şarttır.
Ülkemizde keşfedilmemiş birçok kadın mevcut. Keşfedilememelerinin sebebi ise kadınlarımızın fikirlerinden veya yeteneklerinden şüphe duymasıdır.
Elbette ucu görünmeyen bir şeye adım atmak korkutucudur. Unutmayın; nasıl ki her problemin bir çözümü varsa, korkularında bir çözümü elbette vardır.
Peki; bilinmeyene adım attığınızı hissediyor olsanız bile, girişimcilik üzerine olan korkularınızdan nasıl uzaklaşırsınız?

1- Çılgın Olun ve Yapmak İstediğinizi Yapın
çılgın olmak
Fikriniz veya yeteneğiniz sizin işiniz olacak. Sizin sahip olduğunuz vizyona başkası sahip olabilir mi? Her insan özeldir ama özelliğini sergileyebilen insan daha da özeldir. E. Musk’a, B.Gates’e, N. Tesla’ya veya diğer başarılı insanlara bakın. Çoğumuz bu insanların bir zamanlar delirdiğini düşünmedik mi?

2- Tutkularınızı Ödüllendirin
kendini ödüllendirmek
Bir tutkuyu korumak için ona bazen takviye yapmalısınız. Mesela: Hayallerinizle ilgili bir adım attığınızı, bir iş planı hazırladığınızı varsayalım. Bunu ödüllendirmelisiniz. Ondan alacağınız enerji sizi daha ileriye götürecektir.

3- Hedefinizi Küçük Parçalara Bölerek Ona Ulaşmaya Çalışın
hedef bölmek
Vizyonunuzu daha küçük parçalara ayırmaya çalışın. Amacınıza ulaşmak için bir iş planına sadık kalmalısınız. Örneğin; bu hafta ne yapmak istiyorsunuz? Hedefinize ulaşmak için size bu hafta ne gerekli? Her zaman büyük hedefinize konsantre olarak, ona küçük adımlarla ulaşmaya çalışın. Bu başarı şansınızı ciddi ölçüde artıracaktır.

4- Odaklanın
işe odaklanmak
Bir iş kurmak veya bir işi büyümek için yatırım yapmaktan, yani sizi heyecanlandıran şeylerden korkmayın. Harcayacağınız para ve buna ayıracağınız zamanın sizi endişelendirmemesini istiyorsanız, yatırımınızı değerli hale getirmeye odaklanın.

5- Minnettar Olun
minnettar olmak
Ailenizi, varsa çocuklarınızı, çevrenizi ve diğer tüm etkenleri birbirleri ile karşılaştırmayın. Karşılaştırma yapmak sizi umutsuzluğa sürükler. Her geçen gün, nerede ve hangi konumda olursanız olun, sahip olduğunuz tüm değerlere minnettar olun. Onları ayırmadan, onların varlığını hissedebilmek sizleri her zaman daha da cesaretlendirecektir.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.