Küçük İşletmeye Sahip Olabilmek İçin, Atılacak 5 Basit Adım!

0
1188
küçük iş kurmak

Harika bir küçük işletme her zaman bir fikir olarak başlar, ancak bu düşünceyi eyleme dönüştürmek zorundasınız. Birçoğunuz kendini bunalmış hissediyordur. Nerden başlasam, nasıl yapsam, başarabilir miyim? Gibi sorular içinizi yiyor olabilir. Ama asla korkmayın. Her hangi bir hedefinizmiş gibi düşünün. Hedefinizi de küçük parçalara ayırın ve adım atmaya başlayın.
Bizlerde size, bu başlangıçları basitleştirmek için kolay yöntemleri açıklayalım; işte size o yöntemlerden bazıları:

1-Tek Sayfalık İş Planı Yazın
iş planının önemi
Küçük ama başarılı bir işletme kurmanın ilk adımı, işleri basit ve maliyeti düşük tutmaktır. Maliyet sadece parayı değil, zamanında ifade eder. Bu altın kuralı asla unutmayın. Birçok küçük işletmeye, çok fazla yatırım yapmasından ziyade fikirlerini test etmesini ve zaman-para koordinasyonunu sağlamasını öneririz.
Peki, bu plan dediğimiz şeyi nasıl yapacaksınız?
• Vizyonunuzu tanımlayarak. İşletmenizin amacı nedir?
• Misyonunuzu tanımlayarak. İşletmenizin varlık sebebi nedir?
• Hedeflerinizi tanımlayarak. Misyon vizyonunuzun gerçekleşmesi için neler yapmalısınız?
• Temel stratejinizi belirleyerek. Hedefinize nasıl ulaşacaksınız?
• Eylem planı yazarak. Büyük hedefe ulaşmak için gereken küçük hedef çizelgeniz mevcut mu?
İşte hepsi bu kadar. Yukarıda saydığımız 6 maddeden hareketle, küçük bir iş planı hazırlayabilirsiniz.

2-Bütçenizi Kararlaştırın
bütçe kararlaştırmak
Başlangıç maliyetlerinizi düşük tutmak en önemli ikinci adımınızdır. Ancak bütçenizi netleştirmek ve ne kadar harcama yapmanız gerektiğine de karar vermek zorundasınız. Realist olun. Aksi takdirde kendi kendinizi hayal kırıklığına uğratırsınız.

3-Para Kontrolü Sağlayın
para kontrolü sağlamak
Nasıl bir işletmeniz olduğunun önemi yok. Vazgeçmemeniz gereken yöntemlerden bir diğeri de, paranızı kişisel hesaplarınızdan ayrı tutmanız. Bu sayede finansal kafa karışıklığını büyük ölçüde engelleyebilirsiniz. İşletme hesabını ayrı, kişisel hesabınızı ayrı yönetmek için sadece ekstra bir hesap kartı taşımanız yeterli olur. Sizden istediğimiz ikisinin ortak bir havuzda yönetilmemesi.

4-Web Sitenizi Kurun veya Kurdurun
web sitesi kurmak
Yine işletmenizin hangi alanda hizmet ettiğine bakmaksızın, bir web sitesine ihtiyacınız kesinlikle olacaktır. Bu web sitenizi isterseniz profesyonel tasarımcılara yaptırabilir, isterseniz popüler alan adı oluşturma siteleri ile kendi tasarımınızı yapabilirsiniz. İnternet ortamında aktif olmak, günümüz rekabetinde çokta önemli.

5-Ürününüzü ve Hizmetinizi Test Edin
ürün veya hizmet nasıl test edilir
Artık bir başlangıç yaptıysanız, son adımınız bu olmalı. Hizmet temelli bir işiniz varsa, bunu sunmak, paylaşmak veya duyurmak için ne yapmalısınız? Bunu araştırmalısınız. Ürüne dayalı bir işletmeniz varsa, insanların ne satın almak istediğini, ne düşündüğünü, rekabet koşullarının ne durumda olduğunu analiz etmelisiniz.

SONUÇ
Bu yazmış olduğumuz 5 adımı da kendiniz takip edebilirsiniz. Tüm zamanınızı ve paranızı, kendisini kanıtlamamış bir işe adamanız, sizin için çok büyük bir risktir. Hiç bir maliyet oluşturmadan önce işletmenizin durumunu test edebilmek ise harika bir yoldur.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.