Kadınlar Eğer Girişimci Olmak İstiyorlarsa,Önce Kendilerine Güvenmelidir!

0
1112
kendine güvenen kadın girişimci

Dünyadaki 200 milyondan fazla kadının yeni iş yeri açmaya ve işletmeye başladığı duyurulurken, neden bizim ülkemizdeki hareketlilikle bu oranı daha da yükseltmeyelim?
Araştırmalara göre, erkeklerin hâlâ girişimci olma ihtimali, kadınlara oranla %50 daha yüksek. Türkiye’deki kadınlar! neden geriden gelesiniz?

Dış ülkelerdeki kadınlar pazarlara yeni ürünler- hizmetler sunmakta azimliler, iş yaratıyorlar, ülke ekonomilerine katkı sağlıyorlar ve ailelerine destek oluyorlar. Ülkemizde görmek istediğimiz ise, cinsiyet gözetmeksizin her zaman ‘’üretim’’odaklı olabilmek ve tüm nüfusumuzla inovasyon ve liderlik potansiyelini, tam olarak kullanabilen ülkeler arasına girmektir. Biz bu konuda özellikle kadınlarımızın, çevresindeki potansiyel iş fırsatlarını belirlemesini, bir iş kurma yeteneğine sahip miyim? diye kendisine sormasını ve en önemlisi de kendilerine güvenmesini istiyoruz.
Basitçe ifade etmek gerekirse, eğer bir şeyler yapabileceğinize inanmıyorsanız, fikirlerinizi bağımsız olarak deneyebilme ve bunu yapabilme olasılığınız, oldukça düşüktür. Başarılı bir iş oluşturabilmek sadece yenilikçi fikirlerin ve üstün yeteneklerin meselesi değildir; cesaret ve kişinin kendi yeteneklerine muazzam ölçüde inancını gerektirir. Buradan da şu anlamı rahatlıkla çıkarabilirsiniz: Güven, usta bir girişimcinin hareketlerinde önemli bir yere sahiptir.
Peki, kadınlara girişimci olmak için gereken cesareti nasıl verebiliriz?
Bu noktada siz kadınlarımıza önerebileceğimiz; ‘’kendinize bir rol model belirlemeniz’’ ve ‘’kendinize olan güvensizliğinizi en aza indirgemeniz’’olacaktır. Rol modeller size ciddi örnekler sunar. Çünkü hiç kimse girişimci olarak doğmadı. Her insanın bir hayat hikâyesi kesinlikle vardır. Belirleyeceğiniz rol modellerin hikâyeleri de sizi cesaretlendirebilir. Kadınlarımızın genel anlamda dikkat etmesi gereken bir diğer konuda kendi öz yeterliliğini ortaya koyarak, kendine karşı olan genel güven eksikliğini azaltmasıdır. İçinizden gelen negatif sesleri dinlememek bunun için iyi bir çözüm olabilir ve siz bunu kırdıkça cesaretiniz artacaktır.

SONUÇ
Genel olarak yapılan tüm araştırmalar, benlik algısını değiştirmenin, kadın girişimciliğini teşvik etmenin önemli bir parçası olduğunu ileri sürmektedir. Ancak güven gerekli olsa da, bu ciddi bir sorun değildir ve düzeltilebilir. Kadınların, kendi kendilerine bir şeyler yapmasını beklemek yerine onlara, başarılı olması gereken araçları, desteği ve ilişkileri ülke, hem cins veya karşı cins olarak sağlamalıyız.
UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.