Kendi İşinizi Kurmaya Karar Verdiniz ve İnanılmaz Fikirleriniz mi Var? Bu Uzun Yolculukta Size Büyük Yardımlar Yapacak Kişiler Tanıyorum. Kim mi Onlar? ‘’MELEK YATIRIMCILAR’’

0
1683
melek yatırımcı ne demek

Aslında her şey kendi işinin patronu olma hayaliyle başlıyor sonrasında gelsin fikirler,start up etkinlikleri ,yarışmalar,eğitimler… Muhteşem bir rekabet dünyası var ve ilk adımın çok güçlü olmalı .Bu yolda biraz farklı ve biraz da bilgili olmak gerekiyor.İşte öğrenmemiz gereken ilk kavramlardan biri, Melek yatırımcılar.

1) Melek Yatırım Bir Uğraşı Değildir. Başlı Başına Bir Sektördür.
melek yatırımcı
Nasıl mı? Yaşam tarzı haline gelmiş bu sektör , özel bir yatırım türüdür. İş yaşamında belirli alanlarda söz sahibi firma sahiplerinin yapmış olduğu bir çeşit ortaklık biçimi. Yani senin fikrin var, paran yok ; onun fikri yok, parası var ve kader sizi bir noktada kesiştirir.Dünya çapında gittikçe genişleyen bu sektör, genç girişimciler için umut oluyor, firma sahipleri için de büyük ölçekte yatırımlar yapıp karlarını üst düzeye çıkarmalarına fırsat sunuyor.

2) Melek Yatırımcılar Riski Severler.
melek yatırımcı ne demek
Melek yatırımcılar genellikle fikrin ne kadar farklı olduğuna ve geleceğine odaklanırlar. Risk konusundaki seçim kişiye kalmış ama şöyle bir gerçekte var; her şeyiyle tamam olan bir fikriniz ne kadar risk taşırsa başarısı o kadar ses getirecektir. Gözü kara melek yatırımcılar sadece bu başarıya odaklanır.

3) Melek Yatırımcılar Yaşları İtibariyle Gençtir,Yaşlı Değil.
melek yatırımcılar nasıldır
Dünyadaki ortalama melek yatırımcıların yaşı 35-65 arasındadır.Türkiye’ye bakacak olursak 65 yaşı 55’e kadar düşürebiliriz. Ayrıca melek yatırımcılar genellikle para akışına odaklanmıyorlar,yatırım yaptıkları şirketlerin yönetiminde söz sahibi olmak da istiyorlar. Bu kadar yardım boşuna değil.

4) Yatırımlarında Her Zaman Büyük Paralar Oynamaz.
melek yatırımcı ne kadar destek sağlar
İşin gerçeği daha yolun başında olan girişimciler için para büyük önem arz ediyor. Melek Yatırımcılar genellikle, proje başına Avrupa Birliği’nde 25 – 250.000 Euro ABD’de 10–500.000 dolar aralığında yatırımlara destek vermektedirler . Türkiye’de bu rakam 20.000 TL – 1 Milyon TL arası seyrediyor bunlarda projenizin kalitesine ve fikrinizin büyüklüğüne bağlı olarak değişiyor.

5) Melek Yatırımcıların Özel Hukuki Şartları Mevcuttur.
melek yatırımcının özellikleri
Öncelikle: Devlet melek yatırımcı olanlara vergi desteği sağlıyor. Bu bir çok firmanın gerçekten yükünü hafifletecek düzeyde olduğu için teşviklerin başarısı azımsanamayacak derecede. Melek yatırımcılar hisse tutarlarının %75’ini vergiden düşebilmektedirler. İkinci husus bir melek yatırımcı firmanın %50’sinden fazlasına sahip olamıyor ve en az 20.000 TL ‘lik bir yatırım yaptığınızda hukuk sizi melek yatırımcı olarak tanıyabiliyor. Bu haklar 2013 yılında Bireysel Katılım Sermayesi Yönetmeliği ile yasal bir zemine kavuşmuştur.

6) Melek Yatırımcılar Sadece Kurulmuş Şirketlere Yatırım Yapmazlar. Fikir Aşamasında Olan Her Türlü Girişimde Onların Alanıdır.

Melek yatırımcı grupları profesyonel iş geçmişleri olan, belli bir bilgi ve finansal birikime sahip kişilerden oluşur. Genellikle, kendi şirketini kurmak isteyen girişimcilerin ilk başvurdukları kaynaklar; tanıdıkları, aile ve yakın çevrelerinde bulunan, onlara destek olabilecek kişilerdir. Bu kişiler, fikirden çok, yakınlık duydukları bu girişimcilere yatırım yaparlar. Oysa melek yatırımcılar, yatırımlarını fikre ve bu fikri hayata geçirip başarılı bir iş kurabilecek potansiyele sahip olan ekibe/ekiplere yatırım yaparlar. Yatırımlarının ekonomide yaratacağı katma değere göre de yatırım kararı alırlar. Çoğu zaman aile ve yakın çevredeki insanlar için birkaç kısa anlatım yeterlidir. Melek yatırımcılar için ise durum öyle değil.Fikre ilave olarak stratejik iş planlarını, iş hedeflerini, insan kaynağının becerisini ve somut geri dönüş beklentilerini görmek ve değerlendirmek isterler. Bütün bu faktörler iş fikrinin başarı şansını artırır.

Eğer girişimci olmak yolunda kararlıysanız melek yatırımcılar size umut ve yol gösterici olabilir. Bol şans!

Önceki İçerikİşletmenizde Paradan Tasarruf Etmek İçin, İzleyebileceğiniz 9 Kolay Yol!
Sonraki İçerikUsta Girişimcilerin, En Çok Tercih Ettiği 4 Sektör!
mm
Y B Ü İng/Maliye Bölümünde okuyan Şule Birgül, girişimcilik alanına ilk adımını Change Starter programıyla attı. Uzun soluklu bir eğitim sonrasında RAM ve TUBITAK iş birliğiyle hazırlanan girişimcilik eğitimine devam etti. Aynı yıl içerisinde Avrupa Projeleri alanında kendini geliştirdi ve çeşitli projeler yazdı. Bu projeler kapsamında Avrupa gönüllüsü olarak Bulgaristan'da iki ay kaldı. Türkiye'de yapılmış olan KA3 projesi koordinasyon ekibinde yer aldı, yine bu kapsamda Ankara'da gerçekleşen Avrupa Birliği KA1 Youth Exchange projelerinde gönüllü olarak çalıştı. TUBITAK Bilim Şenlikleri Projesi kapsamında proje yazdı. Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı'nda kabul aldığı Uluslararası Öğrenciler Akademisi ile çeviri ve Türkçe okumaları eğitimi aldı. MÜSİAD'ın düzenlediği Uluslararası Öğrenciler Akademisi'ne katılarak Dış Ticaret Eğitimini tamamladı. Günümüzde STK'lar da aktif rol almakla birlikte, ustagirişimci.com için içerik yazmaktadır.