Kadınların, Usta Birer Girişimci Olmasının 6 Sebebi!

0
1385
kadınlar girişimci olabilir mi

Türkiye’de kadınlarımızın yaklaşık %14’ü tamamıyla kendi kurdukları şirketlerin olarak ticaret hayatında yer almaktadır. Her ne kadar çeşitli kesimlerden kadın girişimcilerin yönettiği şirketlerin daha başarılı olduğu söylense de, sayı olarak istatistik cezbedici değil. Ama hiç bir şeyde kadınlarımızın girişimci olmasına engel değil. Sadece sizin özelliklerinizden derlediğimiz yazımız dahi, bunun en büyük göstergesi.

1- Kadınlar Güçlü İletişim Becerisine ve Sosyal Zekâya Sahiptir
iletişim becerisi ve sosyal zeka
Dışarıda bu konuyla alakalı sayısız araştırma yapılıyor. İnanması güç belki ama gösterilen sonuç şu ki; kadınlar erkek meslektaşlarına karşı ciddi avantajlara sahiptir. Bu avantajı oluşturan şey ise kuşkusuz, sizin iletişim ve sosyal becerinizdir. Sadece bundan faydalanarak bile erkeklere göre, belki daha az şey icat etmeniz ya da farklılık yaratmanız yeterli gibi görünüyor.

2- Kadınlar İyi Birer Dinleyicidir
dinleyen kadın
Yapılan bir çalışmaya göre, bir iş ortamında daha fazla kadın varsa istihbaratın arttığı tespit edilmiştir. Bu biraz kadınlarımızın dedikoduyu sevmesinden kaynaklanabilir. Ama görünen o ki yapılan işe katkı sağlıyor.

3- Kadınlara Ait İşletmeler Daha Ilımlıdır
ılımlı kadın yönetici
Buna; iş paylaşımı, izin, işveren tavrı… gibi konuları dâhil edebilirsiniz. Kadınlar yönetimde daha ılımlı çalışan politikası izlediği için çalışanlarının motivasyonu yüksek ve işletme verimliliği yüksektir.

4- Kadınlar İyi Birer Dengeleyicidir
kadın girişimcinin başarısı
Tüm kadınlarımız ya annedir ya da hepsi potansiyel anne adayıdır. İş ve yaşam dengesi kurmaktaki emelleri asla bir erkeğinkine benzemez. Bu sebepten ötürü istisnalar olsa da kadınlarımızın kurduğu işletmeler, erkeklerin kurduğu işletmelere göre biraz daha küçüktür. Çünkü kadınlarımızın birincil amacı asla para değildir.

5- Kadınların Pozitif Gelire Sahip Olması Daha Olasıdır
gelir elde eden kadın
Kadınlar daha düşük risk fırsatlarını ve kazançları tercih ettikleri için, az kazansalar bile öz kazanırlar. Buda sizin daha sabit ve tutarlı bir gelire sahip olacağınız anlamına gelir. Erkekler ise kadınlara nazaran daha tutumsuzdur. Riske daha çok meyillidir. Hatta yapılan bir araştırma şunu incelemektedir:Testosteron ve aşırı risk alma arasında bir ilişki var mıdır?

6- Kadınlar Yardım İstemekten Korkmaz
yardım istemek
Birçok erkek yardıma ihtiyacı olmasına rağmen bunu istemekte güçlük çeker. Gurur, buna neden olan en büyük etkenlerden biridir. Ancak kadınlar öyle değildir. Emin olmadığı zamanlarda ya da zorda kaldığında yardım ister. Aldığı yardımla beraber soruna daha kolay çözüm bulduğu içinde, bunu avantaj olarak kullanır.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.