Kilosu Çeyrek Altın Fiyatına Eş Değer Olan Bitki; ‘’Bamya’’

0
3013
tarımsal iş fikirleri

Bu yazımda hemen hemen hepimizin bildiği, ülkemizde çokça üretilen ve aynı zamanda hemen hemen her eve girmiş bir sebzeden bahsedeceğim. Son zamanlarda dijital ortamlarda çokça haberinin yapılması beni böyle bir araştırma yapmaya itti. Öyle ki, bamyanın kilosu altınla yarışıyor haberlerine bazılarınız denk gelmiştir. Böylesine bilindik ve ülkemizde uzun yıllardır üretimi yapılan bu bitki, nasıl oldu da altınla yarışır hale geldi? Gelin hep birlikte bakalım:
bamya üretimi nasıl yapılır
Öncelikle bamyanın kolay yetişen ancak çok meşakkatli bir hasat sürecinin olmasından bahsetmek istiyorum. Zaten bamyayı bu denli değerli kılanda hasat sürecinin zorlu oluşudur. Yaş bamya mevsiminde pazarda 10-15 TL, kurutulmuş haliyle ise 120-150 TL gibi fiyatlara satılmakta. Bunun yanında bamya yıllık bir bitki ve çiçek döneminden sonra yaklaşık 3-4 ay boyunca her gün ve elle toplanarak hasat edilen bir bitkidir. Tüylü ve kaşındıran yaprakları da hasat işlemini bir hayli zorlaştırmaktadır. Bu gibi etkenlerde bu bitkinin fiyatını bir hayli yükseltmektedir.
Tüm bunlara değindikten sonra bu bitki nasıl yetiştirilir onu inceleyelim:
bamya para kazandırır mı
Bamya sıcak iklim bitkisidir. Soğuğa ve dona dayanıksızdır. Aslında soğuk iklimlerde de yetiştirilir ancak verim sıcak iklimlere göre 5 kat kadar düşer. Ekim için oldukça verimsiz topraklar bile tercih edilebilir. Hava sıcaklığının 15-20 derece ve toprak sıcaklığının da en az 15 derece olduğu ortamda ekimi gerçekleştirilir. Çok nemli topraklar tohuma zarar verir ve verimi düşürür. Ekildikten sonra toprağın ihtiyacına göre çok az sulama yapılır. Sonrasında ise neredeyse hiç su istemez. Ülkemizde genelde yabancı ot mücadelesi elle yapılır. Gübreyi çok sevmez. 50 gün gibi bir sürede çiçeklenmeye başlar akabinde ise hasat işlemine başlanır. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, bamya çok büyümeden her gün hasat yapmanızdır. Biraz büyüyen bamya sertleşir ve yemek özelliğini kaybeder. Bu yüzden bamyalar tazeyken ve çok küçükken toplanmalıdır. Zaten tüketiciler de iri bamyayı tercih etmeyeceğinden işinize yaramayacaktır. Ancak tohum elde etmek amacıyla toplamayıp kurumasını bekleyebilirsiniz.
kazandıran iş fikri, kuru bamya üretimi
Bamyanın birçok çeşidi bulunmaktadır. Genelde küçük ebatlı bamyalar tercih edildiğinden bu türler daha fazla yetiştirilir. Uygun ortam sağlandığında dekar başına yılda 750 kg yaş bamya almak mümkündür. Bunun yanında daha iri taneli bamya çeşitlerinde bu miktar dekar başına bir yılda 1 tonu geçmektedir.

Not: 6-8 kilo arası yaş bamyadan, 1 kilo kuru bamya elde edilmektedir.

UstaGirişimci ile kalın…