Köküyle, Gövdesiyle, Yaprağıyla, Tohumuyla ve Meyvesiyle Size Gelir Sağlayacak Bir Bitki;”MORİNGA”

0
3204
bir ürünle para kazanmak

Yeni iş fikirleriyle karşınızda olmaya devam ediyoruz.
UstaGirişimci ailesi olarak; ülkemizde üretimine yeni başlanan, 300 farklı hastalıkla mücadelede etkin olarak kullanılan ve aynı zamanda kozmetik, boya sanayi, hayvancılık alanlarında da kullanılabilen MORİNGA bitkisini sizler için araştırdık.

Ana vatanı Kuzey Hindistan olan Moringa tropikal bir bitki. Değişen iklim şartları sebebiyle birçok iklime uyum sağlayan Moringa, ülkemizin güney bölümlerinde ve özellikle Gaziantep çevresinde üretilmeye başladı. Kazık köklü bir ağaç olan Moringa’ nın köklerinden ilaç yapılabiliyor ve turp gibi tüketilebiliyor. Aynı zamanda köklerinden üretilen yağ boya sanayiinde kullanılıyor. Gövdesi kereste olarak kullanılan bitkinin yaprakları ise bir çok kullanım alanına sahip; ister salata yapın, ister kurutup bitki çayı, isterseniz yağını alıp parfüm veya kozmetik sanayisinde kullanın. Tohumları da yine besin gıdası ve farklı amaçlarla kullanılabilmekte.
moringa nasıl yetiştirilir
Böylesine yaygın kullanım alanına sahip bir bitki, neden girişimcilik konusu olmasın ki?
Peki, bu bitkiyi nasıl üreteceğiz?
Öncelikle şunu bilmemiz gerek bahar ayından itibaren sıcaklığın sıfır derecenin altına düşmeyeceği bir ortamda üretim yapmak gerekli. Tohumlarını tohum üretimi yapan herhangi bir yerden temin edebilirsiniz. Henüz tohum ıslah çalışması bulunmuyor, bu yüzden herhangi bir tohum kullanabilirsiniz. Tohumlar öncelikle küçük saksılarda filizlendirilir ve 30 santime ulaştıklarında toprağa dikim yapılır. Toprağa dikim zamanı bahar başlarına denk gelmelidir. Yarı tropik bir bitki olması sebebiyle suyu sever. Sık sık sulanması gerekir. Yabancı ot mücadelesi bilindik yöntemlerle ilaç kullanılmadan yapılır. İlk yıl 3-4 metre kadar büyüyebilir. Sonrasında uygun ortamı bulursa 15 metreye kadar uzar. Mart sonunda toprağa diktiğimizi varsayarsak haziran ayında yaprak hasadı yapabilirsiniz. Eylül -ekim aylarında da yetişme durumuna göre tohum hasadı yapılabilir.
Ülkemizin yeni tanıştığı çiçeği burnunda bu bitki; kim bilir belki de girişimcilik serüveninizin baş kahramanı olur.Yeni fikirlerle sizinle olmaya devam edeceğiz.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz.Bizi takip etmeye devam edin.