Liderliğinizi Daha Güçlü Hale Getirebilmek İçin, Geliştirmeniz Gereken 5 Özellik!

0
1408
güçlü bir lider olmak

Nasıl ki bir hedefe ulaşabilmek için çok çalışmanız gerekiyorsa, güçlü bir lider olabilmek içinde bazı özelliklerinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Bu bağlamda işinizi biraz kolaylaştırabilmek adına, yoğunlaşmanız gereken bazı özellikleri sizler için derledik. Yoğunlaşmanız gereken özellikler ise:

1- İletişim
iletişim kurmak
İletişim deyince, nedense aklımıza sadece ağzımızdan çıkan kelimeler gelmektedir. Gerçek anlamda iletişim ise düşünüldüğünden çok farklıdır. Yazmak, konuşmak, vücut dili, dinlemek ve hatta tutumlarınız bile iletişimin boyutlarıdır. Liderin iletişimi, onun vizyonunu ortaya koyan en önemli etkenlerden biridir ve kritik diye nitelendirebileceğimiz duygusal bir bağ ortaya çıkarır. Tüm bu ve buna benzer birçok etkisi sebebiyle iletişim, güçlü bir liderlik için dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğümüz özelliklerde ilk sıradadır.

2- Bakımlı Olmak
bakımlı olanın önemi
Bakımlı olmanız, karşınızda bulunan kişi veya kişilere samimi olarak değer verdiğinizi gösterirken yine, karşınızdaki kişi veya kişilerden değer görmenizi sağlamaktadır. Kılık kıyafetinizden tutunda, kullanmış olduğunuz parfümün bile ciddi etkileri olabilmektedir. Pekte öngörülemeyen bu özellik gizli etkileri sebebiyle, geliştirilmesini düşündüğümüz ikinci özelliktir.

3- Cesaret
cesaret göstermek
Sakın okumuş olduğunuz cesareti fiziksel cesaret olarak algılamayın. Bizim bahsetmiş olduğumuz cesaret ahlaki cesarettir. Aklınıza gelebilecek tüm kişiler için, onların inanç ve değerlerine ne kadar özen gösterebiliyorsanız, gösterebildiğiniz özen onlardan kadar saygı kazanırsınız. Kritik önem arz etmesi ve birazda fiziksel algılanması sebebiyle cesaret, geliştirilmesi gerektiğini düşündüğümüz özellikler sıralamasında üçüncü sırada yer almaktadır.

4- Kendini Kontrol
kendini kontrol edememek
Yapmış olduğunuz tercihler ve bu tercihlerin sonucuna ne kadar katlanabildiğiniz, kişisel disiplininizin ne kadar iyi olduğunun en büyük göstergesidir. Bunun yanı sıra kendinizi kontrol edebilmeniz vizyonunuza olan bağlılığınızı, insiyatif kullanabilmenizi ve liderlik vasfınızı ortaya koymaktadır. Bu özelliği sıraya koyabilmek zor olsada, dördüncü sırada değerlendirdik.

5- İyimser Olmak
iyimser olmak
Pozitif bakış açısıyla durum ve şartları değerlendirmek, motivasyonunuza kuvvet vermektedir. ‘’İyi niyetlilik kaybettirir’’, ön yargısına asla aldanmamalısınız. İnsanların ilgisini çekebilmek iyi niyetli, güler yüzlü ve inançlı olmakla gayet mümkündür. Ön yargılı yaklaşıldığını düşündüğümüz bu özellik, sıralamamızın son sırasında.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.