Kenyalı Gençten, Belki de Ormanların Yok Olmasını Önleyecek Girişim!

0
2440
fil dışkısından kağıt üreten girişimci

Fillerin, sadece dişleri için avlandığını hepimiz biliyoruz. Ancak Kenyalı girişimci John Matano, dünyanın en büyük kara memelisinin bam başka bir özelliğiyle ilgilendi. Dışkısıyla. Evet, yanlış duymadınız. Bu girişimcinin dikkatini çeken ve ilgi odağı olan şey, filin dışkısıdır.

filin lifli bitkiler içeren dışkısı
ağaç yiyen fil

Bilindiği üzere kağıdın ham maddesi ağaçtır. Filler ise, sürekli ağaç dal ve yaprakları gibi bitkisel gıdalarla karnını doyurmaktadır. Matano bundan esinlenerek fil dışkısından kağıt yapabileceği düşünerek yola çıkıyor ve bunu başarıyor.

fil dışkısından kağıt üretmek
fil dışkısı

Bazı insanlar, fil dışkısının kâğıt haline dönüştürüldüğü düşüncesinden biraz rahatsızlık duyabilir. Ancak bu sektör, Kenya hükümetinin resmi rakamlarına göre, şu anda 17 Afrika firmasıyla birlikte küçük ama büyüyen bir endüstri haline gelmeyi başarmıştır.
Matano, Nampath Paper ismini verdiği işletmesinde 42 kişi istihdam ediyor ve yıllık 2.3 milyon Kenya Şilini(23 bin dolar) kazanıyor. Sektörünün ayakta kalabilmesi için filin dışkısına ihtiyaç duyduğundan, fillerin canlı kalmasını ve iyi beslenmesini çok istiyor.
.
Matano, fil gübresinden kağıt yapmanın hiçte zor olmadığını söylemektedir.

kağıt haline getirmek için hazırlanan dışkı
yıkanmış fil dışkısı

‘’Filin sindirim sistemi tarafından parçalanmış olan çim ve diğer bitkisel liflerle dolu dışkılar, önce iyice yıkanmaktadır. Yıkama işleminin ardından temiz lifler ortaya çıkmaktadır. Yinede liflerin iyice temizlenmesi için, yıkanan lifler 4 saat kadar da kaynatılmaktadır. En zor kısım ise, kaynamış liflerin kağıt hamuru haline getirilmesidir.’’

Not: Bir fil ortalama her gün 250 kilogram bitkisel gıda tüketmektedir. Bu miktarın yaklaşık 50 kilogramını ise gübrelemektedir. Her 50 kg gübreden ise 125 adet A4 kağıdı üretilmektedir.
Özellikle ormanların yok olmasını önlemesi, üretimlerini de normal kağıt standartlarında yapabilmeleri gerçekten takdir edilmelidir.

fil dışkısı kağıdı
fil dışkısından üretilen kağıtlardan bir örnek

Not: Geçen yıl, fil gübresinden kağıt üreten bir başka şirket olan Transpaper, 2.809 ton kağıt ürettiklerini ve bu yıl sonuna kadarda bu rakamın 3 katına çıkacağını ifade etmiştir. Sadece bu şirket, 500’den fazla yoksul insanı da işsizlikten kurtarmıştır.
.
Fil gübresinden elde edilen kağıt, normal kağıda eşittir. Fiyattı da aşağı yukarı aynıdır.

Dünyadan analizlerle karşınızda olmaya devam edeceğiz. UstaGirişimci ile kalın..