Kendi Kendine Yetişerek ve Size Ciddi Gelir Sağlayabilecek Bir Meyve;”Dikenli İncir”

0
2929
sıfır maliyetle iş kurmak

Evet, yanlış duymadınız sıfır maliyetle yüksek gelir elde edebileceğiniz bir iş kolunu sizler için araştırdık.

Hint İnciri, Frenk İnciri, Mısır İnciri, Kilis İnciri, Babutsa, Kaynana Dili
dikenli incir

Halk arasında Hint İnciri, Frenk İnciri, Mısır İnciri, Kilis İnciri, Babutsa, Kaynana Dili gibi isimlerle de anılıyor. Aslında birçok kişi tarafından bilinen bu meyve birçok hastalık içinde şifa deposudur. Dikenli İncir, çok sıcak bölgelerde yetişebilen kaktüs türü bir bitkidir. Ülkemizde Ege ve Akdeniz’de bölgelerinde, özelliklede Antalya, Adana ve Mersinde yetişen bir ürün. Aşırı kuraklığa dayanabilen bu bitki kıraç ve verimsiz topraklarda kendiliğinden yetişiyor. Zaten bu işten kazanç sağlayanlarda doğada kendiliğinden yetişen meyveleri toplayarak satıyor. Toptan satışın kilosu 1 lira gibi rakamlardayken, marketlerde fiyatı 6-7 lirayı buluyor. Kontrollü üretim çalışmaları da halen devam ediyor.

Tohumunu veya fidesini üretim yapan kişilerden temin edebileceğiniz gibi; yapraklarını kullanarak kendi fidenizi temin edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken: Sağlıklı ve büyük bir Dikenli İncir yaprağını ek yerinden kesmek ve kesilen yaprağı güneş almayan bir yerde, kesik yarası kapanana kadar bekletmektir. Sonrasında bu yaprağı doğrudan toprağa ekerek köklenmesini beklemelisiniz. İlk sulamayı ekiminden 7 gün sonra yapmalısınız. Ara ara su vererek, köklendikten sonra istediğiniz başka bir yere taşıyabilirsiniz. Toprağa diktikten sonra can suyu yeterlidir. Harici bir sulama gerektirmez. İlaçlama, gübreleme, budama veya herhangi bir bakım da istemiyor. Gerisi ise çok basit. Hasat zamanı meyveleri topla ve pazarla. Oda sizin usta girişimci ruhunuza kalıyor.
Ayrıca Dikenli İncir üretimi ile ilgili Haccettepe Üniversitesinin çalışmaları bulunuyor. Üniversite bu ürünün üretimini yaygınlaştırıp ilaç alanında kullanmayı hedefliyor. Özellikle Fransa’ya ihracatı yapılan Dikenli İncir gelecek vadeden yatırımlar arasında yerini alıyor.
Usta girişimci olmak fırsatları değerlendirmektir. Değerlendirilmeyi bekleyen birçok fırsat, bir yerlerde sizi bekliyor. Başka bir fikirde buluşmak üzere…

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.